منو
سبد خرید

فانکشن ژنراتور

فانکشن ژنراتور چیست ؟

 

فانکشن ژنراتور دستگاهی مهم با قابلیت تولید شکل موج های مختلف با دامنه و فرکانس های متفاوت می باشد . شکل موج های تولید شده توسط این دستگاه AC ( متناوب ) بوده و از آنها می توان به عنوان منبع تغذیه یا سیگنال ورودی مدارهای الکترونیکی و مخابراتی و ... استفاده کرد . در نهایت برای نمایش شکل موجی که از خروجی مدارها به دست می آید می توانیم از اسیلوسکوپ استفاده کنیم . 
البته در همین زمینه دستگاهی به نام سیگنال ژنراتور هم وجود دارد که در ادامه به بررسی ویژگی های هر کدام و تفاوت هایی که با هم دارند می پردازیم.

 

تفاوت فانکشن ژنراتور و سیگنال ژنراتور

 

فانکشن ژنراتور : از فانکشن ژنراتور برای تولید شکل موج سیگنال خروجی به صورت سینوسی , مربعی , دندانه اره ای , مثلثی و نویز سفید و ... با دامنه و فرکانس های مختلف استفاده می شود .
برای کار با این دستگاه ابتدا محدوده فرکانس مورد نظر رو انتخاب می کنیم . سپس با استفاده دکمه های مربوطه عدد مورد نظر فرکانس را به طور دقیق تعیین می کنیم . در ادامه شکل موج دلخواه را انتخاب کرده و در نهایت دامنه ولتاژ پیک تو پیک سیگنال خروجی مورد نظر را تعیین می کنیم . 

سیگنال ژنراتور : این دستگاه فقط قابلیت تولید سیگنال سینوسی را دارد و در زمینه تولید سایر شکل موج ها محدودیت دارد. البته به این نکته نیز باید توجه کنیم که فرکانس سیگنال سینوسی تولید شده در سیگنال ژنراتور نسبت به فانکشن ژنراتور بیشتر می باشد . در عین حال دامنه پیک تو پیک سیگنال خروجی در آن نسبت به فانکشن ژنراتور کمتر می باشد.
محدوده فرکانسی که این دستگاه در آن قابلیت تولید سیگنال را دارد محدوده RF ( فرکانس رادیویی ) و ماکروویو می باشد .از این دستگاه در سیستم های مخابراتی ماهواره ای و رادارها و تست فرستنده ها و سیستم های GPS و ... استفاده می شود.

در ادامه بیشتر بحث ما راجع به نکات فانکشن ژنراتور بیان خواهد شد .

 

انواع فانکشن ژنراتور

 

فانکشن ژنراتور بر اساس مشخصات سیگنال تولید شده به 2 دسته کلی زیر تقسیم بندی می شوند :

 

  1. فانکشن ژنراتور آنالوگ

  2. فانکشن ژنراتور دیجیتال
     

فانکشن ژنراتور آنالوگ : محدودیت اصلی فانکشن ژنراتور آنالوگ , دامنه بسیار پایین شکل موج تولید شده می باشد که نهایتا به 5Mhz محدود می شود که قطعا در بسیاری از کاربردهایی که ما به این دستگاه احتیاج داریم کافی نمی باشد . همچنین نمایشگر مدل آنالوگ به صورت Seven Segment می باشد . 
در نتیجه برای تولید سیگنال سینوسی با دقت مناسب و فرکانس بالاتر به وسیله ای با طراحی بسیار پیشرفته تری نیاز داریم . برای حل این محدودیت ها , فانکشن ژنراتور دیجیتال تولید شد .


فانکشن ژنراتور دیجیتال : فانکشن ژنراتور دیجیتال نسبت به نوع آنالوگ بسیار کامل تر می باشد و از تکنولوژی جدیدی به نام DDS ( تولید سیگنال به روش دیجیتال ) برای تولید سیگنال استفاده می کند . این روش دارای مزایا و معایبی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.
فانکشن ژنراتورهای دیجیتالی DDS بیشتر مناسب شکل موج های مربعی می باشند و در مورد سایر شکل موج ها کیفیت متوسطی دارند .با این وجود با توجه به اعوجاج فرکانسی پایین و ثبات فرکانسی بسیار بالا ( مخصوصا در کاربردهای مخابراتی ) کیفیت بسیار بالاتری نسبت به مدل های قدیمی دارند .

 

ویژگی ها و کاربردهای فانکشن ژنراتور

 

همان طور که تا این لحظه اشاره کردیم مهم ترین کاربرد فانکشن ژنراتور ( و همین طور سیگنال ژنراتور ) تولید شکل موج سیگنال خروجی برای مدارهای الکترونیکی و ... می باشد.
در انتخاب فانکشن ژنراتور مناسب , باید به مشخصات فنی دستگاه که شامل اطلاعاتی در مورد تعداد سیگنال های خروجی , محدوده فرکانس و دامنه سیگنال پیک تو پیک , نرخ نمونه برداری , رزولوشن و ... دقت کنیم .
البته در نمونه های پیشرفته تر , قابلیت هایی مثل Sweep ( تغییر فرکانس یک سیگنال بین 2 نقطه مشخص ) و Burst و اتصال به کامپیوتر از طریق پورت USB و تولید مدولاسیون های آنالوگ (AM/FM ) و دیجیتال ( PWM/PSK ) , ذخیره سیگنال های تولید شده در حافظه دستگاه و داشتن فرکانس متر داخلی و ... می تواند وجود داشته باشد.
قیمت فانکشن ژنراتور با توجه به داشتن یا نداشتن هر کدام از ویژگی هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم متفاوت می باشد .
فانکشن ژنراتور در آزمایشگاه الکترونیکی دانشگاه , تعمیر تجهیزات الکتریکی و مرhکز مطالعاتی کاربرد دارد.

 

حرف آخر

 

فانکشن ژنراتور رومیزی مخصوص آزمایشگاه های مرکز تحقیقاتی و دانشگاه ها می باشد . اما گاهی اوقات مهندسان برق نیاز به استفاده از دستگاهی را دارند که ضمن داشتن ویژگی های یک فانکشن ژنراتور مطلوب , قابل حمل بوده و ابعاد بسیار کوچکتری داشته باشد. برای این منظور ما می توانیم از فانکشن ژنراتور جیبی استفاده کنیم. 
البته در اسیلوسکوپ های تولید شده برندهای مختلف , محصولی به نام کارت اسیلوسکوپ هم وجود دارد که ضمن داشتن مشخصات یک اسیلوسکوپ مناسب دارای ویژگی های یک فانکشن ژنراتور بوده و به خاطر کوچک بودن آن همچون فانکشن ژنراتور جیبی عمل می کند.

تولید کننده: Owon مدل: AG-1022
فانکشن ژنراتور مدل AG-1012  محصول شرکت OWON چین  می باشد. از قابلیت های این فانکشن ژنراتور می توان به تولید سیگنال تا 10MHz می توان اشاره   کرد.  سرعت نمونه برداری در این فانکشن ژنراتور  125MSa/s  است. همچنین این دستگاه علاوه بر تولید ..
15,697,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: AG-1022
فانکشن ژنراتور مدل AG-1022  محصول شرکت OWON چین  می باشد. از قابلیت های این فانکشن ژنراتور می توان به تولید سیگنال تا 25MHz می توان اشاره   کرد.  سرعت نمونه برداری در این فانکشن ژنراتور  125MSa/s  است. همچنین این دستگاه علاوه بر تولید ..
15,697,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XDG-2035
سوئیپ فانکشن ژنراتور 35MHzمدل XDG 2035 ساخت کمپانی OWONفانکشن ژنراتورهای سری XDG2000 نسبت به سری AG دارای صفحه نمایش تاچ و بزرگتری (7اینچی) می باشد. این فانکشن ژنراتورها ازتکنولوژی DDS یا اصطلاحا سینتی سایزر استفاده کرده که باعث تولید شکل موج های پایدار و دقیق تری می شود. فان..
15,780,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XDG-2060
سوئیپ فانکشن ژنراتور 60MHzمدل XDG 2060 ساخت کمپانی OWON:سیگنال ژنراتور دو کاناله مدل XDG2060، فانکشن ژنراتوری سیتی سایزری با محدوده فرکانسی تا 60 مگاهرتز و دقت 1 میکروهرتز انتخاب مناسبی جهت دریافت خروجی با ماکزیمم دامنه ولتاژ 10 ولت میباشد. از مهمترین فاکتور ها در ا..
21,400,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XDG-2100
سوئیپ فانکشن ژنراتور 100MHzمدل XDG 2100 ساخت کمپانی OWON:سوئیپ فانکشن ژنراتور مدل XDG2100 ، دارای دو کانال با قابلیت تولید شکل موج های استاندارد و دلخواه تا 100 مگاهرتز با دقت 1 میکروهرتز است. RF سیگنال ژنراتور یاد شده دارای فرکانس متر 7 دیجیتی جهت اندازه گیری فرکانس در محدوده ی 1..
25,720,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XDG-3162
سوئیپ فانکشن ژنراتور 160MHzمدل XDG- 3162 ساخت کمپانی OWON:سوئیپ فانکشن ژنراتور  دو کانال مدل XDG-3162، یک مولد موج سینوسی ، مربعی ، مثلثی ،پالس، رمپ (دندان اره ای، پله ای)، نویز، هارمونیک های دلخواه تا 150 نوع شکل موج میباشد. این فانکشن ژنراتور 160مگا هرتزی قابلیت م..
45,650,000 تومان
تولید کننده: Owon مدل: XDG-3202
سوئیپ فانکشن ژنراتور 200MHzمدل XDG- 3202 ساخت کمپانی OWON:فانکشن ژنراتور لمسی مدل XDG 3202، قابلیت تولید انواع شکل موج را دارا می باشد، این سیگنال ژنراتور نه تنها امکان تولید شکل موج سینوسی تا 200 مگاهرتز را دارد بلکه فانکشن ژنراتوری برداری یا VSG با امکان تولید انواع شکل موج..
46,370,000 تومان
تولید کننده: Multimetrix مدل: XG2102
فانکشن ژنراتور مدل XG 2102 محصول شرکت Multimetrix فرانسه است که یکی از زیر مجموعه های گروه CHAUVIN ARNOUX بوده و دارای گواهینامه اتحادیه اروپا CE CERTIFICATE می باشد.  مشخصات فنی فانکشن ژنراتور مولتی متریکس  : توانایی تولید موج الکتریکی دیجیتالی با رنج وسیع فرکانسی در بازه ..
10,982,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-2110S
فانکشن ژنراتور دستگاهی برای تولید انواع سیگنال یا شکل موج سینوسی, مربعی , ... با دامنه و فرکانس های مختلف می باشد.  موارد کاربرد فانکشن ژنراتور :  مراکز تحقیق و توسعه تست پاسخ دهی و تست تحریک  تعمیر تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی آزمایشگاه..
0 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-2130S
فانکشن ژنراتور وسیله ای بوده که به عنوان تولیدکننده سیگنال یا شکل موج سینوسی, مربعی , ... با دامنه و فرکانس های مختلف می باشد.  موارد کاربرد فانکشن ژنراتور :  مراکز تحقیق و توسعه آزمایشگاه های الکترونیکی دانشگاه تست پاسخ دهی و تست تحریک  ..
0 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-2105S
فانکشن ژنراتور وسیله ای بوده که به عنوان تولیدکننده سیگنال یا شکل موج سینوسی, مربعی , ... با دامنه و فرکانس های مختلف می باشد.  موارد کاربرد فانکشن ژنراتور :  مراکز تحقیق و توسعه آزمایشگاه های الکترونیکی دانشگاه تست پاسخ دهی و تست تحریک  ..
14,993,000 تومان
تولید کننده: GPS Limited مدل: GPS-2110
فانکشن ژنراتور وسیله ای بوده که به عنوان تولیدکننده سیگنال یا شکل موج سینوسی, مربعی , ... با دامنه و فرکانس های مختلف می باشد.  موارد کاربرد فانکشن ژنراتور :  مراکز تحقیق و توسعه آزمایشگاه های الکترونیکی دانشگاه تست پاسخ دهی و تست تحریک  ..
0 تومان
نمایش 1 تا 12 از 20 (2 صفحه)