منو
سبد خرید

اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ چیست ؟

 

اسیلوسکوپ یکی از مهم ترین دستگاه های مورد نیاز در مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی می باشد . از این دستگاه می توان برای نمایش شکل موج ولتاژ در زمان های مختلف استفاده کنیم . صفحه نمایش اسیلوسکوپ 2 بعدی می باشد . محور افقی مربوط به متغیر زمان می باشد و مقادیر مختلف ولتاژ  را روی محور عمودی می توانید مشاهده کنید .با استفاده از اسیلوسکوپ می توانید پارامترهای دیگری مثل دوره تناوب , فرکانس , عرض پالس , زمان وقوع 2 پیک و ... را در هنگام نمایش شکل موج ولتاژ متناوب بر حسب زمان در صفحه نمایش مشاهده بفرمایید .
 

انواع اسیلوسکوپ

 

اسیلوسکوپ بر اساس ساختار داخلی و نحوه نمایش شکل موج به 2 دسته زیر تقسیم می شود :

 

 1. اسیلوسکوپ آنالوگ : اسیلوسکوپ آنالوگ یکی از قدیمی ترین تجهیزاتی است که از دیرباز در آزمایشگاه مهندسی برق و ... مورد استفاده قرار می گرفته است . این دستگاه دارای صفحه نمایش کوچک شطرنجی تک رنگ می باشد که از لامپ اشعه کاتدی برای نمایش شکل موج ولتاژ استفاده می کند . همچنین اسیلوسکوپ آنالوگ به دلیل بهره گیری از لامپ پرتو کاتدی دارای وزن بالایی می باشد و امکان حمل آن وجود ندارد و از آنها معمولا به صورت اسیلوسکوپ رومیزی استفاده می شود . روش محاسبه پارامترهای مورد نظر بر اساس شکل موج به دست آمده در صفحه نمایش این دستگاه به صورت دیداری می باشد . به این صورت که مثلا برای سنجش مقدار ولتاژ پیک تو پیک , باید تعداد خانه های شطرنجی را در مقیاس محور عمودی ( محور ولتاژ ) از بالا به پایین شمارش کنیم و عدد به دست آمده را در مقیاس زمان ضرب کنیم .

 2. اسیلوسکوپ دیجیتال: با توجه به محدودیت هایی که در اسیلوسکوپ آنالوگ وجود داشت، شرکت های تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی تصمیم به تولید نسل جدیدتری از اسیلوسکوپ گرفتند که ضمن برطرف کردن محدودیت های قبلی، دارای ویژگی های بهتری می باشد. اسیلوسکوپ دیجیتال نسل جدیدتر این تجهیز آزمایشگاهی می باشد. روش کار اسیلوسکوپ دیجیتال برای نمایش شکل موج ولتاژ در صفحه نمایش بر اساس استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال می باشد .
  همان طور که گفتیم اسیلوسکوپ دیجیتال نسبت به نوع آنالوگ برتری های محسوسی دارد . یکی از این ویژگی ها صفحه نمایش بزرگ رنگی LCD می باشد که شکل موج ولتاژ را با کیفیت بالاتر و در ابعاد بزرگتری نمایش می دهد . از طرفی با توجه به محاسبه اتوماتیک شاخصه های سیگنال تحت تست در اسیلوسکوپ دیجیتال نیازی به محاسبه دیداری پارامترهایی مثل ولتاژ پیک تو پیک مشابه آن چیزی که در مدل آنالوگ انجام می دادیم نداریم.
  از دیگر مزایای مدل دیجیتال به آنالوگ می توان به وزن کمتر , قابلیت اتصال به کامپیوتر , حافظه دار بودن ( ذخیره اطلاعات سیگنال در حافظه داخلی ) و کالیبره خودکار ( در اسیلوسکوپ ها معمولا یک موج مربعی پایدار داخلی با فرکانس حدود 1 کیلوهرتز تولید می شود که برای کالیبره کردن به کار می رود ) و داشتن مدهای تریگر پیشرفته ( برای ثابت نگه داشتن شکل موج روی صفحه نمایش ) و ... اشاره کرد.
  اسیلوسکوپ دیجیتال را بر اساس ابعاد و وزن و قابل حمل بودن و ساختار داخلی می توان به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد که در قسمت بعد به تفضیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد .

   

انواع اسیلوسکوپ های دیجیتال

 

 1. اسیلوسکوپ پرتابل : اسیلوسکوپ پرتابل دارای ابعاد مناسب و وزن کمتری نسبت به اسیلوسکوپ دیجیتال رومیزی می باشد . به همین دلیل حمل آنها بسیار راحت بوده و البته به دلیل داشتن باتری نیاز به استفاده از برق متناوب شهری ندارد و در محیط های صنعتی و آزمایشگاهی و خط تولید تجهیزات الکتریکی و ... قابل استفاده می باشد . از ویژگی های مهم اسیلوسکوپ پرتابل می توان به قابلیت اتصال به کامپیوتر با استفاده از پورت USB اشاره کرد تا به این وسیله Data های موجود در حافظه دستگاه به کامپیوتر انتقال داده شود .

 2. اسیلوسکوپ تبلتی : اسیلوسکوپ تبلتی هم نوع دیگری از اسیلوسکوپ های قابل حمل می باشد که در کنار مزایایی چون ابعاد کم و وزن مناسب، دارای صفحه نمایش لمسی می باشد و دیگر نیازی به کلیدهای مختلف برای انتخاب کاربری های متفاوت نمی باشد. شما می توانید مثل گوشی های هوشمند پس از برخورد نوک انگشت خود با صفحه نمایش از دستگاه استفاده کنید.

 3. کارت اسیلوسکوپ : کارت اسیلوسکوپ یکی از جدیدترین محصولات از سری اسیلوسکوپ دیجیتال می باشد که به دلیل حذف صفحه نمایش و تنظیمات پنل کاربری که در مدل های رومیزی فضای بسیاری را اشغال می کنند، ابعاد بسیار کوچکی دارد. کارت اسیلوسکوپ را می توانیم به لپ تاپ (یا کامپیوتر) وصل کنیم و از LCD لپ تاپ به عنوان صفحه نمایش اسیلوسکوپ برای نمایش داده های به دست آمده استفاده کنیم. همچنین به دلیل متصل شدن به لپ تاپ از برق شارژر لپ تاپ استفاده می کند و نیاز به آداپتور مجزا ندارد.
  کارت اسیلوسکوپ هم به صورت 2 و 4 کاناله به بازار عرضه می شود . قابل توجه هست که اکثر ویژگی های اسیلوسکوپ دیجیتال در آنها قابل دسترسی می باشد . ذکر این نکته نیز قابل توجه است که بعضی از کارت اسیلوسکوپ های موجود در بازار مثل برند Hantek قابلیت کار به عنوان فانکشن ژنراتور جیبی را هم دارند که مزیت خوبی به شمار می رود . 

 4. اسیلوسکوپ قلمی : ساده ترین و کوچکترین اسیلوسکوپ دیجیتال , اسیلوسکوپ قلمی می باشد . این دستگاه به صورت کارت اسیلوسکوپ تک کاناله می باشد مدارهای داخلی آن در یک قلم تعبیه شده است . خود دستگاه همچون پراب اسیلوسکوپ می تواند عمل کند و باعث حذف کابل اضافی شود . 


بنابراین با توجه تمام نکات گفته شده و ویژگی هایی که هر کدام از اسیلوسکوپ های بالا دارند , باید در خرید اسیلوسکوپ دیجیتال دقت کرده تا بتوانید دستگاه مورد نظر خود را تهیه نمایید .

 

مشخصات مهم برای انتخاب اسیلوسکوپ

 

انتخاب اسیلوسکوپ مناسب با توجه به ویژگی های هر دستگاه و مکانی که می خواهید از آن استفاده کنید حایز اهمیت می باشد. مهم ترین پارامترهایی که در خرید اسیلوسکوپ باید به آنها توجه کنید عبارتند از :

 • پهنای باند: منظور از پهنای باند حداکثر فرکانسی می باشد که اسیلوسکوپ می تواند اندازه گیری نماید . معمولا پهنای باند در اسیلوسکوپ برندهای مختلف از 20 مگاهرتز تا 300 مگاهرتز می باشد . هر چه قدر پهنای باند بالاتر باشد کاربرد آن محدودتر شده و برای کاربردهای حرفه ای تر مورد استفاده قرار می گیرد و البته به همان اندازه قیمت اسیلوسکوپ مورد نظر بیشتر خواهد بود .

 • تعداد کانال: ساده ترین اسیلوسکوپ موجود حداقل 1 کانال را دارد. با استفاده از هر کانال , شکل موج یک سیگنال قابل مشاهده می باشد . اگر می خواهیم به طور همزمان چند سیگنال ( شکل موج ولتاژ ) را در صفحه نمایش دستگاه مشاهده کنید به اسیلوسکوپ های 2 یا 4 کاناله احتیاج دارید . در اسیلوسکوپ که حداقل 2 کانال داشته باشد ممکن است امکان نمایش شکل موج ولتاژ یک کانال بر حسب شکل موج ولتاژ کانال دیگر وجود داشته باشد که در این حالت پارامتر زمان در نمایش 2 سیگنال حذف می شود. به این ویژگی منحنی لیساژو گفته می شود.

 • نرخ نمونه برداری: منظور از نرخ نمونه برداری تعداد دفعاتی می باشد که اسیلوسکوپ یک سیگنال را در هرثانیه رویت می کند. این ویژگی مخصوص اسیلوسکوپ دیجیتال می باشد . مقدار آن معمولا 1GSa/s و 2GSa/s می باشد.

 

کاربردهای اسیلوسکوپ

 

 1. رفع عیب و اندازه گیری مدارهای الکترونیکی در آزمایشگاه های الکتریکی

 2. قابل استفاده در مراکز علمی و پزشکی و مهندسی

 3. صنایع ارتباطی و نظامی

 

تولید کننده: Multimetrix مدل: XO 3002B
مشخصات فنی اسیلوسکوپ آنالوگ مدل XO 3002B   :  دارای پهنای باند گسترده 30 مگاهرتزی و دو کانال مجزا  دارای کوپلینگ ورودی AC و DC  ماکزیمم ولتاژ ورودی اندازه گیری شده به صورت 400 ولت DC مستقیم و 400 ولت AC متناوب  دارای قابلیت تصحی..
17,788,800 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-3204XE
اسیلوسکوپ حرفه ای تاچ اسکرین دارای مولتی فانکشن مدلGPS-3204XE ساخت کمپانی GPS، با بدنه فوق العاده نازک که باعث صرفه جویی در فضا می شود، پر از بسته بندی شده است ویژگی هایی که معمولاً در اسیلوسکوپ ها استاندارد نیستند. این اسیلوسکوپ دستگاهی است مجهز به صفحه لمسی بصری، مولد عملکرد، مولتی متر، پورت VGA و..
0 تومان
اسیلوسکوپ تبلتی دیجیتالی 70MHZ دو کاناله GPS-807TA2
موجود
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-807TA2
این دستگاه دارای حافظه 14Mpts و همچنین دارای قابلیت اتصال به کامپیوتر می باشد و با توجه به باتری لیتیومی قابل شارژ 7500 mAH  می توان از این وسیله تا 5 ساعت به طور پیوسته استفاده کرد.  مشخصات فنی اسیلوسکوپ تبلتی 807TA2  :  دارای دو کانال با پهنای باند 70MHZ&..
0 تومان
اسیلوسکوپ تبلتی دیجیتالی 100MHZ دو کاناله GPS-810TA2
موجود
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-810TA2
این وسیله دارای ویژگی هایی همچون قابلیت اتصال به کامپیوتر و حافظه ی 28Mpts جهت ذخیره سازی داده ها می باشد.  مشخصات فنی اسیلوسکوپ تبلتی GPS-810TA2  :  دارای دو کانال با پهنای باند 100MHZ  نمونه برداری با سرعت 1GSa/s  دارای قابلیت فا..
0 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-810TA4
این وسیله دارای ویژگی هایی همچون قابلیت اتصال به کامپیوتر بوده و با توجه به باتری قابل شارژ  آن توانایی ماندگاری مداوم تا 5 ساعت را دارا می باشد. همچنین دارای حافظه 28Mpts برای ذخیره داده های اندازه گیری شده می باشد.  ویژگی های فنی اسیلوسکوپ تبلتی  مدل 810TA4  : ..
29,900,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-815TA2
این وسیله دارای ویژگی هایی همچون قابلیت اتصال به کامپیوتر و حافظه ی 28Mpts جهت ذخیره سازی داده ها می باشد.  ویژگی های تبلت اسیلوسکوپ GPS-15TA2  :  دارای دو کانال با پهنای باند 150MHZ  نمونه برداری با سرعت 1GSa/s  دارای قابلیت فانکشن FFT..
27,000,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-807TA4
این وسیله دارای ویژگی هایی همچون قابلیت اتصال به کامپیوتر و حافظه ی 14Mpts جهت ذخیره سازی داده ها می باشد.  ویژگی های اسیلوسکوپ GPS-807TA4  :  دارای چهار کانال با پهنای باند 70MHZ  نمونه برداری با سرعت 1GSa/s  دارای قابلیت فانکشن FFT، ک..
27,000,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: HDS-3101 MN
مولتی متر و اسیلوسکوپ دستی مدل HDS-3101MN ساخت کمپانی OWON، تک کاناله و حفظه دار بوده، هم چنین دارای پهنای باند 100مگا هرتز با سرعت نمونه برداری 1GSa/s می باشد. این دستگاه قابلیت اندازه گیری 20 نوع داده مانند فرکانس، دامنه و... را نیز داراست. باطری‌های قابل شارژ این اسیلوسکوپ تا مدت ز..
17,830,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: HDS-2061 MN
اسیلوسکوپ دستی تک کانال حافظه دار بوده و قابلیت  رکورد سیگنال تا 6K را دارد. مدل HDS-2062MN با پهنای باند 60 مگاهرتز به همراه مولتی متر و سرعت نمونه برداری MS/s500 می باشد. مولتی متر این اسکوپ پرتابل 3/4 3 رقمی و قابلیت اندازه گیری جریان AC و ولتاژ AC/DC و ... را دارد.هم چنین این ..
15,670,000 تومان
اسیلوسکوپ دیجیتال 100MHZ دوکاناله GPS-1104XE
موجود
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-1104XE
اسيلوسكوپ حرفه ای ديجيتال حافظه دار روميزي مدل GPS-1104XE ساخت کمپانی GPS انگلستان  دارای چهار کانال 100MHzبا صفحه نمايش LCD رنگي 7اینچ با سرعت نمونه برداري 1GSa/s، دارای حافظه 14Mpts و همچنین دارای حافظه داخلی جهت ثبت تنظیمات، داری پورت USB-HUB در جلوی پانل جهت ذخیره سیگنال و تنظیمات، دار..
38,900,000 تومان
اسیلوسکوپ دیجیتال 110MHZ دوکاناله GPS-1102BX
موجود
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-1102BX
مشخصات فنی اسیلوسکوپ GPS-1202BX  :  دارای دو کانال با پهنای باند 110MHZ  نمونه برداری با سرعت 1GSa/s ,  دارای حافظه 2Mpts دارای قابلیت فانکشن FFT، کانتر فرکانس اتوماتیک، قابلیت رکورد سیگنال دارای فیلتر فرکانسی دیجیتال و 32 نوع اند..
18,900,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: +GPS-1152B
اسیلوسکوپ دیجیتال حافظه دار رومیزی مدل +GPS-1152B شرکت GPS با صفحه نمایش LCD رنگی از نوع 7 اینچ و رزولوشن 480*800 امکان قرائت راحت تر و دقیق تر را فراهم نموده است.  مشخصات اصلی اسیلوسکوپ مدل +GPS-1152B :  دارای دو کانال با پهنای باند 150MHZ  نمونه برداری..
0 تومان
نمایش 1 تا 12 از 78 (7 صفحه)