منو
سبد خرید

منبع تغذیه Linear

منبع تغذیه چیست ؟

 

منبع تغذیه دستگاهی برای تامین انرژی الکتریکی مصرف کننده ( بار ) می باشد . در واقع می توانیم از خروجی منبع تغذیه به عنوان ورودی یا تغذیه کننده مدارهای الکترونیکی و ... استفاده کنیم.

 

انواع منبع تغذیه

 

با توجه به ساختار داخلی و نحوه تولید ولتاژ مورد نیاز مدارالکتریکی , منبع تغذیه دارای مدل های مختلفی می باشد .
 

 1. منبع تغذیه خطی یا Linear : منبع تغذیه خطی می تواند برق متناوب ( AC ) بدون نیاز به قطع و وصل جریان ( سوییچینگ ) پس از طی کردن مراحل مورد نظر که در دیاگرام زیر مشاهده می کنید به ولتاژ DC تنظیم شده تبدیل کند و از آن به عنوان تغذیه کننده ورودی مدارهای الکترونیکی و مخابراتی و ... در آزمایشگاه های دانشگاه استفاده کند.
   

  محل تصویر منبع تغذیه و توضیح مرتبط با آن
   

 2. منبع تغذیه سوییچینگ : منبع تغذیه سوییچینگ هم مشابه منبع تغذیه خطی در نهایت ولتاژ DC تنظیم شده را در خروجی دستگاه تولید می کند با این تفاوت که برای رسیدن به این هدف از روش سوییچینگ کردن جریان بار (قطع و وصل کردن) استفاده می کند و همین عاملی می شود تا نویز و ریپل سیگنال خروجی نسبت به مدل خطی افزایش پیدا کند. البته منبع تغذیه سوییچینگ دارای مزایای بیشتری نسبت به نوع خطی می باشد که ادامه بیشتر به آنها می پردازیم .

منبع تغذیه سوییچینگ  و منبع تغذیه Linear , مهم ترین منابع تغذیه مورد استفاده در صنعت برق می باشند . از طرفی منابع تغذیه دیگری مثل UPS ( تامین کننده برق مصرف کننده در هنگام قطعی بار برای مکان های مهم صنعتی , بیمارستان و ... ) و منبع تغذیه ولتاژ بالا و منبع تغذیه جریان بالا ( قابل استفاده در جوشکاری ) هم مورد استفاده می باشد که در اینجا اشاره ای به آنها نخواهیم کرد .
 

تفاوت های منبع تغذیه سوییچینگ  و خطی

 

منبع تغذیه Linear ( خطی ) و منبع تغذیه سوییچینگ هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند که با توجه به آنها می توان از این دو دستگاه در محل موردنیاز استفاده کرد .
 

منبع تغذیه خطی برای تولید ولتاژ DC تنظیم شده نیازی به سوییچینگ ندارد و همین عامل مهمی در راستای کاهش نویز و ریپل خروجی ولتاژ نهایی می باشد . با توجه به همین ویژگی استفاده از منبع تغذیه خطی در مکان های حساس به نویز و دارای هارمونیک های مزاحم بسیار عاقلانه خواهد بود . به همین منظور این مدل در اکثر آزمایشگاه های برق دانشگاه ها به عنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد .
البته باید به این نکته هم توجه کنیم که با استفاده از فیلترهای خروجی می توان نویزهای به وجود آمده در منبع تغذیه سوییچینگ را حذف کنیم , اما قطعا این کار ما را سخت تر می کند. به همین دلیل مثلا در مقابل دیش مخابراتی منبع تغذیه سوییچینگ کارایی ندارد.

ساختار داخلی منبع تغذیه خطی نسبت به سوییچینگ بسیار ساده تر بوده و قطعا هزینه تولیدی آن کاهش پیدا می کند. به همین دلیل در توان های پایین تر استفاده از آنها توجیه اقتصادی بیشتری دارد . اما با توجه به اینکه در منبع تغذیه خطی برای اینکه ولتاژ خروجی را در سطح مورد نظر به دست بیاوریم نیاز به افت ولتاژ ورودی روی ترانزیستور و اتلاف بخشی از آن داریم , قطعا راندمان آنها کاهش پیدا می کند. در نتیجه برای کاربردهای با توان بالا , منبع تغذیه سوییچینگ به دلیل اینکه راندمان بالاتری دارد مورد استفاده قرار می گیرد.
در مورد منابع تغذیه خطی با توجه به اتلاف بخشی از ولتاژ ورودی به صورت حرارت تلف شده (دلیل کاهش راندمان نهایی) , برای خنک کردن اجزای داخلی نیاز به استفاده از هیت سینک داریم که حجم منبع تغذیه را افزایش داده و موارد کاربرد آن را محدود می کند.
منبع تغذیه سوییچینگ قابلیت تولید ولتاژ dc خروجی در طیف بسیار وسیعی تری را دارد . اما در منبع تغذیه خطی ولتاژ dc تولید شده در سطح پایین تری قرار دارد که این به دلیل افت ولتاژ ورودی در منبع تغذیه Linear می باشد.

 

کاربردهای منبع تغذیه Linear و Switching

کاربردهای منبع تغذیه خطی

 1. آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی مخصوصا دانشگاهی

 2. صنعت نور و لیزر

 3. سیستم فتوولتاییک
   

کاربردهای منبع تغذیه سوییچینگ

 1. تغذیه PLC ها با توجه به ساختار آنها

 2. منبع تغذیه کامپیوتر و نوت بوکها

 3. منبع تغذیه جوشکاری

 4. شارژرهای موبایل

 5. برق وسایل نقلیه
   

انواع مدل های منبع تغذیه خطی

منبع تغذیه خطی را به 2 دسته تقسیم می کنیم :

 • منبع تغذیه 1 کانال

 • منبع تغذیه دوبل 
   

منبع تغذیه دوبل : این مدل منبع تغذیه دارای 1 کانال خروجی ثابت ( با ولتاژ و جریان ثابت ) و 2 کانال متغیر ( با ولتاژ و جریان متغیر به صورت بازه ای مثلا جریان 0تا 3 آمپر و ولتاژ 0 تا 30 ولت ) می باشد. مزیت اصلی این نوع منبع تغذیه , امکان اجرای عمل تراکینگ با استفاده از 2 کانال متغیر می باشد . به این صورت که در منبع تغذیه دوبل اگر به جریان بالاتر احتیاج داشتیم دو کانال متغیر را با هم موازی کرده و در صورتی که به ولتاژ بالاتر نیاز داشتیم آن کانال ها را سری می کنیم. قیمت منبع تغذیه مورد نظر از مدل تک کانال با توجه به مزایایی که دارد قطعا بالاتر است.

خرید منبع تغذیه ی مناسب

در خرید منبع تغذیه این مورد اهمیت بسیاری دارد. باید تمامی قطعاتی که استفاده می‌کنید را بررسی کرده و با جمع کردن میزان وات مورد نیاز برای استفاده همزمان از همه آنها یک مقدار تقریبی را به‌دست آورد.

چگونه یک منبع تغذیه برای آزمایشگاه خود انتخاب کنم؟

انتخاب منبع تغذیه نیمکت مناسب پارامترهایی که باید در نظر گرفته شوند. اگرچه بسیاری از پارامترهای کلیدی منبع تغذیه بسته به هر برنامه متفاوت است، پارامترهای زیر در همه موارد حیاتی هستند: 

 • وضوح
 • دقت
 • پایداری دما
 • تنظیم بار

آیا به منبع تغذیه آزمایشگاهی نیاز دارم؟

اگر شما کارهای الکترونیکی یا سایر پروژه‌های برقی زیادی را روی میز خود انجام می‌دهید و نیاز به منبع قابل اعتماد برق در ولتاژهای مختلف دارید، منبع تغذیه میز یک قطعه ضروری از تجهیزات است. بسیار مهم است که اگر مدار خود را با مقداری ولتاژ تغذیه می کنید، منبع تغذیه شما بتواند با جریان کشیده شده مطابقت داشته باشد.

معرفی برند OMEGA

برند امگا در اوایل اکتبر سال 1958 میلادی در زمینه‌ی طراحی و تولید استابلایزر اداری خانگی فعالیت خود را آغاز نمود. این برند در راستای پیشبرد اهداف خود که کارآفرینی و به دست آوردن بازارهای جهانی ‌است، با ایجاد کارگاه تولیدی فعالیت خود را ادامه داده و سعی بر تولید محصولات متنوع با مواد اولیه‌ی (سیم پیچ، فیوز و فن) مرغوب را داشته است. از جمله محصولات تولیدی این برند می‌توان به استابلایزر، شارژر، اتوترانس اشاره کرد شرکت OMEGA کره دارای استانداردهای TUV آلمان، CSA آمریکا، CE اروپا و گواهینامه ISO9001 در تولید محصولات خود می باشد.

معرفی برند GPS

از سال 1986 نام GPS Ltd نشان دهنده کیفیت، تخصص و ارزش است. این شرکت در ارائه محصولات برجسته و خدمات عالی با قیمت های عادلانه زبان زد است. محصولات برند GPS Ltd شامل اسیلوسکوپ، ژنراتور، مولتی متر، منبع تغذیه DC و تسترهای مقاومت هستند. در طول 30 سال توسعه مداوم ما روابط تجاری قوی و تجارب مهندسی زیادی ایجاد کرده است کارمندان ماهر این شرکت تکنسین ها و متخصصانی هستند که به نیاز های مشتری به طور دقیق پاسخ می دهند و با هر مشتری به عنوان یک عضو خانواده رفتار می کنند. برند General Polytronic Systems Ltd انگلستان در سال 1986 در لندن انگلستان در زمینه تولید و ارائه دستگاه‌های تست و اندازه‌گیری الکتریکی و الکترونیکی تاسیس شد. این برند توانسته است با اتکا به دانش فنی روز اروپا و ارائه پشتیبانی مناسب از برندهای مطرح بازار در زمینه تخصصی خود باشد. در حال حاضر این برند با سه کارخانه در تایوان، چین و هنگ کنگ به تولید انواع دستگاه‌های تست و اندازه‌گیری الکترونیکی شامل اسیلوسکوپ، فانکشن ژنراتور، مولتی‌متر، منبع تغذیه، کلمپ متر، کالیبراتور و .. فعالیت مستمر دارد.

معرفی برند OWON

شرکت OWON Technology بخشی از گروه LILLIPUT ارائه دهنده خدمات دارای گواهینامه ISO 9001: 2008 ODM سازنده طرح اصلی) متخصص در تحقیق و کاربرد فناوری های الکترونیکی و رایانه ای است. این شرکت از سال 1993 در زمینه طراحی، ساخت، بازاریابی و تحویل محصولات الکترونیکی در سراسر جهان فعالیت داشته است. بخش "Smart Life" OWON با هدف استفاده از فن آوری های پیشرفته برای پیشبرد استفاده بهینه از انرژی هدف دارد. محصولات این برند شامل اسیلوسکوپ، منبع تغذیه، فانکشن ژنراتور، کارت اسیلوسکوپ، مولتیمتر و ...است. این کمپانی هنگ کنگی محصولات با کیفیت با قیمت مناسب تولید می کند که قدرت رقابت با برندهای معتبر جهانی را دارد.

معرفی برند RIGOL

شرکت ریگول تکنولوژی در سال 1998 میلادی تاسیس شد که یک شرکت مبتکر در صنعت تست و اندازه گیری جهانی است، اکنون RIGOL در میان محبوب ترین مارک‌ها در صنعت تست و اندازه‌گیری الکترونیکی است. RIGOL یک شرکت پیشرو در زمینه تحقیق، توسعه، تولید و فروش ابزار آزمایشگاهی و اندازه‌گیری است که دارای قابلیت تولید چیپست‌های خاص خود است. RIGOL به عنوان یک بازیگر اصلی در صنعت آزمون و اندازه‌گیری جهانی، پوشش بازار خود را در سراسر جهان بیشتر گسترش می‌دهد. کمپانی Rigol از سال 1998 میلادی در کشور چین فعالیت دارد. این کمپانی در ابتدا شروع به ساخت اسیلیتور و ابزارهای الکترونیکی کرد که به سرعت با گرفتن استاندارهای جهانی به یکی از برند های مطرح جهان تبدیل شد. محصولات الکترونیکی این کمپانی رقیب جدی کمپانی Agilent آمریکا می باشد. در سال 2010 کمپانی Rigol با داشتن تکنولوژی بالا اولین محصول HPLC خود را با بالاترین کیفیت عرضه کرد و موفق به دریافت استاندارد CE گردید. کمپانی Rigol در سال 2011 تولید دستگاه اسپکتروفوتومتر را آغاز کرده است. همچنین مدال طلای نمایشگاه BCEIA در سال 2011 و سال 2013 به دستگاه HPLC و اسپکتروفوتومتر کمپانی Rigol اعطا شده است.


 

حرف پایانی

 

با توجه به همه مطالب گفته شده می توانیم با قاطعیت اعلام کنیم که منبع تغذیه سوییچینگ به دلیل راندمان بالاتر و وزن و حجم کمتر و قابلیت تولید ولتاژ خروجی بالاتر و البته کاربری بهتر در توان های بالا , خیلی از منابع تغذیه خطی کارایی بیشتری دارد . در ضمن مهم ترین مزیت منابع تغذیه خطی را در نویز و ریپل کمتر خروجی می توان دانست . 

تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-3306D
منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و منبع تغذیه dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد. منبع تغذیه یا Power Supply به عنوان منبع انرژی الکتریکی که از خروجی آن برای راه اندازی مدارهای الکتریکی می توان استفاده کرد کارایی دار..
29,900,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-3603D
منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و منبع تغذیه dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد. منبع تغذیه یا Power Supply به عنوان منبع انرژی الکتریکی که از خروجی آن برای راه اندازی مدارهای الکتریکی می توان استفاده کرد کارایی دار..
29,900,000 تومان
تولید کننده: PROVA مدل: 8000
منابع تغذیه در آزمایشگاه‌های آموزشی و تحقیقاتی تمامی رشته‌های مهندسی، تغذیه مدارات الکترونیکی، کامپیوتر‌ها (پاور سیستم)، جوشکاری، استفاده بجای آداپتور‌های AC، صنعت نور و لیزر، سیستم‌های فتو ولتائیک، باتری سازی کاربرد دارند. منابع تغذیه دستگاه‌هایی هستند که از آنها به عنوان منبع انرژی الکتریکی استفاد..
53,000,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: ODP-6033
منبع تغذیه DC قابل برنامه ریزی مدل ODP-6033، ساخت کمپانی OWON، با تامین توان 378 وات و سه کانال مستقل ولتاژ متغیر جدیدترین محصول کمپانی OWON در زمینه تولید منابع تغذیه می باشد. این منبع تغذیه دارای سه کانال بوده که  دو کانال متغیر در محدوده 0-60Vو جریان 0-3Aو یک کانال متغیر در محدوده 0-6V ..
37,900,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: ODP-3063
منبع تغذیه سه کاناله ODP-3063  ساخت کمپانی OWON میتواند در صفحه نمایش خود جریان، ولتاژ و توان ثبت شده را بصورت جدول یا نمودار نمایش دهد.  هرسه کانال متغیر می باشدو این سه کانال مستقل قابلیت سری، موازی و منفی-مثبت شدن را دارند. از دیگر ویژگی های مهم منبع تغذیه 30 ولت 6 آمپر ODP-3063 می..
36,500,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-3303DC
GPS-3303DC یک منبع تغذیه DC قابل برنامه ریزی خطی است و دارای نمایشگر LED است، این منبع تغذیه دارای قابلیت برنامه ریزی و نمایش موج واقعی است و تجربه جدیدی را برای کاربران به ارمغان می آورد. دارای سه خروجی ایزوله: دو کانال قابل تنظیم (0 V -32 V / 3.2A) و یک کانال قابل انتخاب از 2.5 V، 3.3 V، و 5V (3.2..
27,300,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: ODP-3033
منبع تغذیه قابل برنامه ریزی مدل ODP-3033، دارای سه کانال مستقل و متغیر دارای قابلیت تنظیم ولتاژ و جریان خروجی، دارای صفحه نمایشگر مجزا، دارای قابلیت استفاده از هر کانال به صورت مجزا و سری نمودن منابع می باشد. منبع تغذیه 3 کانال 30 ولت 3آمپر مدل ODP-3033 دارای دیتالاگر می باشد که قابلی..
29,200,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-3303DPX
منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و منبع تغذیه dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد. منبع تغذیه یا Power Supply به عنوان منبع انرژی الکتریکی که از خروجی آن برای راه اندازی مدارهای الکتریکی می توان استفاده کرد کارایی دار..
39,900,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: ODP-3031
منبع تغذیه DC قابل برنامه ریزی تک کانال مدل ODP-3031، دارای یک کانال برای ایجاد ولتاژ و جریان متغیر می باشد. این کانال ولتاژ متغیر در محدوده 0-30V و جریان 0-3A تولید می کند. پاور ساپلای DC مدل ODP-3031 دارای یک کانال با خروجی ثابت 5 یا 3.3 ولت 3 آمپر می باشد. رزولوشن خروجی 1mV/1mA است. محافظت در برا..
23,400,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: P3033
منبع تغذیه DC مدل P3033 با مکانیزم دوبل تراکینگ، دو خروجی متغیر را به کاربر می دهد. هر خروجی میتوانند مستقلا 0تا 30 ولت و 0تا 3 آمپر تولید کنند. یکی از مزایای خوب پاور ساپلای P3033 امکان سری و موازی نمودن کانال هاست، به عبارت دیگر منبع تغذیه دوبل تراکینگ مذکور تبدیل به منبع ..
29,200,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: P4603
 منبع تغذیه P4603 دارای حافظه مجموعه ی 5 عددی جهت تنظیم ولتاژ و جریان دلخواه می باشد که به راحتی آنها را می توان فراخوانی کرد. این منبع تغذیه خطی بوده و با بهره‌گیری از المان‌های خطی در مدار خود، طراحی ساده در پنل کاربری، پاسخ سریع‌ و ریپل و نویز تولیدی کم در اکثر آزمایشگاه‌های م..
13,800,000 تومان
تولید کننده: Multimetrix مدل: XA3052
XA3052 یک منبع تغذیه DC دو خروجی کوچک با چهار نمایشگر دیجیتال است. با کمک منبع تغذیه مدل XA3052 دوکانال 30 ولت 5 آمپر مولتیمتریکس ولتاژ و جریان را به طور مداوم در هر خروجی به طور همزمان کنترل کنید. همچنین می توانید خروجی ها را به صورت موازی و سری تنظیم کنید تا جریان و ولتاژ دو بر..
35,700,000 تومان
نمایش 1 تا 12 از 44 (4 صفحه)