منو
سبد خرید

تجهیزات تابلویی

تجهیزات تابلو‌برق

دستگاه ها و تجهیزات مختلفی بر روی تابلوهای برق قرار میگیرند که متغییر های متفاوت مانند ولتاژ و جریان و ... را کنترل میکنند.

تابلو‌برق چیست ؟

تابلو برق صنعتی یک فضایی است که اجزای مختلف برای کنترل برق را در خود جای داده و ارتباط بین این اجزا را به درستی برقرار می‌کند. طراحی تابلو برق صنعتی به منظور جلوگیری از خطرات ممکن در محیط کار انجام می‌شود. این تابلوها برای تامین برق انواع تجهیزات صنعتی مانند موتورها، پمپ‌ها و ساختمان‌ها (مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی) استفاده می‌شوند. آن‌ها بر اساس فاکتورهای خاصی طراحی و تولید می‌شوند که باعث می‌شود تجهیزات مورد استفاده در آن‌ها متفاوت باشد.

تابلوها در صنایع مختلف به منظور حفاظت و کنترل مدارات در یک سیستم قدرت استفاده می‌شوند. امروزه با استفاده از پی ال سی‌ها و درایو‌ها در کنار تجهیزات مکانیکی، می‌توان عملکرد دقیق‌تر و دیجیتالی از تابلو برق مشاهده کرد. ولتاژ مصرفی تابلوها ممکن است تک فاز یا سه فاز باشد. در حالت تک فاز، ولتاژ بین فاز و نول 220 ولت است و در حالت سه فاز، ولتاژ بین هر فاز 380 ولت و ولتاژ فاز 220 ولت است. بیشتر مصرف‌کنندگان صنعتی از تابلو برق سه فاز استفاده می‌کنند زیرا دارای توان بالاتری نسبت به تابلوهای تک فاز هستند.

انواع تجهیزات تابلو‌برق:

کلید اتوماتیک(MCCB) کامپکت نیز مشابه کلید مینیاتوری وظیفه حفاظت مدارات در مقابل حریان اضافه بار ( overload )  و جریان اتصال کوتاه ( short circuit ) را بر عهده دارد. 
این نوع کلیدها برای جریان های بالاتر از 100A مورد استفاده قرار گرفته و دارای مدلهای ثابت یا غیر قابل تنظیم ( fixed ) و قابل تنظیم ( adjustable )  هستند. 

کلید هوایی(ACB) کلیدهای اتوماتیک فشار ضعیف هستند که در آمپراژ بالا مورد استفاده قرارمی گیرند. حد بالای جریان این کلیدها تا ۶۳۰۰A می باشد. نُرم این کلیدها از۶۳۰A تا ۱۶۳۰۰A است.

کنتاکتور برای کلیدزنی مدار قدرت مورد استفاده قرار می گیرد . کنتاکتور یکی از تجهیزات تابلویی مهمی می باشد که در مدار های برق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد . کنتاکتور را به عنوان یک کلید الکترومغناطیسی می شناسیم که بر خلاف سایر کلیدها برای اجرای فرمان قطع و وصل مدارهای قدرت نیاز به نیروی محرکه ی مدار فرمان دارد. پس در واقع کنتاکتور را می توانیم به عنوان واسطه بین مدار فرمان و مدار قدرت در نظر بگیریم.

سرج ارستر - Surge Arrester وسیله ایست که در شبکه های الکتریکی برای تجهیزات در مقابل صدمات ناشی از اضافه ولتاژها و اضافه جریان های ناگهانی همچون صاعقه بکار برده می شود. برقگیر در مقابل اضافه ولتاژهای معمولی یک مقاومت بسیار بزرگ و در حد عایق و در مقابل اضافه ولتاژهای آنی مقاومت بسیار کمی از خود نشان داده و این اضافه ولتاژها و جریان ها را به سمت زمین هدایت می کند.

 
از دیگر تجهیزات نیز میتوان موارد زیز را نام برد:
نمایش 1 تا 12 از 93 (8 صفحه)