منو
سبد خرید

نورسنج

لوکس متر یا نورسنج

 

لوکس متر یا لوکس سنج دیجیتال یکی از انواع تجهیزات اندازه گیری قابل حمل است که برای اندازه گیری روشنایی در یک محیط، از طریق اندازه گیری شدت نور به کار می رود. این ابزار اندازه گیری شدت نور را همانطور چشم انسان می بیند، اندازه گیری می‌ کند و با مقدار انرژی تابشی یا منعکس شده ارتباطی ندارد. طیف مرئی طول موج های متفاوتی دارد و با حساسیت های مختلفی در چشم انسان ظاهر می شود که لوکس متر با در نظر گرفتن این موضوع شدت نور را اندازه گیری می کند. هایپر صنعت فامکو ارائه دهنده انواع لوکس متر در برندهای گوناگون می باشد. میزان روشنایی محیط یکی از پارامتر های اساسی در سلامت کار می باشد. در علم بهداشت حرفه ای، کنترل روشنایی و میزان مناسب شار نور با توجه به نوع کاربری فضا، توسط حسگرهای سیلیکونی لوکس متر اندازه گیری شده و پس از مقایسه با لوکس تعریف شده برای فضای مورد نظر، محیطی مناسب جهت بهینه سازی روشنایی و ایجاد شرایطی مناسب برای افراد حاضر در آن مکان می شود.

 

مشخصات فنی لوکس متر یا نورسنج دیجیتال

 

لوکس متر شدت نور را دریافت و با استفاده از ضرایب تبدیل دستگاه دیجیتالی، شدت آن را نمایش می دهد. نحوه کار در ستگاه به این صورت است که سنسور های فتوولتیک سلینیوم و سیلیکون به کار رفته در آن نور را دریافت کرده و به وسیله آن تولید ولتاژ می کنند. ولتاژ تولیدی در صفحه نمایش طبق واحدی که تنظیم شده نمایش داده می شود. به طور کلی روشنایی ایجاد شده به وسیله شار نوری یک لومن بر روی سطحی برابر با یک متر مربع یا لوکس گویند.

 

بخش های مختلف دستگاه

 

به طور کلی لوکس متر ها دارای سه بخش اصلی می باشند.

 • دریافت کننده نور
 • پردازشگر نور
 • نمایشگر

 

واحد های اندازه گیری نور

 

 • لوکس (Lux)
 • کاندلا (Candela)
 • لومن (Lumen)

 

لوکس چیست؟

 

لوکس یکای شدت روشنایی در واحد SI است که به صورت شارنوری بر واحد سطح تعریف می‌شود. هر لوکس معادل یک لومن بر متر مربع است. در علوم نورسنجی، لوکس به عنوان مقیاسی برای سنجش شدت نوری که بوسیله چشم انسان درک می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. این واحد در علوم رادیومتری معادل واحد وات بر متر مربع است، اما در لوکس هر طول موج یک ضریب وزنی دارد که طبق تابع درخشندگی محاسبه می‌شود. تابع درخشندگی یا منحنی حساسیت چشم یا تابع بازده نوری، یک تابع یا منحنی است که میانگین حساسیت چشم انسان‌ها به نور را در طول موجهای مختلف مشخص می‌کند.

 

کاندلا چیست؟

 

کاندلا یکای شدت نور است. شدت نور همان نیروی تابیده شده از سمت یک منبع نور در جهت معینی است که به وسیله ی تابع روشنایی بدست می آید.در واقع منظور از شدت نور، احساس انسان از روشنایی نور تابیده از سوی یک سرچشمه نور در جهتی مشخص است که توسط تابع روشنایی (یک مدل استاندارد شده از حساسیت چشم انسان به طول موج‌های مختلف که با نام تابع اثرگذاری نور هم شناخته می‌شود) وزن داده می‌شود. یک شمع معمولی هم با تقریب نه‌چندان خوب یک کاندلا شدت نور دارد. اگر گسیل در برخی جهت‌ها به وسیلهٔ یک مانع کدر مسدود شود، گسیل در جهت‌هایی که مسدود نشده‌اند همچنان تقریباً ۱ کاندلا خواهد بود.کلمهٔ کاندلا در زبان لاتین به معنای شمع است.

 

لومن چیست؟

 

لومِن یکای شار نوری است. لومن مقدار نوری است که از یک چشمهٔ نقطه‌ای به شدت یک کاندلا داخل مخروطی به زاویهٔ فضایی یک استرادیان پخش می‌شود. (در سیستم استاندارد بین‌المللی واحدها، واحد زاویه فضایی استرادیان میباشد . استرادیان در فضای سه‌ بعدی برای شرح گستره دوبعدی زاویه‌ها کاربرد دارد، همان طور که برای توصیف زاویه‌ها در صفحه‌های دوبعدی از رادیان استفاده می شود.)

 

 

کاربرد لوکس متر یا لوکس سنج پرتابل

 

لوکس متر کاربرد های گوناگون دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. صنعت کشاورزی و گلخانه ها 
 2. تحقیقات علمی
 3. پزشکی
 4. صنایع غذایی
 5. صنایع رنگ سازی
 6. پتروشیمی
 7. روشنایی
 8. عکس برداری

 

 

نحوه کار با دستگاه اندازه گیری لوکس متر

 

در ابتدا از عملکرد باتری و کالیبره بودن دستگاه مطمئن شوید. سپس با کلید Power اقدام به روشن نمودن دستگاه نمایید. در مرحله بعد محافظ در پوش روي سنسور را بردارید و واحد مورد نظر خود را جهت نمایش در دستگاه انتخاب نمایید، به طور مثال: لوکس (کلید Lux)، فوت کندل (کلید fc). جهت اندازه گیری شدت نور، سنسور را بر روی سطح جسم مورد نظر و بدون فاصله قرار دهید تا دقیق ترین مقدار توسط دستگاه نمایش داده شود. در صورت اتمام کار با نور سنج، با کلید Power دستگاه را خاموش و پوشش سنسور را مجددا در جای خود قرار دهید. برای گرفتن قرائت نور، سنسور نورسنج را در محلی که باید اندازه گیری شود قرار دهید و سنسور توسط کابل به دستگاه وصل شود. به نظر می رسد مانند یک لامپ سفید باشد ، قرائتی را که روی صفحه نمایش داده می شود بررسی کنید و خواندن انجام شود.

 

نحوه انتخاب لوکس متر یا لایت متر پرتابل

 

 1. واحد های اندازه گیری
 2. رنج اندازه گیری
 3. دقت اندازه گیری
 4. قابلیت داشتن کارت حافظه ثبت اطلاعات و در صورت وجود میزان حافظه
 5. پراب سر خود بودن یا پراب جدا داشتن
 6. دارا بودن قابلیت انتخاب منابع نور 
 7. دارا بودن قابلیت اتصال به کامپیوتر

 

برند های معروف لوکس متر 

 

از برند های معروف نورسنج می توان به لوکس متر یونیتی، لوکس متر مستک، نور سنج چائووین آرنوکس ، نور سنج تستو اشاره کرد. در ادامه صفحه می توانید انواع لوکس متر ها با قیمت لوکس متر را مشاهده فرمایید. 

تولید کننده: Multimetrix مدل: LM76
لوکس متر LM76 با قابلیت اندازه گیری شدت جریان نوری تا 200.000 لوکس محصول شرکت مولتی متریکس فرانسه می باشد. این دستگاه به راحتی قابل حمل بوده و شما از آن به سادگی می توانید برای اندازه گیری میزان نور تابشی در هر مکانی و هر زمانی استفاده کنید. صفحه نمایش این محصول به صورت دیجیتال بوده و به صورت LCD و ..
11,900,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 1337B
از لایت متر برای اندازه گیری نور در محیط که مورد کاربرد عکاسان،طراحان صحنه،گروه بهداشت حرفه ای،پرورش طیور، گلخانه داران، هتل ها، کتابخانه ها، و مدارس.. استفاده می شود. لایت مترTES-1337B ساخت کمپانی TES تایوان علاوه بر نورسنجی با دقت 0.01 لوکس ، شدت نور (با ماکزیمم فاصله از منبع نور30.47متر) را ..
6,000,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 133
میزان نور منتشر  شده از یک منبع را شار نوری می گویند. میزان نور یا شار نوری که از هر استرادیان زاویه فضایی خارج شود، واحد شار نوری یا یک لومن نامیده می شود. لومن متر مدل TES-133، یک نورسنج دیتالاگر جهت ثبت و اندازه گیری یکی از كميات مهم روشنايي یعنی شار نوری می باشد. می..
33,500,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 137
درخشندگی اغلب برای بیان ویژگی گسیل نور یا بازتاب آن از سطوح صاف و پخشندهٔ نور به کار می‌رود. درخشندگی نشان می‌دهد که چه میزان توان نوری توسط چشم انسان از یک زاویهٔ دید مشخص قابل تشخیص است؛ بنابراین درخشندگی معیاری است برای اینکه آن سطح تا چه حد درخشان به نظر خواهد رسید. از درخشند..
18,700,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 136
کلوین متر مدل tes-136، یک رنگ سنج نور با سنسور فتوسل سیلیکونی جهت اندازه گیری مختصات رنگ نور، دمای رنگ, طول موج نور و تفاوت رنگ روشنایی منابع نورمی باشد. تستر رنگ نور tes-136 دمای نور را از 2300 تا 20000 کلوین اندازه گیری می کند. برای اندازه گیری دقیق دما..
29,000,000 تومان
تولید کننده: Lutron مدل: UVA-365
یو وی لایت متر طیف A لوترون مدل LUTRON UVA-365A دستگاهی است جهت اندازه گیری تشعشعات امواج یو وی با طول موج های بلند تا 365 nm، شما با استفاده از پراب مجزای این UV لایت متر می توانید به راحتی تشعشعات موجود را اندازه گیری نمایید و از طریق پورت RS232 موجود روی یو وی لایت متر لوترون مدل LUTRON UVA-..
31,250,000 تومان
تولید کننده: Lutron مدل: YK-37UVSD
 مشخصات فنی یووی لایت متر YU-37UVSD ساخت Lutron قابلیت اندازه گیری در دو رنج : mw/ cm^2 1.9999 : 2 mw/ cm^2 19.99mw/ cm^2 : 20 mw/ cm^2 دارای حافظه و ثبت مقادیر مینیمم و ماکزیمم قابلیت اتصال به PC توسط کابل RS-232 و USB و نرم افزار مربوطه قابلیت ثبت اطلاعات روز کار..
31,400,000 تومان
تولید کننده: Lutron مدل: UV-340
دستگاه uv لایت مترلوترون مدل UV340 جهت اندازه گیری نور ماورای بنفش کاربرد دارد و همچنین این دستگاه دارای سنسور مجزا با قابلیت اندازه گیری در دو باند UVA & UVB می باشد. این دستگاه اشعه خود رابه سه دسته تقسیم می شود: UV-A,UV-B,UV-C. جو زمین شدت ورود اشعه را می گیرد . علاوه بر جو زمین عواملی چ..
23,400,000 تومان
تولید کننده: Lutron مدل: UVC-254A
یووی لایت متر دستگاهی است که به منظور سنجش اشعه فرابنفش به کار می رود. این دستگاه در نگهداری، عیب یابی و بازرسی تجهیزات درمانی بیماری های پوستی، آزمایشگاه ها، جداسازی عناصر رنگی از یکدیگر و پزشکی قانونی کاربرد دارد. هنگام خرید UV Light متر مناسب باید به نکاتی از قبیل رنج اندازه گیری، مقادی..
33,250,000 تومان
تولید کننده: UNI-T مدل: UT-383
نورسنج های سری UT380 شدت نور را اندازه گیری می کنند و نتایج را در Lux یا FC نمایش می دهند. این لوکس مترها دارای نرخ نمونه برداری بالا، مصرف انرژی کم می باشد. نورسنج های سری UT380 تا 200 ساعت کار مداوم را امکان پذیر می کند. نتایج را می توان در دستگاه ذخیره کرد و برای تجزیه و تحلیل، چاپ و ذخیره سازی ب..
1,390,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 1339
 لوکس متر پیشرفته مدل TES-1339 ساخت کمپانی TESتایوان، دستگاهی است که شدت نور طبیعی یا غیرطبیعی را اندازه می گیرد، به این صورت که شدت نور را بر سطح سنسور سیلیکونی خود حس نموده و به نسبت ضرائب تبدیلی که به دستگاه دیجیتالی تعریف شده، شدت نور محلی که سنسور در آن واقع است را نشان می‌دهد. نورسنج..
10,600,000 تومان
تولید کننده: UNI-T مدل: UT-382
نورسنج های سری UT380 شدت نور را اندازه گیری می کنند و نتایج را در Lux یا FC نمایش می دهند. این لوکس مترها دارای نرخ نمونه برداری بالا، مصرف انرژی کم می باشد. نورسنج های سری UT380 تا 200 ساعت کار مداوم را امکان پذیر می کند. نتایج را می توان در دستگاه ذخیره کرد و برای تجزیه و تحلیل، چاپ و ذخیره سازی ب..
4,390,000 تومان
نمایش 1 تا 12 از 38 (4 صفحه)