منو
سبد خرید

های پات

اين تست با اعمال يک ولتاژ بالا به مدار اصلي و هادي ها و متعلقات آنها انجام مي گيرد و طور کلي به منظور تشخيص قدرت عايقي بين قسمتهاي حامل جريان و غير حامل جريان بکار مي رود و همچنين برای بررسی شرايط عايق در اثر فشارهاي وارده به صورت (تصادفي و ناخواسته) به مراتب بيشتر از مقدار ولتاژ کارکرد نرمال تابلو ها، دستگاه يا تجهيزات صورت مي پذيرد. تست HiPot، در واقع يك روش اندازه‌گيري نيست بلكه پروسه‌اي است كه مقاوم بودن عایق در برابر ولتاژ بالا را مشخص می کند. همانگونه که مي دانيد اين گونه ازدياد ولتاژها  سيستم بنا به دلايل مختلف از قبيل سوئچينگ و صاعقه و… در شرايط کار نرمال بوجود مي آيند.
اين تست با تعيين ولتاژ و  زمان مشخص پيوستگي عايقي  مناسب توليدات را مشخص مي کند بدين گونه که، آيا شکست دي الکتريک در مجموعه تجهيزات يا هادي وجود دارد يا اتفاق خواهد افتاد يا خير ؟که طبق استاندارد در صورت عدم رويت آرک آنرا تحمل می کند و در خصوص تابلوهای برق می توان گفت نتيجه آزمون هنگامي رضايت بخش است که در عايق بندي تابلو خرابي از قبيل شکستگي مقره، شکست عايقي و يا جرقه زدن بر روي تجهيزات اتفاق نیفتد. آنگاه تجهيز مورد تست در شرايط کار نرمال خود بدون هيچ مشکلي راه اندازي مي گردد. دضمنا اين تست براي آشکارشدن اشتباهات صورت گرفته توسط نفرات خط توليد،مشکلات طراحي و نيز همچنين فضاي نامناسب بين قطعات ايده آل است. این تست می تواند با اعمال ولتاژ AC یا DC انجام گیرد. تست با هر کدام از روشهای اعمال ولتاژ (DC , AC) مزایا و معایب خاص خود را داراست. و در واقع به تجهیز مورد تست وابسته است.

در تست میگر ولتاژ و زمان اندازه گیری کمتری نسبت به تست hi pot در نظر گرفته می‌شود. این تست معمولا برای یک دقیقه یا کمتر با اعمال ولتاژ متوسط برای تست لحظه‌ای جهت بررسی عایق بودن در شرایط محیطی موجود استفاده می‌کنند. در حالی که تست hipot برای ولتاژ‌های بالاتر می‌باشد و با اعمال تدریجی ولتاژ در طول ۱۵ دقیقه و خواندن مقادیر با فواصل هر دقیقه یکبار انجام می‌شود. حداکثر ولتاژ اعمالی ۳۰۰ ولت در هر میلی آمپر عایق می‌باشد. به عنوان نمونه یک کابل ۱۵ کیلو ولت با ۱۷۵ میلی ثانیه در حدود ۵۰ هزار ولت آزمایش خواهد شد. همانطور که ولتاژ اعمال می‌شود جریان نشتی در پایان هر دقیقه ثبت می‌شود. زمانی که جریان نشت ثابت باقی می‌ماند یا کاهش می‌یابد، عایق کابل مورد مورد تست قابل قبول خواهد بود. تست HIPOT برای تست کابل‌های زیرزمینی اسیب دیده نیز بکار می‌رود.

تست میگر معمولا با ولتاژ‌های کمتر از ولتاژ نامی هادی انجام می‌شود و در نتیجه به تجهیز تحت تست آسیبی وارد نمی‌شود. در حالی که آزمایش پتانسیل بالا (hi-pot) ولتاژی بیش از ولتاژ نامی هادی و در نتیجه فشارهای الکتریکی زیادی را به عایق اعمال می‌کند تا به طور فعال باعث شکست در یک نقطه مانند انتهای کابل‌های ضعیف از نظر عایق بودن کابل شود. لازم به ذکر است تست HIPOT نسبت به محیطی که تست در آن انجام می‌شود حساس است و اگر تست به درستی انجام نشود می‌تواند به عایق تحت تست اسیب وارد کند. به همین دلیل آن را تست مخرب در نظر گرفته اند.

نمایش 1 تا 7 از 7 (1 صفحه)