منو
سبد خرید

کلمپ متر

کلمپ متر چیست ؟

 

کلمپ متر دستگاهی مناسب برای سنجش پارامترهای الکتریکی مثل ولتاژ و جریان در حالت AC و DC و مقاومت و ... بوده که شاخصه مهم آن , داشتن 2 فک باز شونده در بالای دستگاه می باشد.
 

تفاوت کلمپ متر و مولتی متر


برای درک بهتر این موضوع باید به نحوه کارکرد آنها توجه کنیم.برای استفاده از مولتی متر در هنگام سنجش جریان باید مصرف کننده را خاموش کنیم و مولتی متر را به صورت سری با مصرف کننده قرار بدهیم تا جریان را بسنجد. اما این کار گاهی غیرممکن و سخت می باشد. از طرفی مولتی مترها توانایی سنجش جریان 10 و نهایتا 20 آمپر را دارند که قطعا در بعضی مراکز صنعتی کارایی ندارد، پس این موضوع باعث ابداع دستگاهی جدید به نام کلمپ متر شد که هم توانایی سنجش جریان های بسیار بالا تا 3000 آمپر را دارد و هم برای اندازه گیری جریان نیازی به قطع برق مصرف کننده نبوده و می توان با قرار دادن سیم در داخل دهانه کلمپ متر جریان سیم را سنجید. 


کلمپ متر توانایی سنجش جریان بسیار بالا تا 3000 آمپر را دارد


اجزای کلمپ متر


در شکل زیر شما تصویر یک مولتی متر کلمپی ساده را ملاحظه می فرمایید. بخش های مختلف آن به تفکیک روی تصویر زیر نمایش داده شده است.

 


اجزای کلمپ متر

امکانات کلمپ متر 


هر کلمپ متر دیجیتال دارای امکانات سخت افزاری و نرم افزاری می باشد.


امکانات سخت افزاری کلمپ متر 

 1. Back Light: سنسور نور پس زمینه برای جلوگیری از هدر رفتن باتری، بر اساس نور محیط  بک لایت را فعال یا غیرفعال کرده و نور صفحه نمایش را تنظیم می کند.
 2. بازر(Buzzer): برای بررسی پیوستگی مسیر، از این تست استفاده کرده تا با استفاده از صدای بوق وصل بودن مدار را تایید  کند.
 3. سایز دهانه کلمپ متر: حداکثر فاصله دهانه 2 فک کلمپ متر از هم می باشد
 4. ورودی پروب ها: در کنار پروب ها حداکثر ولتاژ قابل تحمل نوشته شده است. 


امکانات نرم افزاری کلمپ متر

 1. دکمه Data Hold: دکمه ای برای ذخیره ی اطلاعات اندازه گیری شده در دستگاه.
 2. ارقام قابل نمایش: ارقام اندازه گیری شده به صورت 2000 یا 4000 یا 6000 یا ... Counts نمایش داده می شود.

 

امکانات تست مولتی متر کلمپی


امکانات تست یک مولتی متر کلمپی از پارامترهای اطراف سلکتور آن مشخص می شود. در یک کلمپ متر با امکانات خوب معمولا توانایی تست ولتاژ AC و ولتاژ DC و جریان AC و جریان DC و تست مقاومت و دیود و بازر و ... وجود دارد. نکته ی قابل توجه در مورد تست جریان در این دستگاه عدم نیاز به استفاده از پروب ها می باشد و با قراردادن سیم حامل جریان در بین 2 دهانه فک کلمپی از طریق القا جریان سنجیده می شود. اما برای تست ولتاژ  در کلمپ متر حتما از پروبها استفاده می کنیم.

برای سنجش جریان با کلمپ متر به پروب نیاز نداریم


 سنجش جریان در مولتی متر و کلمپ متر 


همان طور که قبلا اشاره کردیم در سنجش جریان با مولتی متر محدودیت هایی داریم که در بعضی موارد استفاده از آن ممکن نمی باشد. این محدودیت ها شامل موارد زیر می باشد :

 • نیاز به قطع سیم حامل جریان 
 • نیاز به پروب 
 • سنجش جریان تا نهایتا 20 آمپر
 • نیاز به تماس الکتریکی ( افزایش آسیب پذیری دستگاه و کاهش ایمنی افراد )

اما مولتی متر کلمپی هیچ کدام از محدودیت های بالا را ندارد و با برطرف شدن این مشکلات در آنها به دستگاهی پیشرفته تر از مولتی مترها تبدیل شده است.
 

مفهوم رنج دستگاه 


فرض کنیم کلمپ متر را برای سنجش جریان AC تنظیم کرده ایم. اگر به طور مثال در مشخصات فنی دستگاه قابلیت سنجش جریان 200 تا 1000 آمپر باشد با استفاده از این مولتی متر کلمپی می توان مثلا جریان 20 آمپر را سنجید چرا که وقتی سلکتور روی عدد 200 باشد قابلیت سنجش جریان از 0 تا 200 آمپر را دارد.
 
مفهوم Over range: در هنگام انتخاب رنج صحیح با توجه به اینکه جریان سیم مورد نظر برای ما معلوم نمی باشد ممکن است محدوده ای را انتخاب کنیم که کمتر از عدد واقعی جریان سیم باشد که در این هنگام در صفحه نمایش عدد 1 را در سمت چپ نشان داده که نشان دهنده وضعیت اوررنج می باشد.

 

انواع کلمپ متر از دید انتخاب رنج

 1. کلمپ متر Autorange: انتخاب رنج به صورت اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک انجام می شود.
 2. کلمپ متر manual: با استفاده از چرخاندن سلکتور روی رنج مورد نظر , تست مورد نظر را انجام می دهیم

اجرای انواع تست ها با کلمپ متر

 1. اجرای تست جریان AC و جریان DC: ابتدا سلکتور را روی وضعیت جریان AC ( برای تست جریان DC روی وضعیت جریان DC) قرار داده و رنج صحیح جریان را انتخاب می کنیم. سپس بعد از باز کردن دهانه کلمپ، سیم را داخل حلقه قرار داده و جریان را از طریق القا می سنجیم. ذکر 2 نکته  در هنگام اندازه گیری جریان با کلمپ متر حایز اهمیت می باشد: اول اینکه فقط سیم فاز یا نول را داخل حلقه قرار داده و قراردادن همزمان 2 سیم فاز و نول که دارای جریانی برابر اما مخالف هم می باشند صحیح نبوده و منجر به عدم کارایی مولتی متر کلمپی می شود. دوم اینکه بهتر است سیم را در مرکز حلقه قرار داده تا نتیجه دقیق تری حاصل شود.
 2. اجرای تست ولتاژ DC و AC: ابتدا پروب قرمز را به ورودی V و پروب مشکی را به ورودی COM وصل کرده و با قرار دادن سلکتور روی ولتاژ AC و DC ولتاژ مورد نظر را اندازه می گیریم.
 3. تست بازر: منظور از تست بازر، بررسی پیوستگی 2 نقطه از مدار می باشد. برای انجام این تست پروب مشکی را به ورودی Com و پروب قرمز را به ورودی با نماد اهم وصل می کنیم و سلکتور را روی حالت بازر قرار داده و در صورتی که مقاومت دیده شده از 2 سر پروب که متصل به 2 سر مسیر هستند از مقاومت بازر ( متناسب با امکانات دستگاه ) کمتر باشد صدای بوق در امده و نشان از پیوستگی مسیر دارد.

معرفی برندهای معتبر مولتی متر کلمپی


شرکت های معتبر و معروفی کلمپ مترهای خوب و با کیفیتی را با امکانات متفاوت در اقصی نقاط دنیا تولید می کنند. به طور مثال می توان از برند Chauvin-arnoux فرانسه به عنوان یکی از بهترین مولتی متر کلمپی موجود در بازار نام برد. همچنین شرکت Kyoritsu دارای کلمپ مترهای بسیار باکیفیتی بوده و مولتی متر کلمپی کیوریتسو در بین مهندسان دارای اعتبار بسیار بالایی می باشد.
اما قطعا بحث قیمت محصولاتی که مشتری می خواهد خریداری کند تاثیر بسزایی در انتخاب محصول نهایی دارد و ما برند Holdpeak را در این مورد به شما معرفی می کنیم که مولتی مترکلمپی ارزان قیمت با کیفیتی را تولید می کند.

 
 

تولید کننده: PROVA مدل: 5637
ارت سنج (earth tester) یا همان دستگاه تست مقاومت زمین شبیه میگر برای اندازه گیری مقاومت طراحی گردیده با این تفاوت که مقاومت زمین بسیار کمتر از عایق های معمول می باشد. در حقیقت رنج میگر در بازه مگا اهم و تستر مقاومت زمین در حدود اهم می باشد...
72,500,000 تومان
تولید کننده: PROVA مدل: 11
کلمپ آمپر متر، آمپرمتر چنگکی دستگاهی برای اندازه گیری جریان الکتریکی (AC یا DC ) بدون قطع کابل می باشد. در روش سنتی با استفاده از مولتی متر یا آوومتر باید بخشی از کابل که جریان عبوری از آن مدنظر باشد، جدا میشود و مولتیمتر بصورت سری در مدار قرار میگیرد و سپس میزان جریان ..
0 تومان
تولید کننده: Mastech مدل: MS2033A
آمپر متر انبری دیجیتال مستک مدل MASTECH MS2033A برای اندازه گیری ولتاژ ثابت و متناوب، جریان AC، مقاومت، فرکانس و دیوتی سایکل مورد استفاده قرار میگیرد. این کلمپ آمپر متر، دارای صفحه نمایشگر با نور پس زمینه با قابلیت نمایش مقادیر ماکزیمم و مینیمم است. همچنین کاربر میتواند برای سهولت در خواندن اطلاعات،..
2,750,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: MA196-610
سنسورهای جریانی فلکسیبل با قابلیت انعطافی خود کاربر را قادر میسازند تا هر گونه تست و اندازه گیری را در هر محیطی به راحتی انجام دهد، بطوری که مزیت اصلی کلمپ آمپرمتر فلکسیبل توانایی استفاده از آن در محیطهای با کابل های قطور یا شینه های بزرگ یا در مکانهایی است که نیاز به خمش و پیچش حلقه کلمپ ..
16,100,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: c113
سری "C100" طیف وسیعی از سیزده سنسور جریانی ترانسفورماتور با تمام مزایای سنسورهای جریانی سری C30 قدیمی است، در حالی که پیشرفت های قابل توجهی را به ویژه در زمینه ایمنی، ارگونومی و عملکرد شامل می شود:  اندازه گیری عالی، دقت بالا، سطح خطی بالا، سیم پیچ های متقارن سیم پیچ برای حداقل تغییر فاز، ..
27,090,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: c176
سنسور جریانی مدل C176 کاوین آرنوکس سنسوری برای اندازه گیری جریان و سایر پارامترهای حلقه زمین، سیم کشی خانگی و صنعتی است. این یک گیره جریان است که به دستگاه اندازه گیری متصل می شود و میتواند به آن دستگاه در تست کمک کند. سنسور جریانیC176 را می توان با دستگاه تستر CA6030 استفاده کرد. سنس..
21,000,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: C177A
سنسورهای سری C گروه chauvin arnoux فرانسه، مجموعه ای از سنسورهای جریانی تا سطح 1000 آمپر با کارایی بالا هستند. شکل فک گرد و سیم پیچ توزیع شده یکنواخت، دقت و حداقل اختلاف فاز را تضمین می نماید. این سیستم مجهز به یک سیستم تنظیم عنصر مغناطیسی نوسان کننده و یک سیستم  برای باز شدن تدریجی فک است..
40,390,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: MN20
این سنسورهای جریانی ارگونومیک برای ایجاد نور طراحی شده اند کار اندازه گیری جریانهای کم و متوسط ​​از 0.01 A تا 240 آمپر AC شکل فک ها باعث می شود "اتصال" به کابل ها آسان شود، حتی در مناطق دسترسی محدود. فک ها می توانند رساناها را تا قطر 20 میلی متر در دست بگیرند. خروجی از طریق سوکت های ج..
14,280,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: MN73A
این سنسورهای جریان ارگونومیک برای ایجاد نور طراحی شده اند، کار اندازه گیری جریانهای کم و متوسط ​​از 0.01  تا 240 آمپر  AC می باشد. شکل فک ها باعث می شود "اتصال" به کابل ها آسان شود، حتی در مناطق دسترسی محدود. فک ها می توانند چنگ بزنند. هادی ها تا قطر 20 میلی متر. خروجی ..
21,420,000 تومان
تولید کننده: Mastech مدل: MS2010B
میلی آمپرمتر AC  مستک Mastech MS2010B دستگاهی جهت اندازه گیری آمپر AC با رنج میلی می باشد.از ویژگی های این دستگاه می توان به دقت حساسیت بسیار بالای آن در کار اشاره نمود.  دستگاه آمپرمتر کلمپی-چنگکی AC مدل MS2010B جهت اندازه گیری کمیت های الکتریکی مانند ولتاژ ،جریان ac ، مقدار ظرف..
9,630,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: MA110-170
سنسورهای MiniFlex به شکل یک حلقه ی انعطاف پذیر هستند که توسط یک کابل محافظ به جعبه ای متصل می شوند که حاوی وسایل الکترونیکی پردازش سیگنال است و از باتری تغذیه می کند. و قابلیت دسترسی به آن. طراحی دستگاه باز و بسته شدن حلقه، با بستن محکم، امکان جابجایی آن با دستکش های محافظ را می دهد. کلمپه..
25,200,000 تومان
تولید کننده: PROVA مدل: 400
کلمپ آمپرمتر دستگاهی است که بدون اینکه بخواهیم در مدار قرار دهیم و یا به اصطلاح مهندسی در مدار سری کنیم مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد عمده این دستگاه برای اندازه گیری ac می باشد اما برای جریان مستقیم نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.کلمپ توان PROVA400 بهترین انتخاب برای اند..
14,500,000 تومان
نمایش 1 تا 12 از 204 (17 صفحه)