منو
سبد خرید

کلید حفاظت جریان نشتی

RCD چیست؟

کلید جریان نشتی که به اختصار RCD یا RCBO نامیده می شود و به اصطلاح اشتباه محافظ جان شناخته شده است؛ کلیدی است که با مقایسه جریان های فاز و نول، اختلاف جریان فاز و نول را با استفاده از یک ترانسفورماتور با هسته چنبره ای محاسبه کرده و در صورتی که اختلاف جریان وجود داشته باشد (برایند جریان فاز و نول عددی به غیر از صفر شود.)، مدار را قطع می کند.
یکی از دلایل ایجاد این اختلاف جریان، به وجود آمدن مسیری برای برگشت جریان به غیر از نول می باشد. (به عنوان مثال اتصال فاز با بدنه فلزی دستگاه برقی). در این شرایط این جریان های نشتی توسط فیوزها یا کلیدهای مینیاتوری شناخته نمی شوند و اگر مدار قطع نگردد ممکن است اتفاقاتی نظیر آتش سوزی و برق گرفتگی رخ دهد. در صورتی که کلید محافظت نشتی جریان (کلید محافظ جان) استفاده گردد مدار ظرف چند صدم ثانیه، نشتی جریان را شناسایی و قطع خواهد کرد.


انواع تیپ RCDها بر اساس نوع جریان اتصال کوتاه:

تیپ AC: در صورتی که جریان سینوسی باشد، بدون در نظر گرفتن جریان نشتی ناگهانی و یا تدریجی عکس العمل نشان می دهد.
تیپ A: در صورتی که جریان سینوسی یا پالس های DC باشد، بدون در نظر گرفتن جریان نشتی ناگهانی و یا تدریجی عکس العمل نشان می دهد.
تیپ B: در صورتی که جریان سینوسی، DC یا پالس DC باشد، بدون در نظر گرفتن جریان نشتی ناگهانی و یا تدریجی عکس العمل نشان می دهد.


انواع طبقه بندی کلیدهای RCD:

  • بدون تاخیر آنی
  • نوع تاخیری (تیپ S)

 

انواع کلید محافظ جریان نشتی

این کلید از دو نوع RCCB و RCBO است.

کلید RCCB:

کلید RCCB؛ کلید جریان نشتی است، که در برابر جریان نشتی عکس العمل نشان می دهد و عملکردی مطابق توضیحات بالا دارد.

کلید RCBO:

کلید RCBO؛ کلیدی است که علاوه بر جریان نشتی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه هم واکنش نشان می دهد و عملکردی مطابق توضیحات بالا دارد و به این نوع کلیدها کلید ترکیبی یا RCBO گفته می شود.


شمای داخلی کلید محافظ جریان

تولید کننده: Mastech مدل: MS922D
تستر محافظ جان مدل MASTECH MS922D یک وسیله جانبی در اندازه گیری است که مخصوص کلمپ متر ها طراحی شده است و می تواند برای اندازه گیری راحت جریان و بدون نیاز به از بین بردن عایق سیم برق تجهیزات مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می توان از آن برای آزمایش ولتاژ کاری تجهیزات با استفاده از مولتی..
520,000 تومان
تولید کننده: سیگما الکتریک مدل: کلید حفاظت جریان نشتی-SHM
کلید حفاظت جریان نشتی  (RCCB) با محاسبه مقدار جریان های رفت و برگشتی در صورت وجود اختلاف، مدار را از دور خارج میکند. در حالت نرمال جریان های رفت و برگشتی بایستی یکسان باشند اما اگر اختلافی در سیم های فاز و نول توسط کلید محافظ جان حس شود جریان قطع میشود. این RCCB  به گونه ای طراح..
0 تومان
تولید کننده: LS Company مدل: RKN-3P+N-30mA
کلید حفاظت جریان نشتی 30mA ( کلید محافظ جان) چهار پل شرکت LS دارای حساسیت 30mA و  قدرت قطع 6KA بوده که در رنج جریانی 25، 40 و 63 آمپر تولید می گردد.  ..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HDB6VR
کلید نشتی جریان الکترومعناطیسی یا کلید RCCB مدل HDB6VR شرکت Himel  دارای عملکردهای زیر می باشد: محافظت در برابر تماس غیرمستقیم  محافظت در برابر تماس مستقیم ( 30mA )  محافظت در برابر خطاهای عایقی  ویژگی های کلید محافظ جان هیمل مدل HDB6VR ..
0 تومان
نمایش 1 تا 4 از 4 (1 صفحه)