بازنشانی
قیمت
سازندگان
کلاس حفاظتی
نوع حفاظت
ولتاژ نامی (Un)
فرکانس نامی
اضافه ولتاژ دائمی (Uc)
ولتاژ حفاظتی Up (L-N)
ولتاژ حفاظتی Up (L-PE)
ولتاژ حفاظتی Up (N-PE)
جریان نامی تخلیه In (8/20)µs (L-N)
جریان نامی تخلیه In (8/20)µs (L-PE)
جریان نامی تخلیه In (8/20)µs (N-PE)
جریان نامی تخلیه In(8/20)us (core-core)
جریان نامی تخلیه In(8/20)us (core-ground)

سرج ارستر - Surge Arrester

سرج ارستر - Surge Arrester
اضافه ولتاژهای ناگهانی معمولا به دلیل صاعقه، سوییچینگ، اتصال کوتاه در تاسیسات نیرو یا دشارژ الکترواستاتیک به وجود می آیند. ولتاژهای ناگهانی به تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی آسیب رسانده و باعث سوختن یا کاهش عمر آن ها می شود. ولتاژهای ضربه ای در اثر تخلیه ی صاعقه در محلی دورتر یا عملیات سوییچینگ در سیستم های الکتریکی بزرگ به وجود می آیند. طی رخدادهای صاعقه نیز، حجم زیادی از انرژی در یک لحظه ی خیلی کوتاه آزاد می شود. این پیک های ولتاژ قادرند در یک ساختمان نفوذ کنند و باعث ایجاد خسارات شدیدی به تجهیزات برقی شوند.
به منظور جلوگیری از خطر برخورد مستقیم صاعقه به ساختمان ها و تاسیسات که می تواند منجر به تخریب فلزی، آتش سوزی و تلفات انسانی گردد ازسیستم صاعقه گیر استفاده می کنند که به حفاظت اولیه مشهور است.
حفاظت داخلی یا ثانویه دومین مرحله از حفاظت در برابر اضافه ولتاژها و جریان های ناشی از صاعقه و سوییچینگ می باشد که توسط سرج ارستر(برقگیر) انجام می شود. سرج ارستر یا برقگیر وسیله ای است که در شبکه های الکتریکی برای حفاظت تجهیزات در مقابل صدمات ناشی از از اضافه ولتاژها واضافه جریان های ناگهانی همچون صاعقه به کار برده می شود. ارستر در مقابل اضافه ولتاژهای آنی مقاومت بسیار کمی از خود نشان داده و این اضافه ولتاژها و جریان ها را به سمت زمین هدایت می کند.


گروه بندی ارسترها بر اساس قدرت قطع


کلیه ارسترهای رایج در بخش حفاظت ثانویه، متناسب با قدرت قطع و کاربرد به 4 دسته تقسیم می شوند:


1- ارستر کلاس B جهت حفاظت در برابر صاعقه(Lighting current Arrester):


محافظت سیستم های تغذیه باید طوری برقرار گردد که قدرت جلوگیری از جریان های ضربه ای متناوب با دامنه زیاد که از تخلیه صاعقه حادث می گردد را داشته باشد. ارسترهای کلاس B به عنوان اولبن گام جهت حفاطت در برابر صاعقه، می بایست به راحتی جریان های تا 100 کیلوآمپر را با موج جریانی (10/350) µs به زمین تخلیه کنند.


2. ارستر های کلاس C جهت حفاظت در برابر سوئیچینگ (Surge Voltage Arrester): 


ارستر کلاس C به عنوان پلۀ دوم حفاظت می باشد و اضافه ولتاژ ناگهانی را کاهش می دهد، این ارستر اضافه ولتاژهای نشتی از ارستر کلاس B را حذف نموده و همچنین اضافه ولتاژهای ناشی از سوئیچینگ که روی شبکه قدرت منتشر می گردند را به زمین منتقل می نماید. این محافظ در مقابل جریان های ناگهانی تا 40 کیلو آمپر و موج جریانی (8/20)µs برای یک مرتبه و یا 20 کیلو آمپر به دفعات عمل می‌نماید. ارسترهای مذکور می بایست اضافه ولتاژهای ناگهانی را متناسب با بارهای 230V برطبق استاندارد DIN VDE 0110 و IEC60364-4-443 تا حد قابل قبول کاهش دهند.


رعایت فاصله نصب


طبق استاندارد فاصله بین نصب دو برقگیر کلاس B و C نباید از 10 متر کمتر باشد. همچنین این فاصله، بین دو برقگیر کلاس C و D نیز نباید کمتر از 5 متر باشد.


3. ارستر ترکیبی کلاس B+C 


رعایت فاصله 10 متر بین نصب دو ارستر کلاس B و C معمولا اشکالاتی را در امور تابلوسازی ایجاد می‌کند که برای رفع آن امروزه از ارسترهای ترکیبی استفاده می گردد. نصب آسان، کاهش فضا و هزینه باعث گردیده تا استفاده از اینگونه ارسترها رواج بیشتری پیدا کند.


4. ارستر کلاس D جهت حفاظت تجهیزات (Device protection)


در پله سوم حفاظت و برای تکمیل روند مقابله با اضافه ولتاژ از ارستر کلاس D استفاده می گردد. این نوع ارستر براساس استاندارد IEC 61024 باید مستقیما قبل از تجهیز نصب گردد. این ارسترها به اشکال گوناگون و به صورت ریلی یا پریزی (ارت دار) تولید می گردند و متناسب با محل نصب و کاربرد انتخاب می‌گردند.


حفاظت در خطوط مخابرات دیتا ​- کنترل ( سیگنالینگ)


در بسیاری از موارد برای حفاظت سیستم هایی از قبیل خطوط تلفن( آنالوگ و دیجیتال )، شبکه های کامپیوتری و مخابراتی( IT )، آنتنهای رادیو و تلویزیون(RF)، شبکه های موبایل (BTS)، شبکه های صنعتی، دوربین های مدار بسته، سیگنال های آنالوگ و دیجیتال باید از ارستر مناسب آن استفاده نمود. انتخاب نوع ارستر در هر یک از این سیستم ها متناسب با شرایط و خصوصیات این خطوط انتخاب می گردد. 
در زمان انتخاب این گونه ارسترها باید به مشخصاتی مانند قدرت تخلیه، نوع اتصال، پهنای باند، فرکانس قطع و ... توجه کرده و با استفاده از کاتالوگ های سازنده مشخصات را تطبیق نمود. 
نمایش:
مرتب کردن بر اساس:
این ارستر از انواع تولیدات جدید شرکت فونیکس کنتاکت می باشد و براساس تکنولوژی Spark Gap عمل می کند ..
6,300,000 تومان
ارستر ترکیبی (B+C) بیشترین قدرت قطع و وصل در بین ارسترهای شرکت فونیکس کنتاکت را دارا می باشد.در ..
تماس بگیرید
ارستر ترکیبی (B+C) بیشترین قدرت قطع و وصل در بین ارسترهای شرکت فونیکس کنتاکت را دارا می باشد.در ..
تماس بگیرید
ارستر جدید کلاس B یا C با قدرت قطع 50KA قابل استفاده جهت کلاس ترکیبی B+C می باشد. از مشخصات مهم این ..
3,500,000 تومان
این ارستر به صورت تک پل است. جهت قرار گرفتن در مدار فاز طراحی شده است و به صورت خشابی می باشد و دارا..
300,000 تومان
این ارستر که به صورت تک پل است. جهت قرار گرفتن در مدار نول طراحی شده است و به صورت خشابی می باشد و د..
350,000 تومان
این ارستر پر‌‌فروش ترین و پرکاربردترین ارستر فونیکس کنتاکت می باشد که از نظر قیمت بسیار اق..
6,900,000 تومان
این ارستر جهت شبکه Ethernet با کانکتور RJ45 می باشد.شکل زیر ابعاد این ارستر را نمایش می دهد...
تماس بگیرید
ارستر جدید کلاس B یا B+C با قدرت قطع 50KA قابل استفاده جهت کلاس ترکیبی B+C می باشد. از مشخصات مهم ای..
تماس بگیرید