منو
سبد خرید

منبع تغذیه Linear

منبع تغذیه چیست ؟

 

منبع تغذیه دستگاهی برای تامین انرژی الکتریکی مصرف کننده ( بار ) می باشد . در واقع می توانیم از خروجی منبع تغذیه به عنوان ورودی یا تغذیه کننده مدارهای الکترونیکی و ... استفاده کنیم.

 

انواع منبع تغذیه

 

با توجه به ساختار داخلی و نحوه تولید ولتاژ مورد نیاز مدارالکتریکی , منبع تغذیه دارای مدل های مختلفی می باشد .
 

 1. منبع تغذیه خطی یا Linear : منبع تغذیه خطی می تواند برق متناوب ( AC ) بدون نیاز به قطع و وصل جریان ( سوییچینگ ) پس از طی کردن مراحل مورد نظر که در دیاگرام زیر مشاهده می کنید به ولتاژ DC تنظیم شده تبدیل کند و از آن به عنوان تغذیه کننده ورودی مدارهای الکترونیکی و مخابراتی و ... در آزمایشگاه های دانشگاه استفاده کند.
   

  محل تصویر منبع تغذیه و توضیح مرتبط با آن
   

 2. منبع تغذیه سوییچینگ : منبع تغذیه سوییچینگ هم مشابه منبع تغذیه خطی در نهایت ولتاژ DC تنظیم شده را در خروجی دستگاه تولید می کند با این تفاوت که برای رسیدن به این هدف از روش سوییچینگ کردن جریان بار (قطع و وصل کردن) استفاده می کند و همین عاملی می شود تا نویز و ریپل سیگنال خروجی نسبت به مدل خطی افزایش پیدا کند. البته منبع تغذیه سوییچینگ دارای مزایای بیشتری نسبت به نوع خطی می باشد که ادامه بیشتر به آنها می پردازیم .

منبع تغذیه سوییچینگ  و منبع تغذیه Linear , مهم ترین منابع تغذیه مورد استفاده در صنعت برق می باشند . از طرفی منابع تغذیه دیگری مثل UPS ( تامین کننده برق مصرف کننده در هنگام قطعی بار برای مکان های مهم صنعتی , بیمارستان و ... ) و منبع تغذیه ولتاژ بالا و منبع تغذیه جریان بالا ( قابل استفاده در جوشکاری ) هم مورد استفاده می باشد که در اینجا اشاره ای به آنها نخواهیم کرد .
 

تفاوت های منبع تغذیه سوییچینگ  و خطی

 

منبع تغذیه Linear ( خطی ) و منبع تغذیه سوییچینگ هر کدام دارای مزایا و معایبی می باشند که با توجه به آنها می توان از این دو دستگاه در محل موردنیاز استفاده کرد .
 

منبع تغذیه خطی برای تولید ولتاژ DC تنظیم شده نیازی به سوییچینگ ندارد و همین عامل مهمی در راستای کاهش نویز و ریپل خروجی ولتاژ نهایی می باشد . با توجه به همین ویژگی استفاده از منبع تغذیه خطی در مکان های حساس به نویز و دارای هارمونیک های مزاحم بسیار عاقلانه خواهد بود . به همین منظور این مدل در اکثر آزمایشگاه های برق دانشگاه ها به عنوان منبع تغذیه آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد .
البته باید به این نکته هم توجه کنیم که با استفاده از فیلترهای خروجی می توان نویزهای به وجود آمده در منبع تغذیه سوییچینگ را حذف کنیم , اما قطعا این کار ما را سخت تر می کند. به همین دلیل مثلا در مقابل دیش مخابراتی منبع تغذیه سوییچینگ کارایی ندارد.

ساختار داخلی منبع تغذیه خطی نسبت به سوییچینگ بسیار ساده تر بوده و قطعا هزینه تولیدی آن کاهش پیدا می کند. به همین دلیل در توان های پایین تر استفاده از آنها توجیه اقتصادی بیشتری دارد . اما با توجه به اینکه در منبع تغذیه خطی برای اینکه ولتاژ خروجی را در سطح مورد نظر به دست بیاوریم نیاز به افت ولتاژ ورودی روی ترانزیستور و اتلاف بخشی از آن داریم , قطعا راندمان آنها کاهش پیدا می کند. در نتیجه برای کاربردهای با توان بالا , منبع تغذیه سوییچینگ به دلیل اینکه راندمان بالاتری دارد مورد استفاده قرار می گیرد.
در مورد منابع تغذیه خطی با توجه به اتلاف بخشی از ولتاژ ورودی به صورت حرارت تلف شده (دلیل کاهش راندمان نهایی) , برای خنک کردن اجزای داخلی نیاز به استفاده از هیت سینک داریم که حجم منبع تغذیه را افزایش داده و موارد کاربرد آن را محدود می کند.
منبع تغذیه سوییچینگ قابلیت تولید ولتاژ dc خروجی در طیف بسیار وسیعی تری را دارد . اما در منبع تغذیه خطی ولتاژ dc تولید شده در سطح پایین تری قرار دارد که این به دلیل افت ولتاژ ورودی در منبع تغذیه Linear می باشد.

 

کاربردهای منبع تغذیه Linear و Switching

 

کاربردهای منبع تغذیه خطی

 

 1. آزمایشگاه های آموزشی و تحقیقاتی مخصوصا دانشگاهی

 2. صنعت نور و لیزر

 3. سیستم فتوولتاییک
   

کاربردهای منبع تغذیه سوییچینگ

 

 1. تغذیه PLC ها با توجه به ساختار آنها

 2. منبع تغذیه کامپیوتر و نوت بوکها

 3. منبع تغذیه جوشکاری

 4. شارژرهای موبایل

 5. برق وسایل نقلیه
   

انواع مدل های منبع تغذیه خطی

 

منبع تغذیه خطی را به 2 دسته تقسیم می کنیم :

 

 • منبع تغذیه 1 کانال

 • منبع تغذیه دوبل 
   

منبع تغذیه دوبل : این مدل منبع تغذیه دارای 1 کانال خروجی ثابت ( با ولتاژ و جریان ثابت ) و 2 کانال متغیر ( با ولتاژ و جریان متغیر به صورت بازه ای مثلا جریان 0تا 3 آمپر و ولتاژ 0 تا 30 ولت ) می باشد. مزیت اصلی این نوع منبع تغذیه , امکان اجرای عمل تراکینگ با استفاده از 2 کانال متغیر می باشد . به این صورت که در منبع تغذیه دوبل اگر به جریان بالاتر احتیاج داشتیم دو کانال متغیر را با هم موازی کرده و در صورتی که به ولتاژ بالاتر نیاز داشتیم آن کانال ها را سری می کنیم. قیمت منبع تغذیه مورد نظر از مدل تک کانال با توجه به مزایایی که دارد قطعا بالاتر است.
 

حرف پایانی

 

با توجه به همه مطالب گفته شده می توانیم با قاطعیت اعلام کنیم که منبع تغذیه سوییچینگ به دلیل راندمان بالاتر و وزن و حجم کمتر و قابلیت تولید ولتاژ خروجی بالاتر و البته کاربری بهتر در توان های بالا , خیلی از منابع تغذیه خطی کارایی بیشتری دارد . در ضمن مهم ترین مزیت منابع تغذیه خطی را در نویز و ریپل کمتر خروجی می توان دانست . 

تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-8512C
ویژگی های GPS-8512C  DC Electronic Load :   مناسب برای تست باتری دارای رنج ورودی حداکثر 150V/30A /300W قابلیت تست CV / CC / CP / CR دارای حافظه دارای صفحه نمایش LCD رنگی..
39,138,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: P 2051U
منبع تغذیه تک کانال متغیر 30V,5A مدل P 2051Uساخت کمپانی هنگ کنگ:منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد.منبع تغذیه دیجیتالی P2051U دارای یک کانال متغیراز 0 تا 30 ولت و 0 ت..
4,290,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: P4603
منبع تغذیه خطی 60 ولت 3 آمپر تک کانال مدل P4603 ساخت هنگ هنگ: منبع تغذیه ی متغیر مدل P4603، منبع تغذیه ای دیجیتال خطی، تک کاناله با محدوده 60 ولت 3 آمپر و صفحه نمایش رنگی می باشد . منبع تغذیه P4603 دارای حافظه مجموعه ی 5 عددی جهت تنظیم ولتاژ و جریان دلخواه می باشد ..
6,450,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: P3033
منبع تغذیه دوبل تراکینگ 30V,3A مدل P3033 ساخت هنگ کنگ:منبع تغذیه DC مدل P3033 با مکانیزم دوبل تراکینگ، دو خروجی متغیر را به کاربر می دهد. هر خروجی میتوانند مستقلا 0تا 30 ولت و 0تا 3 آمپر تولید کنند. یکی از مزایای خوب پاور ساپلای P3033 امکان سری و موازی نمودن کانال هاست..
6,070,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: P3033
منبع تغذیه 30ولت 5آمپر دوبل تراکینگ مدل P3053 ساخت کمپانی هنگ کنگ:منبع تغذیه DC دوبل تراکینگ چهار کاناله مدل P3053 با طراحی جدید و کاربردی، قابلیت تولید دو کانال متغیر 30V/5A، دو کانال ثابت 5V/1A و 5V/2A را دارد. نمایشگر بزرگ LED برای نمایش ولتاژ و جریان هر کانال بصورت مجزا بروی د..
7,850,000 تومان
تولید کننده: Multimetrix مدل: XA3051
منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد. منبع تغذیه مدل Multimetrix-XA3051 از نوع Linear می باشد و دارای ریپل و نویز کمتری می باشد ( بر عکس منابع تغذیه سوییچینگ ) .این مدل منبع تغذیه در آزما..
6,596,000 تومان
تولید کننده: Multimetrix مدل: ODP-3031
 منبع تغذیه قابل برنامه ریزی DC مدل ODPکمپانی OWON:منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد.منبع تغذیه DC قابل برنامه ریزی مدل ODP-3031 ، دارای یک کانال برای ایجاد ولتاژ و جر..
1,210,000 تومان
تولید کننده: Multimetrix مدل: ODP-3033
 منبع تغذیه آزمایشگاهی سه کانال مدل ODP-3033 ساخت کمپانی OWON هنگ کنگ: منبع تغذیه قابل برنامه ریزی مدل ODP-3033 ، دارای سه کانال مستقل و متغیر که دو کانال در محدوده 0 تا 30ولت وجریان 0 تا 3 آمپر و یک کانال در محدوده 0-6V و جریان 0-3A می باشد. ..
15,090,000 تومان
تولید کننده: Multimetrix مدل: ODP-3036
 منبع تغذیه قابل برنامه ریزی DC مدل 3036-ODPکمپانی OWON:منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد.منبع تغذیه DC قابل برنامه ریزی مدل ODP-3036 ، دارای سه کانال برای ایجاد ولتاژ و جر..
18,860,000 تومان
تولید کننده: Multimetrix مدل: ODP-6033
منبع تغذیه سه کانال 60V/3A مدل ODP-6033 ساخت کمپانی OWON: منبع تغذیه DC قابل برنامه ریزی مدل ODP-6033 ، با تامین توان 378 وات و سه کانال مستقل ولتاژ متغیر جدیدترین محصول کمپانی OWON در زمینه تولید منابع تغذیه می باشد. این منبع تغذیه دارای سه کانال بوده که ..
19,550,000 تومان
منبع تغذیه دوبل دیجیتالی Linear مدل GPS-3303D
ناموجود
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-3303D
منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و منبع تغذیه dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد. منبع تغذیه یا Power Supply به عنوان منبع انرژی الکتریکی که از خروجی آن برای راه اندازی مدارهای الکتریکی می توان استفاده کرد کارایی دارد. ..
0 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-3306D
منبع تغذیه به 2 صورت منبع تغذیه ac و منبع تغذیه dc تولید می شود که نوع dc آن به 2 حالت منبع تغذیه دیجیتال تک کانال و منبع تغذیه دوبل تراکینگ قابل تقسیم می باشد. منبع تغذیه یا Power Supply به عنوان منبع انرژی الکتریکی که از خروجی آن برای راه اندازی مدارهای الکتریکی می توان استفاده کرد کارایی دارد. ..
18,249,000 تومان
نمایش 1 تا 12 از 17 (2 صفحه)