منو
سبد خرید

کنترل دور - VFD

VFD چیست ؟

یکی از مهم ترین قسمت های درایو ها اینورتر آن ها می باشدو در واقع مبدلی است که جریان مستقیم DC را به جریان متاوب AC تبدیل می کند. در اصل عملکرد اینورترها برعکس یکسوکننده ها است. مدار داخلی یک دستگاه اینورتر در شکل زیر آمده است:

VFD مخفف Variable Frequency Drive به عنوان درایو AC و اینورتر شناخته می شود. از این قطعه برای ایجاد سرعت متغیر در موتور AC استفاده می شود. VFDیک نوآوری برای موتورهای متناوب است. موتور القایی AC می تواند با تغییر فرکانس ولتاژ مورد استفاده برای تأمین انرژی ، سرعت خود را تغییر دهد. این بدان معنی است که اگر ولتاژ وارد شده به موتور AC 50 هرتز باشد موتور با سرعت نامی کار می کند. اگر فرکانس بالاتر از 50 هرتز باشد، موتور سریعتر از سرعت نامی آن کار می کند و اگر فرکانس ولتاژ تغذیه کمتر از 50 هرتز باشد ، موتور کندتر از سرعت نامی آن کار می کند. این کنترل کننده الکترونیکی به طور خاص برای تغییر فرکانس ولتاژ ارائه شده به موتور القایی طراحی شده است.این کنترل کننده نام های دیگری نیز دارد:

 •  درایو سرعت متغیر
 •  درایو فرکانس قابل تنظیم
 •  میکرودرایور
 •  درایو سرعت قابل تنظیم
 •  درایو AC
 •  اینورتر

تاریخچه درایوهای فرکانس متغیر

یکی ازهیجان انگیزترین اختراعات بشر در طول تاریخ، موتورهای AC سه فاز توسط تسلا بوده است که مهم ترین ویژگی آن صرفه جویی در مصرف انرژی است.عیب این موتورها در آن است که تنها با یک سرعت کار می کنند بنابراین باید به نحوی این مشکل برطرف می شد و سرعت موتور با توجه به فرکانس ورودی تنظیم می شد.در سال 1980 درایوهای فرکانس های متغیر یا همان VFDها برای رفع این مشکل معرفی شدند.در دهه 1960 ، VFD ها دارای اجزای حالت جامد نسبتاً کوچکی بودند که میزان جریان VFD را برای موتور محدود می کرد.. هنگامی که ترانزیستورهای بزرگتر در دهه 1980 در دسترس قرار گرفتند ، VFD ها امکان کنترل سرعت بر روی بزرگترین موتورها را فراهم کردند. قدیمی ترین VFD ها از تقویت کننده های خطی برای کنترل پارامترها استفاده می کردند. ورود ریزپردازنده های پیشرفته به VFD این امکان را داده است که به عنوان دستگاهی کاملاً همه کاره عمل کند که نه تنها سرعت موتور را کنترل می کند ، بلکه در برابر افزایش جریان و رطوبت محافظت می کند. امروزه VFD توانایی کنترل سرعت موتور ، جهت چرخش شفت موتور ، گشتاور موتور را دارد . VFD های جدید دارای پارامترهای مختلفی هستند که می توانند توسط سیستم کنترل شده با ریزپردازنده دیگری مانند (PLC) بارگیری شوند. این VFD ها در اندازه های کوچکتر که مقرون به صرفه بوده و فضای کمتری نیز اشغال می کنند.

اجزای VFD 

 1. موتور AC 
 2. یک کنترل کننده 
 3. رابط اپراتور

نمودار بلوک دیاگرام یک VFD

 1. بخش تبدیل نیرو
 2.  بخش کنترل ریزپردازنده (CPU)
 3.  بخش کنترل که شامل سوئیچ های خارجی سیگنال هایی برای کنترل عملیات VFD است.
 4.  بخش برق که ولتاژ AC به DC تبدیل می شود و DC دوباره به ولتاژ AC3 فاز تبدیل می شود.

 

نحوه کار درایو فرکانس متغیر

مزایایVFD چیست ؟

 1. صرفه جویی در هزینه ها
 2. کاهش مصرف انرژی
 3. افزایش محصولات
 4. کاهش نیاز به تعمیرات و نگهداری 
 5. راه اندازی بسیار ساده تر موتور 
 6. جریان راه اندازی کمتر نسبت به راه اندازی از طریق مدارات رله کنتاکتوری
 7. قابلیت کنترل سرعت و گشتاور موتور از طریق درایو
 8. کاهش تنش های الکتریکی 
 9. اضافه شدن امکانات نرم افزاری 

کاربرد کنترل دور یا VFD 

 1. ماشین آلات CNC
 2. آسانسور 
 3. دستگاه تزریق پلاستیک 

چرا VFD نیاز به تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد؟

 1.  اضافه بارهای حرارتی الکتریکی
 2.  کم بودن ولتاژ
 3.  بالا بودن ولتاژ
 4.  حفاظت فاز

برای انتخاب یک اینورتر مناسب به چه نکاتی توجه می کنیم؟

 1.  اندازه ی موتور
 2.  اسب بخار
 3.  پلاک موتور
 4.  درجه ی عایق بندی موتور
 5. از خنک شدن درست موتور در سرعت های پایین اطمینان حاصل کنید.
 6.  طول کابل خروجی نباید خیلی بلند نباشد تا ولتاژ در بدنه موتور و کابل ذخیره نشود.

برندهای معتبر کنترل دور 

 • Abb Ltd
 • (American Electric Technologies Inc. (Aeti
 • Himel
 • Schneider Electric Sa
 • Siemens Industry Inc

 

تولید کننده: Himel مدل: HAVXC2S0004G
 کنترل دور 220 ولت 0.4 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC2S0004G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شوند. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پم..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HAVXC2S0007G
کنترل دور 220 ولت0/75 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت ساخت کمپانی HIMEL : کنترل دور 220 ولت 0.75 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC2S0007G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شو..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HAVXC2S0015G
 کنترل دور 220 ولت 1.5 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC2S0015G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شوند. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پم..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HAVXC2S0022G
 کنترل دور 220 ولت 2.2 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC2S0022G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شوند. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پم..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HAVXC4T0022G
 کنترل دور 380 ولت 0.75 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC4T0007G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شوند. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پ..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HAVXC4T0015G
 کنترل دور 380 ولت 1.5 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC4T0015G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شوند. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پم..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HAVXC4T0007G
 کنترل دور 380 ولت 2.2 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC4T0022G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شوند. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پم..
0 تومان
تولید کننده: Himel مدل: HAVXC4T0040G
 کنترل دور 380 ولت 0.75 کیلو وات سری اکسپرت کمپکت HAVXC4T0007G ، در تجهیزات مختلفی از لوازم کوچک گرفته تا کمپرسورهای بزرگ استفاده می شوند و حدود 25٪ از انرژی الکتریکی جهان توسط موتورهای الکتریکی در کاربردهای صنعتی مصرف می شوند. سیستم هایی که از VFD استفاده می کنند می توانند از سیستم های دارای پ..
0 تومان
نمایش 1 تا 8 از 8 (1 صفحه)