منو
سبد خرید

میگر

میگر چیست ؟

میگر دستگاهی برای محاسبه مقاومت عایقی در تجهیزات مهم صنعت برق می باشد . به همین دلیل از این دستگاه به عنوان تستر مقاومت عایقی یاد می شود . برای اجرای تست باید به نکات مختلفی توجه کنیم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. 
این دستگاه با توجه سطح ولتاژ تستی که برای سنجش مقاومت عایقی می تواند اعمال کند در مدل های مختلفی ساخته می شود. مقدار مقاومتی که می تواند اندازه گیری کند از دیگر نکات مهم انواع میگر می باشد.

 

اهمیت مفهوم مقاومت عایقی در تاسیسات صنعت برق


وجود عایق های الکتریکی در هادی موجود در الکتروموتورها , ترانسفورماتورها و ... بسیار مهم و ضروری می باشد . ویژگی مهم عایق که در تجهیزات مهم صنعت برق مورد توجه قرار دارد , مقاومت آن در برابر عبور جریان الکتریکی بوده که قطعا هر چه بیشتر در برابر عبور جریان مقاومت کند نشان از کیفیت بالاتر عایق موردنظر ما دارد . از طرفی اگر میزان جریان الکتریکی که عبور می کند بالا باشد منجر به سریع تر شدن روند فرسودگی عایق می شود که به آن اصطلاحا پیرشدگی عایق می گوییم.
 

عوامل تخریب عایق 

 

قطعا در طی زمان کیفیت عایق به دلایل مختلفی می تواند کاهش پیدا کند و در روند مقاومت در برابر عبور جریان الکتریکی که ویژگی اصلی عایق می باشد، اختلال ایجاد کند .
 

از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 

 • رطوبت

 • گرما و سرمای بیش از حد

 • تماس با مواد آلوده مثل روغن

 • ضربه های مکانیکی

 

تا اینجا اهمیت مفهوم مقاومت عایقی را در تجهیزات مهم صنعتی مثل ترانسفورماتور , کابل ها , تجهیزات فشار قوی و ... را مورد بررسی قرار دادیم . در ادامه روش های محاسبه این پارامتر و نکات مربوط به آن را توضیح خواهیم داد.

  

اندازه گیری مقاومت عایقی

 

برای محاسبه مقاومت عایقی باید از اعمال ولتاژ تست DC در سطوح مختلف در میگر استفاده کنیم . پس در واقع مقدار مقاومت عایقی از تقسیم ولتاژ تست بر جریان نشتی کل ( مجموع چند جریان ) حاصل می شود . این مقدار می تواند از چند کیلو اهم تا چند ترا اهم باشد.
جریان نشتی کل از مجموع جریان خازنی ( معمولا بعد از 1 دقیقه حذف می شود ) و جریان جذب ( بعد از 10 دقیقه حذف یا کاهش یافته ) و جریان هدایتی ( جریانی که از داخل خود عایق عبور می کند و نقش اصلی را در محاسبه مقاومت عایقی دارد ) به دست می آید . 
در کنار جریان های گفته شده , ممکن است جریان دیگری هم به نام جریان سطحی وجود بیاید. این جریان وقتی که مثلا می خواهیم سطح عایق را برداریم و هادی را به تجهیزی مثل کابلشو یا ...وصل کنیم به وجود می آید . البته سعی ما بر حذف این جریان است تا در روند محاسبه مقاومت عایقی خللی ایجاد نشود و عدد صحیح در تست میگر کابل یا هر تجهیز دیگری به دست بیاید.

 

ولتاژ مورد نیاز برای تست مقاومت عایقی در میگر , ولتاژ DC می باشد

 

نکته : در کاتالوگ مشخصات فنی میگرها معمولا در کنار ولتاژ DC که ولتاژ تست برای محاسبه مقاومت عایقی می باشد , ولتاژ AC نیز تعریف شده است. قبل از اینکه از میگر برای تست استفاده کنید باید از اینکه برق قطع باشد یا نه اطمینان حاصل کنیم . اگر برق را قطع نکرده باشند و اقدام به انجام تست کنید , دستگاه آسیب دیده و تست به درستی انجام نمی شود. ولتاژ AC این مزیت را دارد که که برای بررسی این مورد به شما کمک می کند.

 

 بررسی روند تست مقاومت عایقی

 

در صورتی که تمایل به اجرای تست مقاومت عایقی داشته باشیم در روند انجام این تست باید به نکته ی مهمی دقت کنیم. محاسبه مقاومت عایقی و از آن مهم تر بررسی روند پیر شدگی عایق با محاسبه پارامترهایی مثل ولتاژ و جریان و ... تفاوت دارد . از این بابت که شما می توانید مقدار ولتاژ و جریان و دما و ... را با یک بار محاسبه به دست بیاورید و عدد محاسبه شده معتبر می باشد . اما شما با یک بار محاسبه مقاومت عایقی فقط وضعیت اولیه عایق را می توانید بررسی کنید .
در نتیجه برای بررسی روند فرسودگی عایق که آیا در وضعیت مناسبی می باشد یا نه , نیاز به انجام تست های منظم با شرایط مشابه داریم . باید توجه کرد ولتاژ تست و بازه زمانی تست هایی که انجام می دهیم حتما باید یکسان باشد. دما و رطوبتی که در آن تست ها انجام می شود بهتر است مشابه باشد و اگر نبود برای اطمینان از صحت نتایج به دست آمده باید از ضرایب تصحیح استفاده کنیم تا شرایط اجرای تست ها مشابه باشد.

 

حالت های مختلفی که در اجرای تست ها به دست می آید به شرح زیر می باشد :

 

 1. مقاومت عایقی اولیه بالا بوده و در طی انجام آزمایش در بازه های زمانی مشخص مقادیر بعدی همچنان بالا بوده که نشان از وضعیت خوب عایقی دارد.

 2. مقاومت عایقی اولیه بالا بوده اما به مرور زمان در طی آزمایش های بعدی مقدار مقاومت عایقی کاهش یافته که نشان از تسریع روند پیرشدگی عایق و افت کیفیت عایق را دارد. در این حالت باید به دنبال پیدا کردن علت کاهش باشیم تا بتوانیم آن را برطرف کنیم.

 3. مقاومت عایقی اولیه پایین بوده و در طی تست های بعدی همچنان پایین می باشد که نشانه بدتر شدن کفیت عایق نیست اما بهتر است به دنبال رفع علت آن باشیم.

 4.  مقاومت عایقی اولیه پایین بوده و در طی آزمایش های بعدی رو به کاهش می باشد. در این حالت باید به محدوده مجاز مقاومت عایقی دقت کنیم که عدد های به دست آمده به سمت محدوده غیرمجاز نرود.
   

روش های تست مقاومت عایقی

 

 1. ​اندازه گیری کوتاه مدت یا نقطه ای

 2. اندازه گیری زمان - مقاومت
   

برای مطالعه کامل در مورد روش های تست مقاومت عایقی به مقاله آن مراجعه نمایید.
 

تفاوت میگر و های پات

 

های پات دستگاهی برای سنجش استقامت عایقی می باشد و آن را با اعمال ولتاژ AC بررسی می کنیم . در حالی که میگر برای تست مقاومت عایقی بوده و برای کار با آن به ولتاژ DC نیاز داریم .

 

تفاوت میگر و ارت تستر


از ارت تستر برای سنجش مقاومت الکترود و مقاومت مخصوص خاک استفاده می کنیم و البته ولتاژ مورد نیاز آن برای تست نسبت به میگر کمتر بوده و  مقاومتی که می تواند اندازه گیری کند بسیار پایین تر می باشد. اما میگر برای سنجش مقاومت عایقی در ترانسفورماتور و کابل و ... کاربرد دارد و مقاومت تا چندین ترا اهم را می تواند اندازه گیری کند.

 

برندهای معتبر میگر


همان طور که می دانیم , امروزه برندهای معتبر و معروفی در سطح دنیا در زمینه تولید انواع ابزارهای اندازه گیری فعالیت می کنند. قطعا در زمینه تولید میگر نیز می توانیم به برندهای مختلفی اشاره کنیم. اما میگر کیوریتسو  یکی از شناخته شده ترین و بهترین دستگاه های موجود در صنعت برق می باشد.
نکته ی قابل توجه در مورد میگر برندهای مختلف , تاثیر اضافه شدن هرگونه امکاناتی مثل ترسیم گراف و ذخیره اطلاعات اندازه گیری شده در حین کار و تخلیه اتوماتیک شارژ پس از پایان کار و ... در افزایش کیفیت محصول تولید شده و البته افزایش قیمت آن می باشد .

 

حرف آخر

 
نکته بسیار مهم در پایان تست با میگر , توجه به این نکته می باشد که باید دستگاه را حتما پس از پایان کار تخلیه الکتریکی کنیم تا منجر به شوک الکتریکی نگردد. در صورت عدم رعایت این نکته بسیار مهم می تواند عواقب بسیار خطرناکی برای شما داشته باشد.

تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-5030EC
دستگاه تست اتصال کوتاه GPS-5030EC :تست اتصال کوتاه برای طراحان مدارات الکتریکی بسیار حائز اهمیت است. اتصال کوتاه یا Shorت که جریان بتواند از آن عبور کند.  تست اتصال کوتاه یا کانتینیوتی توسط مولتیمتر یا دستگاه تست اتصال کوتاه انجام میپذیرد. مولتیمتر با تزریق جریا..
37,000,000 تومان
تولید کننده: KYORITSU مدل: Kyoritsu- 3005A
برای اندازه گیری مقاومت عایقی کابل ها و موتور و ترانسفورماتورها تا سطوح بالا در حدود مگا اهم و گیگا اهم با استفاده از ولتاژ تست در حد چند کیلوولت می توان از میگر یا همان تستر عایقی استفاده کرد. منبع ولتاژ مورد نیاز میگر ولتاژ DC می باشد.میگر کیوریتسو یکی از بهترین نمونه های تولید شده م..
11,680,000 تومان
تولید کننده: KYORITSU مدل: Kyoritsu- 3007A
میگر یا تستر عایق، دستگاهی کاربردی در صنایع برای اندازه گیری مقاومت عایقی بالا در ترانسفورماتور و ژنراتور و ... با اعمال ولتاژ تست بسیار بالا کاربرد دارد.میگر دیجیتال 3007A کیوریتسو دارای ویژگی های شاخصی می باشد که این موارد به طور کامل در پایین صفحه توضیح داده شده است. مشخصات میگر 3007..
12,998,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: C.A 6555
دستگاه تست عایقی(میگر) 10 کیلو ولت مدل C.A 6550 محصول شرکت CHAUVIN ARNOUX فرانسه دستگاه تستی با دقت بسیار بالا و مناسب برای اندازه گیری مقاومت عایق به صورت ایمن و دقیق می باشد. است که دارای گواهینامه اتحادیه اروپا CE  CERTIFICATE می باشد. این میگر برای شرکت های برق، تولید کنندگان، وا..
136,000,000 تومان
تولید کننده: CEM مدل: DT5500
مشخصات فنی میگر  CEM-DT5500   اندازه گیری مقاومت عایقی تا 2GΩ قابلیت اعمال ولتاژ تست بالا در 3 سطح 250/500/1000V دارای صفحه نمایش بزرگ با نور پس زمینه قابلیت اعمال ولتاژ DC تا 1000 ولت برای تست مقاومت عایقی اعمال ولتاژ 750V AC برای بررسی بی برق بودن قبل از اجرا..
3,600,000 تومان
میگر 1000 ولت GPS- MIS-D5
موجود
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS- MIS-D5
میگر MIS-5D محصول شرکت GPS انگلستان می باشد. میگر وسیله ای برای سنجش مقاومت بالای عایقی در تجهیزات صنعتی مثل ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی و ...کاربرد دارد.قابل توجه هست که این دستگاه برای محاسبه این پارامتر قابلیت اعمال ولتاژ 1 کیلوولت را دارد.  مشخصات فنی میگر MIS-D5 : &n..
0 تومان
میگر 1000 ولت HoldPeak-6688C
موجود
تولید کننده: HoldPeak مدل: HoldPeak-6688C
میگر دیجیتال 6688C محصولی بادوام از شرکت Holdpeak ، جهت انجام تست های مقاومت عایقی موتورها، ژنراتورها، کابل ها و غیره در کارگاه های تعمیرات، کارگاه های تولید و تست های دوره ای پیشگیرانه به کار می رود. صفحه نمایش بزرگ آن به همراه قابلیت نصب روی دیوار، آن را مناسب کارگاه های تعمیراتی می ..
2,825,620 تومان
تولید کننده: KYORITSU مدل: Kyoritsu- 3128
میگر دیجیتالkyoritso 3128:برای اندازه گیری مقاومت عایقی کابل ها و موتور و ترانسفورماتورها تا سطوح بالا در حدود مگا اهم و گیگا اهم با استفاده از ولتاژ تست در حد چند کیلوولت می توان از میگر یا همان تستر عایقی استفاده کرد. منبع ولتاژ مورد نیاز میگر ولتاژ DC می باشد.هدف از تست عایقی کابل ا..
199,830,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: C.A 6555
میگر 15 کیلو ولت مدل C.A 6555 محصول شرکت CHAUVIN ARNOUXفرانسه است که دارای گواهینامه اتحادیه اروپا CE  CERTIFICATE می باشد. این میگر برای شرکت های برق، تولید کنندگان، واحدهای نصب، تعمیر و نگهداری شرکت ها و R&D مناسب می باشد. میگر مدل C.A 6555 با میکروپردازنده قوی، می تواند مقاومت عایق..
169,600,000 تومان
میگر 5 کیلو ولت HoldPeak-6688B
ناموجود
تولید کننده: HoldPeak مدل: HoldPeak-6688B
میگر دیجیتال 6688B محصول بادوام شرکت Holdpeak , جهت انجام تست های مقاومت عایقی موتورها، ژنراتورها، کابل ها و غیره در کارگاه های تعمیرات، کارگاه های تولید و تست های دوره ای پیشگیرانه به کار می رود. صفحه نمایش بزرگ آن به همراه قابلیت نصب روی دیوار، آن را مناسب کارگاه های تعمیراتی می کند...
4,129,752 تومان
تولید کننده: Fuso مدل: GPS-F-205F 5000
میگر F-205F 5000 محصول شرکت ّFuso  ژاپن می باشد. میگر وسیله ای برای سنجش مقاومت بالای عایقی در تجهیزات صنعتی مثل ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی و ...کاربرد دارد.قابل توجه هست که این دستگاه برای محاسبه این پارامتر قابلیت اعمال ولتاژ 1 کیلوولت را دارد. مشخصات فنی میگر&..
4,900,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-F-205F 5000
میگر F-541 محصول شرکت GPS انگلستان می باشد. میگر وسیله ای برای سنجش مقاومت بالای عایقی در تجهیزات صنعتی مثل ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی و ...کاربرد دارد.قابل توجه هست که این دستگاه برای محاسبه این پارامتر قابلیت اعمال ولتاژ 1 کیلوولت را دارد.  مشخصات فنی میگر رومیزی آنالوگ..
2,800,000 تومان
نمایش 1 تا 12 از 13 (2 صفحه)