منو
سبد خرید

کنتاکتور

کنتاکتور چیست ؟

 

کنتاکتور برای کلیدزنی مدار قدرت مورد استفاده قرار می گیرد . کنتاکتور یکی از تجهیزات تابلویی مهمی می باشد که در مدار های برق صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد . کنتاکتور را به عنوان یک کلید الکترومغناطیسی می شناسیم که بر خلاف سایر کلیدها برای اجرای فرمان قطع و وصل مدارهای قدرت نیاز به نیروی محرکه ی مدار فرمان دارد. پس در واقع کنتاکتور را می توانیم به عنوان واسطه بین مدار فرمان و مدار قدرت در نظر بگیریم.
کنتاکتور عملکرد مشابه رله دارند با این تفاوت که بر خلاف رله می تواند در جریان های بالا عملکرد مناسبی داشته باشد.

 

ساختار داخلی کنتاکتور

 

ساختمان داخلی کنتاکتور دارای 3 بخش اصلی می باشد .
 

 1. تیغه : تیغه های کنتاکتور به 2 بخش تیغه های قدرت و تیغه های فرمان تقسیم می شود . تیغه های قدرت برای هدایت جریان الکتریکی کاربرد دارد . تیغه های فرمان هم روی بدنه کنتاکتور قرار می گیرند و به 2 صورت کنتاکت باز و بسته می باشد. در واقعا عمل قطع و وصل های کنتاکت های کنتاکتور توسط مدار فرمان انجام می شود

 2. بوبین : بوبین کنتاکتور به صورت یک هسته سیم پیچی شده می باشد که با عبور جریان از آن نیروی لازم برای اتصال کنتاکت ها را ایجاد می کند . ولتاژ کاری بوبین معمولا با توجه به مشخصات فنی کنتاکتور مشخص می باشد. اما در صورتی که نیاز به تغییر آن داشتید می توانید بوبین مورد نظر خود را تهیه کنید . البته قیمت بوبین کنتاکتور در این حالت جداگانه محاسبه می شود.

 3. محفظه عایقی : قسمت محفظه کنتاکتور برای رعایت ایمنی کاربرد دارد . از این بابت که بین قسمت های دخلی کنتاکتور و کسی که می خواهد با آن کار کند فاصله اجاد می کند.
   

مزایای کنتاکتور

 

 1. حفاظت بهتر با هزینه کمتر

 2. امکان فرمان اتوماتیک از چند محل متفاوت

 3. رفع خطای ناشی از راه اندازی مجدد دستگاه های صنعتی در هنگام قطع برق

 4. سرعت قطع و وصل پایین تر نسبت به رله
   

انواع کنتاکتور

 

کنتاکتور دارای مشخصات فنی می باشد که می توان به شما در انتخاب کنتاکتور مورد نظر کمک کند . برای خریدکنتاکتور باید به توان و جریان و ولتاژ کاری بوبین و تعداد کنتاکت های کمکی باز و بسته و تیپ آن توجه کرد . قیمت کنتاکتور بر اساس هر کدام از پارامترهایی که مقدار بالاتری را تامین کند تغییر می کند.
نکته : تیپ کنتاکتورهای موجود در بازار از برندهایی مثل Hyundai , LS و ... معمولا AC3 می باشد . تیپ AC3 برای راه اندازی موتور آسنکرون روتور قفسه ای هنگام قطع جریان نامی از تیغه های کنتاکتور عبور می کند ( تحمل جریان راه اندازی از 5 تا 7 برابر جریان نامی ) .

 

موارد کاربرد کنتاکتور

 

کنتاکتور با توجه به ویژگی هایی که دارد در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد . از آنها می توان در ساخت تابلو برق و کنترل سیستم های اتوماسیون مثل PLC ها و کنترل بارهای مختلف مثل الکتروموتورها و بانک های خازنی و ... و راه اندازی انواع ماشین آلات صنعتی مورد استفده قرار می گیرد.
نکته : از کنتاکتور نمی توان برای برای حفاظت در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار استفاده کرد . به همین دلیل از بیمتال و کلیدهای حفاظتی برای حفاظت از وسایل صنعتی در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه باید استفاده کنیم

تولید کننده: LS Company مدل: MC-AC
کنتاکتور متاسل شرکت LS  دارای بوبین AC بوده و رنج جریانی 6A الی 800A را در بر میگیرد. در کنتاکتور 6A یک کنتاکت کمکی باز ، در کنتاکتورهای 9A تا 18A  یک کنتاکت کمکی باز و بسته و در کنتاکتورهای 22A تا 800A دو کنتاکت کمکی باز و بسته وجود دارد.  کنتاکتورهای 130A الی 400A یا همان 60KW الی..
0 تومان
تولید کننده: سیگما الکتریک مدل: AC-3
اطلاعات کلیکنتاکتور های ولتاژ ضعیف سیگما در قالب 3 پل و 4 پل مطابق با TS EN 60947-4-1 تولید و عرضه می شوند. می توان با خیال راحت از آن ها در چندین دسته برای سوئیچ و کنترل کردن موتور، سیستم های روشنایی و ... استفاده کرد. زمانی که کنتاکتور های برق AC سیگما به همراه رله های حرارتی مورد استفاده..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HDC6
جریان کاری کنتاکتورهای هیمل سری HDC6 از 9 آمپر تا 630 آمپر می باشد.توان موتور از 4 کیلو وات تا 335 کیلو وات است.کنتاکت های هیمل تولید شده از 9 آمپر تا 95 آمپر دارای کنتاکت کمکی 1NO+1NC می باشند.دارای ولتاژ کنترل مدار از 24 ولت تا 440 ولت می باشد.مطابق با استاندارد IEC/EN 60947-4..
0 تومان
نمایش 1 تا 4 از 4 (1 صفحه)