منو
سبد خرید

اسپکتروم آنالایزر

اسپکتروم آنالایزر چیست ؟

 

اسپکتروم آنالایزر دستگاهی مهم در تحلیل پارامترهای مخابراتی می باشد . از این دستگاه می توانیم در آنالیز ترکیب طیفی شکل موج سیگنال های صوتی , نوری , الکتریکی استفاده کرد . محاسبه توان طیف نیز می تواند از جمله کاربردهای اسپکتروم آنالایزر باشد. با توجه به مزایای این دستگاه در بررسی ویژگی های طیف ها به آن طیف سنج نیز گفته می شود.
نکته : برای به وجود آوردن سیگنال مورد نظر در حوزه زمان نیاز به ترکیب امواج سینوسی با یکدیگر داریم که به آن طیف گفته می شود .

 

آنالیز سیگنال

 

آنالیز سیگنال به 2 دسته زیر تقسیم می شود :

 

 • آنالیز برداری سیگنال

 • طیف سنجی

در هر دو دسته فرکانس و دامنه سیگنال موردنظر را بررسی می کنیم . اما در حالت آنالیز برداری سیگنال بر خلاف حالت طیف سنجی علاوه بر 2 پارامتر گفته شده فاز سیگنال هم مورد بررسی قرار می گیرد.
در این مبحث بحث طیف سنجی مورد توجه ما قرار دارد که برای بررسی آن از اسپکتروم آنالایزر استفاده می کنیم.

 

پارامترهای مورد سنجش در اسپکتروم آنالایزر 

 

بعضی از شاخصه هایی که توسط Spectrum Analyzer اندازه گیری می شود به شرح زیر می باشد :

 

 • اندازه گیری فرکانس

 • اندازه گیری دامنه

 • اندازه گیری پهنای باند

 • اندازه گیری اعوجاج

 • اندازه گیری نویز فاز
   

کاربردهای اسپکتروم آنالایزر

 

کاربردهای اسپکتروم آنالایزر را می توانیم به 2 دسته زیر تقسیم بندی کنیم :

 

 1. کاربردهای فرکانس رادیویی : یکی از مباحث مهم در مخابرات بی سیم توجه به احتمال وقوع تداخل هارمونیکی  ( بین سیستم هایی که در یک فرکانس کار می کنند ) می باشد. برای درک بهتر این موضوع باید پهنای باند اشغال شده شبکه را با استفاده از Spectrum Analyzer بررسی کنیم و احتمال تداخل سیگنال های تصادفی خارج از باند را آنالیز کنیم .

 2. کاربردهای صوت شناسی : امروزه با پیشرفت تکنولوژی با استفاده از اسپکتروم آنالایزر در شنودشناسی , آواشناسی , صوت شناسی و ...  می توانیم فعالیت داشته باشیم.

 

 

انواع اسپکتروم آنالایزر 

 

اسپکتروم آنالایزرها بر اساس ساختار شکل به 2 دسته زیر تقسیم می کنند :

 

اسپکتروم آنالایزر پرتابل : قابلیت حمل راحت تر و  استفاده در مناطقی که به برق دسترسی ندارند

اسپکتروم آنالایزر رومیزی : محصولات این دسته شامل 2 گروه می باشند . دسته اول دارای پهنای باند و دقت و سرعت کمتر می باشد که برای مصارفی آموزشی کاربرد دارد و  البته قیمت اسپکتروم آنالایزر این دسته مناسب می باشد. دسته دوم شامل محصولاتی می باشد که سطح توان سیگنال را در محدوده بالایی نشان می دهد  و دارای نویز فاز بالایی بوده و برای کاربردهای حرفه ای کاربرد دارد.
 

نتیجه پایانی


با توجه به نکات گفته شده می توانیم نتیجه بگیریم از انواع اسپکتروم آنالایزر می توان برای تست نویزهای محیطی و تجهیزات مخابراتی , طراحی تقویت کننده ها و فیلترها و آنتن ها , و تعمیرات سیستم های بی سیم و ماکروفر و مودم ها و موبایل و ... استفاده می شود.

تولید کننده: Owon مدل: XSA1015+TG
یکی از پرکاربردترین تجهیزات آزمایشگاهی اسپکتروم آنالایزر است. اسپکتروم آنالایزر دستگاهی می باشد که به منظور اندازه گیری و بررسی پارامترهای مهمی مثل اعوجاج، هارمونیک و پهنای باند و ... به کار می رود. کاربرد این دستگاه در دانشگاه،مراکز مخابراتی و... می باشد. یکی از انواع این تجهیزات اسپکتروم..
103,600,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XSA1036+TG
 اسپکتروم آنالایزرهای رومیزی کمپانی OWON با مدل XSA1036-TG دستگاه قدرتمند است که می تواند سطح توان سیگنال را برحسب فرکانس در محدوده بالایی را آنالیز کند و نمایش دهد. این دستگاه با فرکانس 3.6 گیگا هرتز در حالت اسپکتروم و 1.5 گیگاهرتز در حالت ترکینگ ژنراتور و رزولوشن 1Hz از قدرتمندترین اسپکتروم آ..
207,200,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-SA3032X
اسپکتروم آنالایزر شرکت GPS برای اندازه گیری دامنه سیگنال بر حسب فرکانس کارایی دارد. شما می توانید با استفاده از این دستگاه طیف موردنظر پارامترهای اندازه گیری شده را ترسیم کرده و قابلیت نمایش شکل موج پارامترهایی مثل دامنه فاز , پهنای باند, فرکانس و ... را دارد. از این دستگاه می توان در آزمایشگاه..
330,000,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XSA815TG
 اسپکتروم آنالایزرهای  (رومیزی) با قابلیت طیف‌سنجی در محدود ثابت 1 هرتز تا 1.5 گیگاهرتز با RBW (1Hz)، یکی از اسپکتروم آنالایزرهای سوییپ یا جارویی میباشد. طیف سنج مخابراتی مدل XSA810، امکان تولید، پایش، اندازه ‏گیری طیف و توان سیگنال‌های رادیویی در محدوده گسترده ای از باندهای فرکا..
100,900,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XSA810
 اسپکتروم آنالایزرهای  مدل XSA810 با رنج یک گیگاهرتز و رزولوشن  1Hz می باشد. اسپکتروم جهت تحلیل و اندازه گیری پارامترهای مدارات تقویت کننده مخابراتی، فیلتر ها و اسیلاتورها و همچنین اندازه گیری افت کابلهای مخابراتی در حوزه فرکانس میباشد. روی ال سی دی 9 اینچی اسپکتروم آنالایزر..
87,100,000 تومان
اسپکتروم آنالایزر رومیزی GPS-SA3021X
موجود
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-SA3021X
 مشخصات اسپکتروم آنالایزر رومیزی GPS-SA3021X ساخت GPS دارای رنج فرکانسی از 9KHZ تا 2.1GHZ با رزولوشن 10HZ دارای صفحه نمایشگر WVGA با سایز 10.1 اینچ دارای Preamplifier با قابلیت فعال و غیر فعال کردن نمایش همزمان چهار تریس با تنظیمات جداگانه برای هر تریس امکان دمودولاس..
0 تومان
نمایش 1 تا 6 از 6 (1 صفحه)