منو
سبد خرید

دیتالاگر

فرآیند ثبت اطلاعات (data logging) عبارتست از جمع آوری و ذخیره داده ها در طول یک دوره زمانی. این فرآیند تجزیه و تحلیل، دسترسی یا اصلاح اطلاعات را در یک شبکه فراهم کرده است. دستگاهی با قابلیت ثبت اطلاعات، دیتالاگر نامیده میشود. امروزه دیتالاگرها در صنایع مختلف کاربرد های فراوانی دارند. دیتالاگر ها بر اساس شرایط کاری و تکنولوژی ساخت ، کیفیت و طول عمر متغیری دارند. معمولا دیتالاگر های حرفه ای دارای درصد خطای بسیار کم و طول عمر چند ساله هستند. دیتالاگر به مهندسین و متخصصان اجازه می دهد تا شرایط را کاملا تحت نظر بگیرند و کوچکترین تغییرات نیز از دید آنها پنهان نماند ، این در حالیست که دیگر نیازی به صرف وقت زیاد برای جمع آوری و بررسی داده ها ندارند و این عملیات می تواند طی چند کلیک در چند ثانیه صورت پذیرد. یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از دیتالاگرها قابلیت جمع‌آوری ۲۴ ساعته اطلاعات است.

دیتالاگر (Data logger) یا همان ثبت کننده اطلاعات، یک ابزار الکترونیکی است که سوابق اندازه گیری را در یک دوره زمانی گزارش می دهد. وظیفه اصلی آن ذخیره اطلاعات سنسورها و ترانسمیترها در سطح فیلد و یا واحد های صنعتی کوچک و بزرگ است. این داده ها می تواند در حافظه خود دستگاه ذخیره شود که دارای رابط محلی (مانند صفحه کلید و صفحه نمایش) بوده واز آنها به صورت وسیله‌ای مستقل استفاده کرد. یا از طریق دستگاه یا کامپیوتر فراخوانی شوند و با استفاده از نرم‌افزار آنها را فعال کرده و اطلاعات را تجزیه و تحلیل نمود، یا اطلاعات رابه صورت آنلاین به یک رایانه یا ایستگاه مانیتورینگ مخابره کند. گاهی اوقات دیتالاگر اطلاعات خام را ارسال می کند و در رایانه عملیات تبدیل صورت می پذیرد ، گاهی اطلاعات رقمی در دیتالاگر محاسبه و سپس ارسال می شود و گاهی نیز اطلاعات در دیتالاگر ذخیره می شود و در زمانهای مشخصی برای رایانه ارسال می شود ، در برخی از دیتالاگر ها نیز اطلاعات صرفا ذخیره می شوند و کاربر با استفاده از رابط ها و عملگرهای خود دیتالاگر می تواند داده ها را بازیابی نماید. اکثر دیتالاگرها (اما نه همه آنها) بر پایه یک پردازنده رقمی (یا رایانه) طراحی و ساخته می‌شوند. آنها عموماً کوچک و قابل حمل می باشند.

 

کاربرد دیتالاگر 

 

ذخیره کننده داده های حاصل از اندازه گیری پارامترهای هواشناسی مانند سرعت باد/ و جهت باد، دما، رطوبت نسبی، تشعشعات خورشیدی در ایستگاه هواشناسی بدون مراقبت ذخیره داده های سطح آب، عمق آب، جریان آب، pH آب، رسانایی آب در ایستگاه‌های بدون مراقبت هیدروگرافی

 • ذخیره خودکار رطوبت 
 • ذخیره خودگار فشار گاز
 • شمارش ترافیک جاده
 • اندازه گیری دما (رطوبت و…) مواد فاسد شدنی در حین انتقال محموله
 • مانیتورینگ فرایند برای نگهداری و عیب یابی کاربردها
 • تحقیقات حیات وحش
 • اندازه گیری لرزش و شرایط حمل (ارتفاع سقوط) در توزیع
 • مانیتورینگ سطح مخزن
 • مانیتورینگ محیط زیست
 • آزمایش خودرو
 • مانیتورینگ وضعیت رله در سیگنال دهی راه آهن
 • ذخیره سازی ‘نمودار بارگذاری الکتریکی’ برای مدیریت مصرف انرژی.
 • داده برداری از متغیرهای دما و فشار در طول خط لوله
 • مانیتورینگ خطوط لوله نفت و گاز

 

انواع دیتالاگر

 

اولین دیتالاگر ها ثبت اطلاعات را بر روی کاغذ انجام میدادند و تمامی اطلاعات را به صورت مداوم بر روی کاغذ رسم میکردند کم کم با پیشرفت تکنولوژی بر روی حافظه های Ram ذخیره کردند و امروزه علاوه بر روی حافظه اطلاعات را به صورت شبکه های صنعتی در اختیار کامپیوترهای صنعتی قرار می دهند.

 1. دیتالاگرهای ثبت اطلاعات بر روی کاغذ
 2. دیتالاگرهای ثبت اطلاعات بر روی حافظه های جانبی
 3. دیتالاگرها با شبکه های صنعتی
 4. دیتالاگرهای هوشمند

 

اجزاء دیتا لاگر

 

 • سخت افزار: سخت افزار سیگنال های موردنظر را به داده های دیجیتال تبدیل می کند که شامل سنسورها، مدارات بهبود سیگنال (مانند تقویت کننده و کاهنده های نویز) و مدارهای مبدل آنالوگ به دیجیتال.
 • سخت افزار  ذخیره سازی بلند مدت داده ها که معمولا کارت حافظه یا رایانه می باشد.
 • نرم افزار دیتالاگر : که برای جمع آوری، آنالیز و نمایش داده ها استفاده می شود
 • کابل دیتالاگر : که رابط بین دیتالاگر و کامپیوتر برای انتقال داده های ذخیره شده بر روی کامپیوتر

 

خصوصیات یک دیتالاگر

 

تعداد کانالها:  تعداد کانالهای دیتالاگر بیانگر تعداد سنسورها و مبدلهایی است که هم‌زمان قابل اتصال به دیتالاگر هستند.

 1. نمونه فرکانس نمونه برداری: تعداد دفعاتی که دیتالاگر داده‌های هر سنسور را خوانده و به کامپیوتر یا حافظه منتقل می‌کند را فرکانس نمونه برداری دیتالاگر می گویند. به عنوان دیتالاگری که دارای فرکانس نمونه برداری ۳۰۰ هرتز است به این معنی است که در هر یک سیصدم ثانیه داده‌های بدست آمده از سنسورها به کامپیوتر منتقل می‌شود
 2. نوع سنسورهای پشتیبانی کننده: معمولاً هر دیتالاگری سنسورها و مبدلهای خاصی را پشتیبانی می‌کند. مثلاً یک دیتالاگر ممکن است تنها قادر به پشتیبانی سنسورهای حرارتی می باشد. RTDباشد ولی قادر به پشتیبانی ترموکوپلها نباشد.
 3. پردازش داده های جمع آوری شده: معمولاً هر دیتالاگر مجهز به یک نرم‌افزار است که امکان اعمال تنظیمات آن و مشاهده نمودارهای بدست آمده از سنسورها را حین نمونه برداری ممکن می‌کند
 4. مدت زمان ثبت اطلاعات: یک پارامتر اساسی در سیستم‌های دیتالاگر قابلیت ثبت اطلاعات برای مدت زمانی طولانی مثلاً چندین سال است. برای دست یابی به این هدف لازم است سیستم‌های دیتالاگر دارای رسانه‌های ذخیره سازی در حجم‌های بالا و مصرف انرژی بسیار کم باشند.

 

نحوه استفاده از دیتالاگر

 

یک دیتالاگر برای استفاده در نمودار و تجزیه و تحلیل خود دارای نرم افزار خاصی است. بسته به نوع برنامه ، ثبت کننده باید متصل و پیکربندی شود که براساس سنسورها باید نمونه برداری شود و نحوه کارکرد ثبت کننده چقدر است.
پس از استقرار در محل انتخاب شده خود ، دیتالاگر می تواند هر اندازه گیری تنظیم شده را ضبط و ذخیره کند. پس از اتمام دوره نظارت مورد نظر ، سپس رکوردر داده ها با نرم افزار مجدداً وصل می شود تا داده های ثبت شده را بدست آورید. اندازه گیری ها ممکن است در نمودارهایی نشان داده شوند که برای نشان دادن تغییرات در طول زمان مفید هستند. اکثر برنامه های نرم افزاری به کاربر امکان می دهند داده های جدولی را مشاهده و ضبط ها را به صفحه گسترده صادر کند.

تولید کننده: Lutron مدل: VB-8213
دستگاه لرزش سنج ویبریشن متر دیتالاگر مدل LUTRON VB-8213 دارای پراب مجزا بوده و قادر به ثبت اطلاعات تا ۵۰۰ مقدار می باشد .یکی از موارد مهم در صنایع مختلف کنترل لرزش و ارتعاش ابزارها و ماشین های دوار از قبیل توربین ژنراتور، پمپ، یاتاقان، موتور، فن و … می باشد و در صورت گذر از حد معینی میتواند منجر به ..
46,000,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 3102
در ماشین آلات صنعتی، اندازه گیری ارتعاشات با مقادیر بالا به دلیل اثرات بسیار مخرب آن بسیار اهمیت دارد. با استفاده از سنسور اندازه گیری شتاب، سرعت و جابجایی دستگاه ارتعاش سنج  میتوان به پایش لرزش، پیکر بندی مناسب موتورهای دوار پی برد و اقدامات لازم جهت پیشگیری از آسیب جدی به ماشین آلات..
62,100,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 1384
 دماسنج یا ترمومتر یا حرارت سنج وسیله ای است که برای اندازه گیری حرارت و دما مورد استفاده قرار می گیرد. ترمومترها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. دماسنج ها در طیف گسترده ای از صنایع از پزشکی گرفته تا..
15,200,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 1307
 دماسنج یا ترمومتر یا حرارت سنج وسیله ای است که برای اندازه گیری حرارت و دما مورد استفاده قرار می گیرد. ترمومترها انواع مختلفی دارند که هر کدام برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. دماسنج ها در طیف گسترده ای از صنایع از پزشکی گرفته تا..
11,100,000 تومان
تولید کننده: TES مدل: 1317r
ترمومتر  وسیله‌ای است که از آن برای اندازه‌گیری دما استفاده می‌کنیم. ساده‌ترین ترمومتر، ترمومتر جیوه‌ای است که از لوله نازکی که دارای مخزن کوچکی می‌باشد، تشکیل شده است. درون مخزن از جیوه پُر شده است و تغییر دما باعث بالا رفتن و پایین آمدن جیوه در ترمومتر شده و به کمک آن، دمای جسم..
10,000,000 تومان
تولید کننده: Chauvin Arnoux مدل: PEL103
 PEL103 یک دیتالاگر توان و انرژی بسیار کارآمد است که با ظاهر ارگونومیک و حالت مغناطیسی خود برای هر مکانی مناسب است، PEL103 قادر است تمام اندازه گیری های توان و انرژی را به طور همزمان به انجام رساند. تجزیه و تحلیل و ثبت و ضبط داده های سیستمهای تک فاز، دوفاز و سه فاز با یا بدون نول..
115,500,000 تومان
تولید کننده: CEM مدل: DT-175CV1
175CVS یک دیتالاگر برای اندازه گیری و ثبت جریان و ولتاژ است. در واقع تمامی مدل های 175CV1/176CV2/177CV3 دیتالاگرهایی برای اندازه گیری و ثبت جریان و ولتاژ True RMS است. اطلاعات در لاگر ذخیره می شوند و به سادگی توسط رایانه از طریق رابط USB خوانده می شوند. LCD می تواند داده های فعلی، MAX ،MIN و نش..
5,200,000 تومان
تولید کننده: BENTECH مدل: GM 1366
دیتالاگر دما مدل GM 1366 ساخت کمپانی BENTECH خارج از مجموعه‌ای از ابزارهای رطوبت و دما، این Data-Logger کم مصرف، عملکردهای نمونه‌برداری سیگنال، نمایش، ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل را با هم ترکیب می‌کند که به طور گسترده در صنایع پزشکی، غذا، کشاورزی، آزمایشگاه، الکترونیک، تهویه مطبوع، خدمات آب و هو..
0 تومان
تولید کننده: UNI-T مدل: UT-330T
دیتالاگر UT330T از سنسورهای دما و رطوبت با دقت بالا برای نظارت و ضبط طولانی مدت استفاده می کند. UT330Tدارای IP65 که مقاوم در برابر آب و گرد و غبار است. دیتالاگر می تواند 64000 مجموعه داده را ذخیره کرده و آنها را از طریق USB به کامپیوتر انتقال دهد. UT330T یک راه حل عالی برای نظارت بر کالاهای حساس به ..
2,730,000 تومان
تولید کننده: UNI-T مدل: UT-330TH
دیتالاگر UNI-T UT330TH راه حلی مناسب جهت نظارت بر کالاهای حساس به دما و رطوبت از قبیل دارو و موادغذایی و علوفه در انبار ها بوده و در صنعت حمل و نقل و گلخانه ها نیز کاربرد دارد.  دیتالاگر دماسنج UNI-T UT330TH به کاربر کمک می کند تا دامنه های مشخص شده دما به طور مطمئن ثبت شود و بنابراین ضبط و مست..
4,050,000 تومان
تولید کننده: MIC مدل: 98879WiFi
ترموگراف دما یا به اصطلاح دیتالاگر دما و یا ثبت کننده دما دستگاهی است که میتواند عمل اندازه گیری دما را انجام داده و در طول یک بازه زمانی مشخص ( نرخ نمونه برداری) ثبت کند. برخی از ترموگراف های دما دارای نمایشگر بوده و میتواند همزمان با اندازه گیری و ثبت دما آنرا به کاربر نمایش دهند تا بتواند از..
11,800,000 تومان
تولید کننده: Lutron مدل: YK-90HT
رطوبت سنج مدل YK-90HT لوترون دارای حافظه تا ثبت 1000 مقدار اشت. قابلیت اتصال به PC   توسط کابل RS232 را دارا می باشد. از دیگر ویژگی های رطوبت سنج دیتا لاگر لوترون Lutron  YK-90HT می توان به زمان پاسخگوئی سریع و اندازه گیری رطوبت محیط با دقت اندازه گیری (0..
10,500,000 تومان
نمایش 1 تا 12 از 43 (4 صفحه)