منو
سبد خرید

اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ چیست ؟

اسیلوسکوپ یکی از مهم ترین دستگاه های اندازه گیری مورد نیاز در مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی می باشد . از این دستگاه می توان برای نمایش شکل موج ولتاژ در زمان های مختلف استفاده کنیم . صفحه نمایش اسیلوسکوپ 2 بعدی می باشد . محور افقی مربوط به متغیر زمان می باشد و مقادیر مختلف ولتاژ  را روی محور عمودی می توانید مشاهده کنید .با استفاده از اسیلوسکوپ می توانید پارامترهای دیگری مثل دوره تناوب , فرکانس , عرض پالس , زمان وقوع 2 پیک و ... را در هنگام نمایش شکل موج ولتاژ متناوب بر حسب زمان در صفحه نمایش مشاهده بفرمایید .
 

انواع اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ بر اساس ساختار داخلی و نحوه نمایش شکل موج به 2 دسته زیر تقسیم می شود :

 1. اسیلوسکوپ آنالوگ : اسیلوسکوپ آنالوگ یکی از قدیمی ترین تجهیزاتی است که از دیرباز در آزمایشگاه مهندسی برق و ... مورد استفاده قرار می گرفته است . این دستگاه دارای صفحه نمایش کوچک شطرنجی تک رنگ می باشد که از لامپ اشعه کاتدی برای نمایش شکل موج ولتاژ استفاده می کند . همچنین اسیلوسکوپ آنالوگ به دلیل بهره گیری از لامپ پرتو کاتدی دارای وزن بالایی می باشد و امکان حمل آن وجود ندارد و از آنها معمولا به صورت اسیلوسکوپ رومیزی استفاده می شود . روش محاسبه پارامترهای مورد نظر بر اساس شکل موج به دست آمده در صفحه نمایش این دستگاه به صورت دیداری می باشد . به این صورت که مثلا برای سنجش مقدار ولتاژ پیک تو پیک , باید تعداد خانه های شطرنجی را در مقیاس محور عمودی ( محور ولتاژ ) از بالا به پایین شمارش کنیم و عدد به دست آمده را در مقیاس زمان ضرب کنیم .

 2. اسیلوسکوپ دیجیتال: با توجه به محدودیت هایی که در اسیلوسکوپ آنالوگ وجود داشت، شرکت های تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی تصمیم به تولید نسل جدیدتری از اسیلوسکوپ گرفتند که ضمن برطرف کردن محدودیت های قبلی، دارای ویژگی های بهتری می باشد. اسیلوسکوپ دیجیتال نسل جدیدتر این تجهیز آزمایشگاهی می باشد. روش کار اسیلوسکوپ دیجیتال برای نمایش شکل موج ولتاژ در صفحه نمایش بر اساس استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال می باشد .
  همان طور که گفتیم اسیلوسکوپ دیجیتال نسبت به نوع آنالوگ برتری های محسوسی دارد . یکی از این ویژگی ها صفحه نمایش بزرگ رنگی LCD می باشد که شکل موج ولتاژ را با کیفیت بالاتر و در ابعاد بزرگتری نمایش می دهد . از طرفی با توجه به محاسبه اتوماتیک شاخصه های سیگنال تحت تست در اسیلوسکوپ دیجیتال نیازی به محاسبه دیداری پارامترهایی مثل ولتاژ پیک تو پیک مشابه آن چیزی که در مدل آنالوگ انجام می دادیم نداریم.
  از دیگر مزایای مدل دیجیتال به آنالوگ می توان به وزن کمتر , قابلیت اتصال به کامپیوتر , حافظه دار بودن ( ذخیره اطلاعات سیگنال در حافظه داخلی ) و کالیبره خودکار ( در اسیلوسکوپ ها معمولا یک موج مربعی پایدار داخلی با فرکانس حدود 1 کیلوهرتز تولید می شود که برای کالیبره کردن به کار می رود ) و داشتن مدهای تریگر پیشرفته ( برای ثابت نگه داشتن شکل موج روی صفحه نمایش ) و ... اشاره کرد.
  اسیلوسکوپ دیجیتال را بر اساس ابعاد و وزن و قابل حمل بودن و ساختار داخلی می توان به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد که در قسمت بعد به تفضیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد .

   

انواع اسیلوسکوپ های دیجیتال

 1. اسیلوسکوپ پرتابل : اسیلوسکوپ پرتابل دارای ابعاد مناسب و وزن کمتری نسبت به اسیلوسکوپ دیجیتال رومیزی می باشد . به همین دلیل حمل آنها بسیار راحت بوده و البته به دلیل داشتن باتری نیاز به استفاده از برق متناوب شهری ندارد و در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی و خط تولید تجهیزات الکتریکی و ... قابل استفاده می باشد . از ویژگی های مهم اسیلوسکوپ پرتابل می توان به قابلیت اتصال به کامپیوتر با استفاده از پورت USB اشاره کرد تا به این وسیله Data های موجود در حافظه دستگاه به کامپیوتر انتقال داده شود .

 2. اسیلوسکوپ تبلتی : اسیلوسکوپ تبلتی هم نوع دیگری از اسیلوسکوپ های قابل حمل می باشد که در کنار مزایایی چون ابعاد کم و وزن مناسب، دارای صفحه نمایش لمسی می باشد و دیگر نیازی به کلیدهای مختلف برای انتخاب کاربری های متفاوت نمی باشد. شما می توانید مثل گوشی های هوشمند پس از برخورد نوک انگشت خود با صفحه نمایش از دستگاه استفاده کنید.

 3. کارت اسیلوسکوپ : کارت اسیلوسکوپ یکی از جدیدترین محصولات از سری اسیلوسکوپ دیجیتال می باشد که به دلیل حذف صفحه نمایش و تنظیمات پنل کاربری که در مدل های رومیزی فضای بسیاری را اشغال می کنند، ابعاد بسیار کوچکی دارد. کارت اسیلوسکوپ را می توانیم به لپ تاپ (یا کامپیوتر) وصل کنیم و از LCD لپ تاپ به عنوان صفحه نمایش اسیلوسکوپ برای نمایش داده های به دست آمده استفاده کنیم. همچنین به دلیل متصل شدن به لپ تاپ از برق شارژر لپ تاپ استفاده می کند و نیاز به آداپتور مجزا ندارد.
  کارت اسیلوسکوپ هم به صورت 2 و 4 کاناله به بازار عرضه می شود . قابل توجه هست که اکثر ویژگی های اسیلوسکوپ دیجیتال در آنها قابل دسترسی می باشد . ذکر این نکته نیز قابل توجه است که بعضی از کارت اسیلوسکوپ های موجود در بازار مثل برند Hantek قابلیت کار به عنوان فانکشن ژنراتور جیبی را هم دارند که مزیت خوبی به شمار می رود . 

 4. اسیلوسکوپ قلمی : ساده ترین و کوچکترین اسیلوسکوپ دیجیتال , اسیلوسکوپ قلمی می باشد . این دستگاه به صورت کارت اسیلوسکوپ تک کاناله می باشد مدارهای داخلی آن در یک قلم تعبیه شده است . خود دستگاه همچون پراب اسیلوسکوپ می تواند عمل کند و باعث حذف کابل اضافی شود . 


بنابراین با توجه تمام نکات گفته شده و ویژگی هایی که هر کدام از اسیلوسکوپ های بالا دارند , باید در خرید اسیلوسکوپ دیجیتال دقت کرده تا بتوانید دستگاه مورد نظر خود را تهیه نمایید .

مشخصات مهم برای انتخاب اسیلوسکوپ

انتخاب اسیلوسکوپ مناسب با توجه به ویژگی های هر دستگاه و مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید حایز اهمیت می باشد. مهم ترین پارامترهایی که در خرید اسیلوسکوپ باید به آنها توجه کنید عبارتند از :

 • پهنای باند: منظور از پهنای باند حداکثر فرکانسی می باشد که اسیلوسکوپ می تواند اندازه گیری نماید . معمولا پهنای باند در اسیلوسکوپ برندهای مختلف از 20 مگاهرتز تا 300 مگاهرتز می باشد . هر چه قدر پهنای باند بالاتر باشد کاربرد آن محدودتر شده و برای کاربردهای حرفه ای تر مورد استفاده قرار می گیرد و البته به همان اندازه قیمت اسیلوسکوپ مورد نظر بیشتر خواهد بود .

 • تعداد کانال: ساده ترین اسیلوسکوپ موجود حداقل 1 کانال را دارد. با استفاده از هر کانال , شکل موج یک سیگنال قابل مشاهده می باشد . اگر می خواهیم به طور همزمان چند سیگنال ( شکل موج ولتاژ ) را در صفحه نمایش دستگاه مشاهده کنید به اسیلوسکوپ های 2 یا 4 کاناله احتیاج دارید . در اسیلوسکوپ که حداقل 2 کانال داشته باشد ممکن است امکان نمایش شکل موج ولتاژ یک کانال بر حسب شکل موج ولتاژ کانال دیگر وجود داشته باشد که در این حالت پارامتر زمان در نمایش 2 سیگنال حذف می شود. به این ویژگی منحنی لیساژو گفته می شود.

 • نرخ نمونه برداری: منظور از نرخ نمونه برداری تعداد دفعاتی می باشد که اسیلوسکوپ یک سیگنال را در هرثانیه رویت می کند. این ویژگی مخصوص اسیلوسکوپ دیجیتال می باشد . مقدار آن معمولا 1GSa/s و 2GSa/s می باشد.

 

کاربردهای اسیلوسکوپ

 1. رفع عیب و اندازه گیری مدارهای الکترونیکی در آزمایشگاه های الکتریکی
 2. قابل استفاده در مراکز علمی و پزشکی و مهندسی
 3. صنایع ارتباطی و نظامی

 

برند تکترونیکس (Tektronix)

دارای سابقه‌ای هفتاد ساله در ضمینه‌ی ابزار دقیق و اندازه‌گیری یکی از محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین تولیدکننده‌های ابزار مورد نیاز آزمایشگاه‌های الکترونیک در جهان بوده که در 21 کشور دارای دفتر کار است و مهندسان و تکنسین های برتر را به استخدام گرفته تا ابزاری با کیفیت و دقت اندازه گیری بالا تولید و عرضه نماید. این شرکت معتبر همیشه در تکنولوژی پیشرو بوده و سرآمد و الگویی در ضمینه کاری خود برای سایر رقبا به حساب می‌آید. معرفی برند گودویل برند گودویل تایوان تولیدکننده انواع دستگاه‌های تست و اندازه‌گیری الکترونیک و مخابرات است.

 برند FLUKE

از زمان تأسیس در سال 1948 ، شرکت FLUKE به ایجاد و توسعه یك بازار فناوری بی نظیر كمك كرده است، امكانات آزمایش و عیب یابی را فراهم می كند كه به عنوان موقعیت بحرانی در ماموریت در صنایع تولیدی و خدماتی بدست آمده اند. هر کارخانه تولیدی جدید، مطب، بیمارستان یا تأسیساتی که امروزه ساخته شده است، مشتری بالقوه دیگری برای محصولات Fluke است. از نصب، تعمیر و نگهداری الکترونیکی و صنعتی، گرفته تا اندازه گیری دقیق و کنترل کیفیت، ابزارهای Fluke به کارآیی کسب و کار و صنعت در سراسر جهان کمک می کنند.سازمان Fluke Corporation در زمینه طراحی، تولید، تجهیزات اندازه گیری و صنعتی فعالیت می کند.در سال 1948 شخصی به نام John Fluke دوست و همکلاسی David Packard شرکت فلوک را در Washington کشور آمریکا تاسیس کرد که او در آینده شرکت Hewlett-Packard را تاسیس کرد. امروز Fluke Corporation یک سازمان سازمان عملیاتی در زیمنه طراحی، توسعه، تولید، فروش، خدمات تجهیزات اندازه گیری در دنیا است و بالغ بر 2.525 نفر استخدام این شرکت و مشغول به کار هستند. مشتریان و کاربران معمولی شامل تکنسین ها، مهندسین، مترولوژیست ها، تولید کنندگان دستگاه های پزشکی و متخصصان شبکه رایانه - افرادی هستند که به اعتبار آنها در ابزارشان علاقه دارند و از ابزارهایی برای کمک به گسترش قدرت و توانایی های شخصی خود استفاده می کنند.فلوک در هر بازاری که در آن رقابت می کند، به مقام شماره یک یا شماره دو رسیده است. برند Fluke تجهیزاتی قابل حمل، ایمن، کاربری راحت، استاندارد ایمنی بالا و بدنه ی بسیار محکمی دارد.FLUKE یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به شرکت Fortive (NYSE: FTV) است، یک شرکت چند ملیتی است که مقر آن در اورت، واشنگتن، ایالات متحده است. مراکز تولیدی در ایالات متحده، انگلیس، آسیا و هلند واقع شده اند. شرکتهای تابعه فروش و خدمات در اروپا، آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، آسیا و استرالیا واقع شده اند. شرکت فلوک کانال های نمایندگی توزیع کننده و تولیدکننده را در بیش از 100 کشور مجاز داشته و حدود 2400 نفر را استخدام می کند. خطوط تولید تجهیزات اندازه گیری فلوک Fluke برای متخصصان در بازارهای مختلف سودمند است. بخش های ابتدایی در زیر ذکر شده است ، و شرح مختصری در مورد انواع ابزارهای Fluke استفاده شده به همراه کاربردهای معمولی آن ها توضیح داده شده است.

معرفی برند GPS

از سال 1986 نام GPS Ltd نشان دهنده کیفیت، تخصص و ارزش است. این شرکت در ارائه محصولات برجسته و خدمات عالی با قیمت های عادلانه زبان زد است. محصولات برند GPS Ltd شامل اسیلوسکوپ، ژنراتور، مولتی متر، منبع تغذیه DC و تسترهای مقاومت هستند. در طول 30 سال توسعه مداوم ما روابط تجاری قوی و تجارب مهندسی زیادی ایجاد کرده است کارمندان ماهر این شرکت تکنسین ها و متخصصانی هستند که به نیاز های مشتری به طور دقیق پاسخ می دهند و با هر مشتری به عنوان یک عضو خانواده رفتار می کنند. برند General Polytronic Systems Ltd انگلستان در سال 1986 در لندن انگلستان در زمینه تولید و ارائه دستگاه‌های تست و اندازه‌گیری الکتریکی و الکترونیکی تاسیس شد. این برند توانسته است با اتکا به دانش فنی روز اروپا و ارائه پشتیبانی مناسب از برندهای مطرح بازار در زمینه تخصصی خود باشد. در حال حاضر این برند با سه کارخانه در تایوان، چین و هنگ کنگ به تولید انواع دستگاه‌های تست و اندازه‌گیری الکترونیکی شامل اسیلوسکوپ، فانکشن ژنراتور، مولتی‌متر، منبع تغذیه، کلمپ متر، کالیبراتور و .. فعالیت مستمر دارد.

معرفی برند OWON

شرکت OWON Technology بخشی از گروه LILLIPUT ارائه دهنده خدمات دارای گواهینامه ISO 9001: 2008 ODM سازنده طرح اصلی) متخصص در تحقیق و کاربرد فناوری های الکترونیکی و رایانه ای است. این شرکت از سال 1993 در زمینه طراحی، ساخت، بازاریابی و تحویل محصولات الکترونیکی در سراسر جهان فعالیت داشته است. بخش "Smart Life" OWON با هدف استفاده از فن آوری های پیشرفته برای پیشبرد استفاده بهینه از انرژی هدف دارد. محصولات این برند شامل اسیلوسکوپ، منبع تغذیه، فانکشن ژنراتور، کارت اسیلوسکوپ، مولتیمتر و ...است. این کمپانی هنگ کنگی محصولات با کیفیت با قیمت مناسب تولید می کند که قدرت رقابت با برندهای معتبر جهانی را دارد.

معرفی برند RIGOL

شرکت ریگول تکنولوژی در سال 1998 میلادی تاسیس شد که یک شرکت مبتکر در صنعت تست و اندازه گیری جهانی است، اکنون RIGOL در میان محبوب ترین مارک‌ها در صنعت تست و اندازه‌گیری الکترونیکی است. RIGOL یک شرکت پیشرو در زمینه تحقیق، توسعه، تولید و فروش ابزار آزمایشگاهی و اندازه‌گیری است که دارای قابلیت تولید چیپست‌های خاص خود است. RIGOL به عنوان یک بازیگر اصلی در صنعت آزمون و اندازه‌گیری جهانی، پوشش بازار خود را در سراسر جهان بیشتر گسترش می‌دهد. کمپانی Rigol از سال 1998 میلادی در کشور چین فعالیت دارد. این کمپانی در ابتدا شروع به ساخت اسیلیتور و ابزارهای الکترونیکی کرد که به سرعت با گرفتن استاندارهای جهانی به یکی از برند های مطرح جهان تبدیل شد. محصولات الکترونیکی این کمپانی رقیب جدی کمپانی Agilent آمریکا می باشد. در سال 2010 کمپانی Rigol با داشتن تکنولوژی بالا اولین محصول HPLC خود را با بالاترین کیفیت عرضه کرد و موفق به دریافت استاندارد CE گردید. کمپانی Rigol در سال 2011 تولید دستگاه اسپکتروفوتومتر را آغاز کرده است. همچنین مدال طلای نمایشگاه BCEIA در سال 2011 و سال 2013 به دستگاه HPLC و اسپکتروفوتومتر کمپانی Rigol اعطا شده است.

 

بهترین اسیلوسکوپ کدام است؟

 • بررسی ها اسیلوسکوپ ذخیره سازی دیجیتال Rigol DS1054Z 50 مگاهرتز

 • اسیلوسکوپ ذخیره سازی دیجیتال سایلنت SDS1052DL 50 مگاهرتز

 • اسیلوسکوپ تبلت دستی Yeapook ADS1013D

 • اسیلوسکوپ ذخیره سازی دیجیتال Owon SDS7102 100 مگاهرتز

 • اسیلوسکوپ ذخیره‌سازی دیجیتال Hantek DSO5102P 100 مگاهرتز

 

چگونه یک پروب اسیلوسکوپ را انتخاب کنم؟

به عنوان یک قانون، پراب های شما باید حداقل سه تا پنج برابر سریع‌تر از سریع‌ترین سیگنالی باشند که می‌خواهید ببینید.

آیا اسیلوسکوپ های ارزان قیمت ارزشش را دارند؟

این اسیلوسکوپ با رابط کاربری خوب و منوهایی که برای استفاده بصری هستند، انتخاب بسیار خوبی برای مبتدیان است. همچنین، Hantek DSO5102P احتمالا بهترین اسیلوسکوپ ارزانی است که می توانید در بازار تهیه کنید، زیرا ویژگی های بسیار خوبی را با قیمت پایین ارائه می دهد.

قیمت یک اسیلوسکوپ خوب چقدر است؟

یک O-scope که دارای پهنای باند باریک 200 مگاهرتز است می تواند چند صد دلار قیمت داشته باشد. با این حال، یک اسیلوسکوپ پیشرفته با پهنای باند اندازه گیری 1 گیگاهرتز تقریباً 30000 دلار قیمت دارد!

به چه سرعتی نیاز دارم؟

به عنوان یک قاعده کلی، پهنای باند دامنه شما باید حداقل پنج برابر بیشتر از سریعترین نرخ ساعت دیجیتال در سیستم شما تحت آزمایش باشد. اگر محدوده شما این معیار را برآورده کند، تا هارمونیک پنجم را با حداقل تضعیف سیگنال می گیرد.

چرا باید اسیلوسکوپ بخرم؟

مطمئنا، وظیفه اصلی یک اسیلوسکوپ اندازه گیری شکل موج های الکتریکی است. اما برای اندازه گیری سطوح ولتاژ عمدتاً ثابت نیز بسیار مفید است . همچنین می تواند کاری را انجام دهد که اکثر مولتی مترها قادر به انجام آن نیستند: تشخیص نوسانات کوچک در ولتاژ تغذیه.

آیا برنامه اسیلوسکوپ وجود دارد؟

برنامه اسیلوسکوپ برای تجزیه و تحلیل سیگنال های برد صوتی یا یادگیری اصول اندازه گیری اسیلوسکوپ عالی است. این رابط شامل بسیاری از کنترل‌های اسیلوسکوپ استاندارد است، مانند: راه‌اندازی، زمان و ولتاژ در هر تقسیم، مکان‌نماهای اندازه‌گیری سیگنال و موارد دیگر .

 

نمایش 1 تا 12 از 158 (14 صفحه)