منو
سبد خرید

کلمپ متر

کلمپ متر چیست ؟

 

کلمپ متر دستگاهی مناسب برای سنجش پارامترهای الکتریکی مثل ولتاژ و جریان در حالت AC و DC و مقاومت و ... بوده که شاخصه مهم آن , داشتن 2 فک باز شونده در بالای دستگاه می باشد.
 

تفاوت کلمپ متر و مولتی متر


برای درک بهتر این موضوع باید به نحوه کارکرد آنها توجه کنیم.برای استفاده از مولتی متر در هنگام سنجش جریان باید مصرف کننده را خاموش کنیم و مولتی متر را به صورت سری با مصرف کننده قرار بدهیم تا جریان را بسنجد. اما این کار گاهی غیرممکن و سخت می باشد. از طرفی مولتی مترها توانایی سنجش جریان 10 و نهایتا 20 آمپر را دارند که قطعا در بعضی مراکز صنعتی کارایی ندارد، پس این موضوع باعث ابداع دستگاهی جدید به نام کلمپ متر شد که هم توانایی سنجش جریان های بسیار بالا تا 3000 آمپر را دارد و هم برای اندازه گیری جریان نیازی به قطع برق مصرف کننده نبوده و می توان با قرار دادن سیم در داخل دهانه کلمپ متر جریان سیم را سنجید. 


کلمپ متر توانایی سنجش جریان بسیار بالا تا 3000 آمپر را دارد


اجزای کلمپ متر


در شکل زیر شما تصویر یک مولتی متر کلمپی ساده را ملاحظه می فرمایید. بخش های مختلف آن به تفکیک روی تصویر زیر نمایش داده شده است.

 


اجزای کلمپ متر

امکانات کلمپ متر 


هر کلمپ متر دیجیتال دارای امکانات سخت افزاری و نرم افزاری می باشد.


امکانات سخت افزاری کلمپ متر 

 1. Back Light: سنسور نور پس زمینه برای جلوگیری از هدر رفتن باتری، بر اساس نور محیط  بک لایت را فعال یا غیرفعال کرده و نور صفحه نمایش را تنظیم می کند.
 2. بازر(Buzzer): برای بررسی پیوستگی مسیر، از این تست استفاده کرده تا با استفاده از صدای بوق وصل بودن مدار را تایید  کند.
 3. سایز دهانه کلمپ متر: حداکثر فاصله دهانه 2 فک کلمپ متر از هم می باشد
 4. ورودی پروب ها: در کنار پروب ها حداکثر ولتاژ قابل تحمل نوشته شده است. 


امکانات نرم افزاری کلمپ متر

 1. دکمه Data Hold: دکمه ای برای ذخیره ی اطلاعات اندازه گیری شده در دستگاه.
 2. ارقام قابل نمایش: ارقام اندازه گیری شده به صورت 2000 یا 4000 یا 6000 یا ... Counts نمایش داده می شود.

 

امکانات تست مولتی متر کلمپی


امکانات تست یک مولتی متر کلمپی از پارامترهای اطراف سلکتور آن مشخص می شود. در یک کلمپ متر با امکانات خوب معمولا توانایی تست ولتاژ AC و ولتاژ DC و جریان AC و جریان DC و تست مقاومت و دیود و بازر و ... وجود دارد. نکته ی قابل توجه در مورد تست جریان در این دستگاه عدم نیاز به استفاده از پروب ها می باشد و با قراردادن سیم حامل جریان در بین 2 دهانه فک کلمپی از طریق القا جریان سنجیده می شود. اما برای تست ولتاژ  در کلمپ متر حتما از پروبها استفاده می کنیم.

برای سنجش جریان با کلمپ متر به پروب نیاز نداریم


 سنجش جریان در مولتی متر و کلمپ متر 


همان طور که قبلا اشاره کردیم در سنجش جریان با مولتی متر محدودیت هایی داریم که در بعضی موارد استفاده از آن ممکن نمی باشد. این محدودیت ها شامل موارد زیر می باشد :

 • نیاز به قطع سیم حامل جریان 
 • نیاز به پروب 
 • سنجش جریان تا نهایتا 20 آمپر
 • نیاز به تماس الکتریکی ( افزایش آسیب پذیری دستگاه و کاهش ایمنی افراد )

اما مولتی متر کلمپی هیچ کدام از محدودیت های بالا را ندارد و با برطرف شدن این مشکلات در آنها به دستگاهی پیشرفته تر از مولتی مترها تبدیل شده است.
 

مفهوم رنج دستگاه 


فرض کنیم کلمپ متر را برای سنجش جریان AC تنظیم کرده ایم. اگر به طور مثال در مشخصات فنی دستگاه قابلیت سنجش جریان 200 تا 1000 آمپر باشد با استفاده از این مولتی متر کلمپی می توان مثلا جریان 20 آمپر را سنجید چرا که وقتی سلکتور روی عدد 200 باشد قابلیت سنجش جریان از 0 تا 200 آمپر را دارد.
 
مفهوم Over range: در هنگام انتخاب رنج صحیح با توجه به اینکه جریان سیم مورد نظر برای ما معلوم نمی باشد ممکن است محدوده ای را انتخاب کنیم که کمتر از عدد واقعی جریان سیم باشد که در این هنگام در صفحه نمایش عدد 1 را در سمت چپ نشان داده که نشان دهنده وضعیت اوررنج می باشد.

 

انواع کلمپ متر از دید انتخاب رنج

 1. کلمپ متر Autorange: انتخاب رنج به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک انجام می شود.
 2. کلمپ متر manual: با استفاده از چرخاندن سلکتور روی رنج مورد نظر , تست مورد نظر را انجام می دهیم

اجرای انواع تست ها با کلمپ متر

 1. اجرای تست جریان AC و جریان DC: ابتدا سلکتور را روی وضعیت جریان AC ( برای تست جریان DC روی وضعیت جریان DC) قرار داده و رنج صحیح جریان را انتخاب می کنیم. سپس بعد از باز کردن دهانه کلمپ، سیم را داخل حلقه قرار داده و جریان را از طریق القا می سنجیم. ذکر 2 نکته  در هنگام اندازه گیری جریان با کلمپ متر حایز اهمیت می باشد: اول اینکه فقط سیم فاز یا نول را داخل حلقه قرار داده و قراردادن همزمان 2 سیم فاز و نول که دارای جریانی برابر اما مخالف هم می باشند صحیح نبوده و منجر به عدم کارایی مولتی متر کلمپی می شود. دوم اینکه بهتر است سیم را در مرکز حلقه قرار داده تا نتیجه دقیق تری حاصل شود.
 2. اجرای تست ولتاژ DC و AC: ابتدا پروب قرمز را به ورودی V و پروب مشکی را به ورودی COM وصل کرده و با قرار دادن سلکتور روی ولتاژ AC و DC ولتاژ مورد نظر را اندازه می گیریم.
 3. تست بازر: منظور از تست بازر، بررسی پیوستگی 2 نقطه از مدار می باشد. برای انجام این تست پروب مشکی را به ورودی Com و پروب قرمز را به ورودی با نماد اهم وصل می کنیم و سلکتور را روی حالت بازر قرار داده و در صورتی که مقاومت دیده شده از 2 سر پروب که متصل به 2 سر مسیر هستند از مقاومت بازر ( متناسب با امکانات دستگاه ) کمتر باشد صدای بوق در امده و نشان از پیوستگی مسیر دارد.

معرفی برندهای معتبر مولتی متر کلمپی


شرکت های معتبر و معروفی کلمپ مترهای خوب و با کیفیتی را با امکانات متفاوت در اقصی نقاط دنیا تولید می کنند. به طور مثال می توان از برند Chauvin-arnoux فرانسه به عنوان یکی از بهترین مولتی متر کلمپی موجود در بازار نام برد. همچنین شرکت Kyoritsu دارای کلمپ مترهای بسیار باکیفیتی بوده و مولتی متر کلمپی کیوریتسو در بین مهندسان دارای اعتبار بسیار بالایی می باشد.
اما قطعا بحث قیمت محصولاتی که مشتری می خواهد خریداری کند تاثیر بسزایی در انتخاب محصول نهایی دارد و ما برند Holdpeak را در این مورد به شما معرفی می کنیم که مولتی مترکلمپی ارزان قیمت با کیفیتی را تولید می کند.

 
 

نمایش 1 تا 12 از 205 (18 صفحه)