منو
سبد خرید

کلمپ متر

کلمپ متر چیست ؟

 

کلمپ متر دستگاهی مناسب برای سنجش پارامترهای الکتریکی مثل ولتاژ و جریان در حالت AC و DC و مقاومت و ... بوده که شاخصه مهم آن , داشتن 2 فک باز شونده در بالای دستگاه می باشد.
 

تفاوت کلمپ متر و مولتی متر


برای درک بهتر این موضوع باید به نحوه کارکرد آنها توجه کنیم.برای استفاده از مولتی متر در هنگام سنجش جریان باید مصرف کننده را خاموش کنیم و مولتی متر را به صورت سری با مصرف کننده قرار بدهیم تا جریان را بسنجد. اما این کار گاهی غیرممکن و سخت می باشد. از طرفی مولتی مترها توانایی سنجش جریان 10 و نهایتا 20 آمپر را دارند که قطعا در بعضی مراکز صنعتی کارایی ندارد، پس این موضوع باعث ابداع دستگاهی جدید به نام کلمپ متر شد که هم توانایی سنجش جریان های بسیار بالا تا 3000 آمپر را دارد و هم برای اندازه گیری جریان نیازی به قطع برق مصرف کننده نبوده و می توان با قرار دادن سیم در داخل دهانه کلمپ متر جریان سیم را سنجید. 


کلمپ متر توانایی سنجش جریان بسیار بالا تا 3000 آمپر را دارد


اجزای کلمپ متر


در شکل زیر شما تصویر یک مولتی متر کلمپی ساده را ملاحظه می فرمایید. بخش های مختلف آن به تفکیک روی تصویر زیر نمایش داده شده است.

 


اجزای کلمپ متر

امکانات کلمپ متر 


هر کلمپ متر دیجیتال دارای امکانات سخت افزاری و نرم افزاری می باشد.


امکانات سخت افزاری کلمپ متر 

 1. Back Light: سنسور نور پس زمینه برای جلوگیری از هدر رفتن باتری، بر اساس نور محیط  بک لایت را فعال یا غیرفعال کرده و نور صفحه نمایش را تنظیم می کند.
 2. بازر(Buzzer): برای بررسی پیوستگی مسیر، از این تست استفاده کرده تا با استفاده از صدای بوق وصل بودن مدار را تایید  کند.
 3. سایز دهانه کلمپ متر: حداکثر فاصله دهانه 2 فک کلمپ متر از هم می باشد
 4. ورودی پروب ها: در کنار پروب ها حداکثر ولتاژ قابل تحمل نوشته شده است. 


امکانات نرم افزاری کلمپ متر

 1. دکمه Data Hold: دکمه ای برای ذخیره ی اطلاعات اندازه گیری شده در دستگاه.
 2. ارقام قابل نمایش: ارقام اندازه گیری شده به صورت 2000 یا 4000 یا 6000 یا ... Counts نمایش داده می شود.

 

امکانات تست مولتی متر کلمپی


امکانات تست یک مولتی متر کلمپی از پارامترهای اطراف سلکتور آن مشخص می شود. در یک کلمپ متر با امکانات خوب معمولا توانایی تست ولتاژ AC و ولتاژ DC و جریان AC و جریان DC و تست مقاومت و دیود و بازر و ... وجود دارد. نکته ی قابل توجه در مورد تست جریان در این دستگاه عدم نیاز به استفاده از پروب ها می باشد و با قراردادن سیم حامل جریان در بین 2 دهانه فک کلمپی از طریق القا جریان سنجیده می شود. اما برای تست ولتاژ  در کلمپ متر حتما از پروبها استفاده می کنیم.

برای سنجش جریان با کلمپ متر به پروب نیاز نداریم


 سنجش جریان در مولتی متر و کلمپ متر 


همان طور که قبلا اشاره کردیم در سنجش جریان با مولتی متر محدودیت هایی داریم که در بعضی موارد استفاده از آن ممکن نمی باشد. این محدودیت ها شامل موارد زیر می باشد :

 • نیاز به قطع سیم حامل جریان 
 • نیاز به پروب 
 • سنجش جریان تا نهایتا 20 آمپر
 • نیاز به تماس الکتریکی ( افزایش آسیب پذیری دستگاه و کاهش ایمنی افراد )

اما مولتی متر کلمپی هیچ کدام از محدودیت های بالا را ندارد و با برطرف شدن این مشکلات در آنها به دستگاهی پیشرفته تر از مولتی مترها تبدیل شده است.
 

مفهوم رنج دستگاه 


فرض کنیم کلمپ متر را برای سنجش جریان AC تنظیم کرده ایم. اگر به طور مثال در مشخصات فنی دستگاه قابلیت سنجش جریان 200 تا 1000 آمپر باشد با استفاده از این مولتی متر کلمپی می توان مثلا جریان 20 آمپر را سنجید چرا که وقتی سلکتور روی عدد 200 باشد قابلیت سنجش جریان از 0 تا 200 آمپر را دارد.
 
مفهوم Over range: در هنگام انتخاب رنج صحیح با توجه به اینکه جریان سیم مورد نظر برای ما معلوم نمی باشد ممکن است محدوده ای را انتخاب کنیم که کمتر از عدد واقعی جریان سیم باشد که در این هنگام در صفحه نمایش عدد 1 را در سمت چپ نشان داده که نشان دهنده وضعیت اوررنج می باشد.

 

انواع کلمپ متر از دید انتخاب رنج

 1. کلمپ متر Autorange: انتخاب رنج به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک انجام می شود.
 2. کلمپ متر manual: با استفاده از چرخاندن سلکتور روی رنج مورد نظر , تست مورد نظر را انجام می دهیم

اجرای انواع تست ها با کلمپ متر

 1. اجرای تست جریان AC و جریان DC: ابتدا سلکتور را روی وضعیت جریان AC ( برای تست جریان DC روی وضعیت جریان DC) قرار داده و رنج صحیح جریان را انتخاب می کنیم. سپس بعد از باز کردن دهانه کلمپ، سیم را داخل حلقه قرار داده و جریان را از طریق القا می سنجیم. ذکر 2 نکته  در هنگام اندازه گیری جریان با کلمپ متر حایز اهمیت می باشد: اول اینکه فقط سیم فاز یا نول را داخل حلقه قرار داده و قراردادن همزمان 2 سیم فاز و نول که دارای جریانی برابر اما مخالف هم می باشند صحیح نبوده و منجر به عدم کارایی مولتی متر کلمپی می شود. دوم اینکه بهتر است سیم را در مرکز حلقه قرار داده تا نتیجه دقیق تری حاصل شود.
 2. اجرای تست ولتاژ DC و AC: ابتدا پروب قرمز را به ورودی V و پروب مشکی را به ورودی COM وصل کرده و با قرار دادن سلکتور روی ولتاژ AC و DC ولتاژ مورد نظر را اندازه می گیریم.
 3. تست بازر: منظور از تست بازر، بررسی پیوستگی 2 نقطه از مدار می باشد. برای انجام این تست پروب مشکی را به ورودی Com و پروب قرمز را به ورودی با نماد اهم وصل می کنیم و سلکتور را روی حالت بازر قرار داده و در صورتی که مقاومت دیده شده از 2 سر پروب که متصل به 2 سر مسیر هستند از مقاومت بازر ( متناسب با امکانات دستگاه ) کمتر باشد صدای بوق در امده و نشان از پیوستگی مسیر دارد.

معرفی برندهای معتبر مولتی متر کلمپی


شرکت های معتبر و معروفی کلمپ مترهای خوب و با کیفیتی را با امکانات متفاوت در اقصی نقاط دنیا تولید می کنند. به طور مثال می توان از برند Chauvin-arnoux فرانسه به عنوان یکی از بهترین مولتی متر کلمپی موجود در بازار نام برد. همچنین شرکت Kyoritsu دارای کلمپ مترهای بسیار باکیفیتی بوده و مولتی متر کلمپی کیوریتسو در بین مهندسان دارای اعتبار بسیار بالایی می باشد.
اما قطعا بحث قیمت محصولاتی که مشتری می خواهد خریداری کند تاثیر بسزایی در انتخاب محصول نهایی دارد و ما برند Holdpeak را در این مورد به شما معرفی می کنیم که مولتی مترکلمپی ارزان قیمت با کیفیتی را تولید می کند.

 
 

تولید کننده: Eltime مدل: Eltime EP 33U
 ترانس توان اکتیو  مدل Eltime EP 33U تجهیزی است که قابلیت اندازه گیری و تبدیل توان های اکتیو و راکتیو در سیستم های تک فاز یا سه فاز با بار متعادل یا نامتعادل به بار مستقل از جریان و یا ولتاژ DC را دارد.مشخصات فنی   ترانس توان اکتیو  مدل Eltime EP 33U : ..
5,500,000 تومان
تولید کننده: Eltime مدل: Eltime EQ 33U
 ترانس توان اکتیو  مدل Eltime EQ 33U تجهیزی است که قابلیت اندازه گیری و تبدیل توان های اکتیو و راکتیو در سیستم های تک فاز یا سه فاز با بار متعادل یا نامتعادل به بار مستقل از جریان و یا ولتاژ DC را دارد.مشخصات فنی   ترانس توان اکتیو  مدل Eltime EQ 33U : ..
5,500,000 تومان
تولید کننده: Eltime مدل: Eltime MFO-60
ترانسفورماتور جریان مدل Eltime MFO-60 برای تبدیل جریان از مقدار زیاد به مقدار کم استفاده می شود.این جریان ولتاژ بالا را به جریان ولتاژ پایین تبدیل می کند و باعث جاری شدن شدید جریان از طریق خطوط انتقال می شود که توسط آمپرمتر کنترل می شوند.از این نوع تجهیز به طور گسترده ای در نظارت و اندازه ..
800,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-210
کلمپ متر مدل GPS-210 محصول شرکت GPS انگلستان می باشد.کلمپ متر با توجه به امکان تغییر دادن دهانه فک کلمپ می تواند برای محاسبه جریان بدون نیاز به سری کردن با تجهیزات مختلف کاربرد دارد.کلمپ مترها در اماکن زیر کاربرد دارد : واحدهای تاسیساتی و بیمارستان ها آبکاری فلزات و تابلوبرق..
3,500,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-212
کلمپ متر مدل GPS-212 محصول شرکت GPS انگلستان می باشد. کلمپ مترها قابلیت اندازه گیری جریان الکتریکی را بدون نیاز به اتصال پراب و قرار دادن به صورت سری کلمپ متر جریان را اندازه گیری نمایید.  مشخصات کلمپ متر شرکت GPS-212 : ​صفحه نمایش : 4000Counts حالت اندازه گیری : AVG ..
2,700,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-270
کلمپ متر مدل GPS-270 محصول شرکت GPS انگلستان می باشد.کلمپ متر با توجه به امکان تغییر دادن دهانه فک کلمپ می تواند برای محاسبه جریان بدون نیاز به سری کردن با تجهیزات مختلف کاربرد دارد. کلمپ مترها در اماکن زیر کاربرد دارد :  واحدهای تاسیساتی و بیمارستان ها آبکاری ..
47,000,000 تومان
تولید کننده: HoldPeak مدل: HoldPeak-870N
مولتی متر کلمپی 870N شرکت Holdpeak توانمند و محبوب, جهت هر دو کاربرد AC و DC تا 1000 آمپر , کارایی دارد. از مزیت های این دستگاه , سنجش RMS واقعی و تعداد ارقام قابل  نمایش بالا و تحت پوشش قرار دادن سنجش جریان هجومی است. سایز دهانه کلمپ جهت بسیاری از کاربردها مناسب است. همچنین تسته..
1,890,992 تومان
تولید کننده: HoldPeak مدل: HoldPeak-860D
مولتی متر کلمپی 860D شرکت Holdpeak به عنوان یک محصول ویژه جهت پوشش هر دوی کاربردهای سنجش AC و DC در جریان های بالا تار سرحد 3000 آمپر, می باشد.صفحه نمایش دوم در کف دستگاه , اندازه گیری ساده تر در شرایط محدودیت فضا و ارتفاع را فراهم می آورد. امکانات تست خازن و فرکانس نیز مهیا گردیده و قطر د..
3,597,231 تومان
مولتی متر کلمپی دیجیتال پرتال مدلMULTI-M-2100
موجود
تولید کننده: MULTI مدل: MULTI- M-2020
 مولتی متر کلمپی دیجیتال پرتال مدل M-2100 :کلمپ متر مدلM-2100  محصول شرکت MULTIژاپن می باشد.  مولتی متر های دیجیتال کلمپی یکی از مهم ترین تجهیزات برای انجام تست های الکتریکی هستند.  این تجهیزات در ابتدا به عنوان یک ابزار تک منظوره برای اندازه گیری جریان AC طراحی شدند، &nb..
0 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: F203
مولتی متر کلمپی مدل F203 محصول شرکت CHAUVIN ARNOUX فرانسه دارای گواهینامه اتحادیه اروپا CE CERTIFICATE می باشد.این محصول برای مهندسین و پیمانکاران در صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، ساختمانی و نیروگاهی کاملا مناسب می باشد.  ویژگی های  مولتی متر کلمپی مدل F203 &nb..
7,168,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: F407
مولتی متر کلمپی مدل F407 محصول شرکت CHAUVIN ARNOUX فرانسه دارای گواهینامه اتحادیه اروپا CE CERTIFICATE می باشد.  مشخصات مولتی متر کلمپی مدل F407 : مقاوم در برابر رطوبت و گرد و غبار(IP 54) حالت اندازه گیری: RMS  قابلیت اندازه گیری جریان DC تا 1500..
19,040,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: F205
مولتی متر کلمپی مدل F205 محصول شرکت CHAUVIN ARNOUX فرانسه دارای گواهینامه اتحادیه اروپا CE CERTIFICATE می باشد.  مشخصات فنی  مولتی متر کلمپی مدل F205 : مقاوم در برابر رطوبت و گرد و غبار (IP54) حالت اندازه گیری : RMS  مجهز به سیستم سریع 12 بی..
8,896,000 تومان
نمایش 1 تا 12 از 49 (5 صفحه)