منو
سبد خرید

سرکابل فشار قوی

از رنج ولتاژ 63 کیلوولت به بالا رنج ولتاژ فشار قوی محسوب میشود. همانطور که میدانید برای اتصال کابل های قدرت به سایر ادوات شبکه نیاز به سرکابل می باشد. در این رنج ولتاژ استفاده از تجهیزات حرارتی تنها تا 72 کیلوولت امکان پذیر می باشد. در واقع تجهیزات حرارتی (استرس کنترل حرارتی ) برای کنترل کردن میدان های الکتریکی تا رنج ولتاژ 72 کیلوولت قابل استفاده می باشد. برای ولتاژهای بالای 72 کیلوولت باید از لاستیک سیلیکون با گرید بالا و استرس کنترل هندسی مخروطی استفاده کرد. به این سرکابل ها سرکابل های Slip on  گفته میشود.

بنابراین با توجه به جنس سرکابل فشار قوی، میتوان آن را به دو دسته زیر تقسیم بندی کرد :

  • سرکابل حرارتی 72.5 کیلوولت

  • سرکابل فشار قوی slip-on از 72.5 کیلوولت تا 400 کیلوولت

 

 

 

سرکابل حرارتی 72 کیلوولت :

تکنولوژی حرارتی از پلی الفین های کراس لینک شده تهیه می شود که در آن پیوند های C-C به کار رفته است. نکته مهم در این سرکابل ها نحوه کنترل میدان الکتریکی می باشد. استرس کنترل سرکابل حرارتی فشارقوی از نوع استرس کنترل غیر خطی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به مقاله سرکابل چیست مراجعه کنید.

 

سرکابل های فشاری ولتاژ بالا

در ولتاژ های بالا هیچگونه عایق حرارتی قدرت عایقی کافی برایکنترل میدان های الکتریکی ندارد. در تکنولوژی slip on تمام قسمت ها از الاستیک سیلیکون با گرید بالا ساخته شده اند و هسته های کنترل کننده میدان های الکتریکی که مخروطی شکل هستند، در داخل این روکش ها جا سازی شده اند این هسته ها از لحاظ شکل فضایی و ضخامت به دقت محاسبه شده تا اطمینان حاصل گردد که هر گونه میدان الکتریکی در ولتاژهای بالا می تواند مهار شود.

استفاده از سیلیکون نه تنها به علت قدرت عایقی کافی، بلکه به دلیل محافظت مکانیکی و حرارتی بسیار خوب آن است در اثر تغییرات حرارتی و انبساط و انقباض کابل، چسبندگی سیلیکون تغییر نمیکند و در همهی جهات یکسان است . خاصیت نرمی سیلیکون باعث میشود که این ماده بهتر از هر ماده ی دیگری به سطوح ناصاف کابل بچسبد و درنتیجه از ایجاد حباب هوا (Gap) به وجود آمدن تخلیه الکتریکی جلوگیری شود.این سرکابل ها احتیاج به نگهداری خاص ندارند و در مقابل شرایط محیطی و آلودگی ها مقاوم هستند. سرکابل های تولید شده به طور 100% مورد آزمایش قرار میگیرند.

سرکابل فشار قوی slip on :

در تکنولوژی slip on تمام قسمت ها از لاستیک سیلیکون با گرید بالا ساخته شده اند و هسته های کنترل کننده میدان های الکتریکی که مخروطی شکل هستند، در داخل این روکش ها جاسازی شده اند. این هسته از لحاظ شکل فضایی و ضخامت به دقت محاسبه شده تا اطمینان حاصل گردد که هرگونه میدان الکتریکی در ولتاژهای بالا می تواند مهار شود.

استفاده از سیلیکون نه تنها به علت قدرت عایقی کافی، بلکه به دلیل محافظت مکانیکی و حرارتی بسیار خوب آن است. در واقع در اثر تغییرات حرارتی و انبساط و انقباض کابل، چسبندگی سیلیکون تغییر نمی کند و در همه جهات یک نواخت است. خاصیت نرمی سیلیکون باعث می شود که این ماده بهتر از هر ماده سخت دیگری به سطوح ناصاف کابل بچسبد و در نتیجه از ایجاد حباب هوا یا همان گپ هوایی و به وجود آمدن تخلیه الکتریکی جلوگیری شود.  این سرکابل ها احتیاج به نگهداری خاص ندارد و در شرایط محیطی و آلودگی مقاوم است. سرکابل های تولید شده به طور صد در صد مورد آزمایش قرار میگیرند. 

 

دسته بندی سرکابل فشار قوی Slip on :

 

به صورت خلاصه: 

سرکابل فشار قوی ESF - از نوع هوایی - خشک و انعطاف پذیر و بدنه سیلیکونی در رنج ولتاژ 60 الی 145 کیلوولتی

سرکابل فشار قوی ESS - از نوع هوایی - دارای Self-Support از نوع خودایستا و بدنه سیلیکونی در رنج ولتاژ 72.5 کیلوولت تا 400 کیلوولت

سرکابل فشار قوی ESP - از نوع هوایی - دارای Self-Support جنس بدنه از چینی در رنج ولتاژ 72.5 تا 300 کیلوولت

سرکابل فشار قوی ESG - از گازی سنتی ( Conventional ) - مناسب برای کلیدها با عایق گازی، بدنه رزینی ( Cast Resin ) از ولتاژ 72.5 تا 170 کیلوولت

سرکابل فشار قوی ESU - از نوع روغنی سنتی ( Conventional ) - مناسب برای ترانسفورماتورهای قدرت، عایق روغنی و بدنه رزینی ( Cast Resin ) از ولتاژ 72.5 تا 245 کیلوولت

سرکابل فشار قوی EST - از نوع هوایی - دارای Self-Support از نوع خودایستا و بدنه سیلیکونی در رنج ولتاژ 72.5 کیلوولت تا 170 کیلوولت

سرکابل HV-Connex – از نوع پلاگ و سوکتی ( Plug & Socket) با استرس کنترل سیلیکونی ، عایق سیلیکونی و بدنه فلزی در رنج ولتاژ 72.5 تا 245 کیلوولت

 

 

سرکابل فشار قوی با جزئیات :

سرکابل ESF( انعطاف پذیر) برای نصب هوایی:

این نوع سرکابل برای ولتاژهای 60KV و 145 KV کاربرد دارد.لایه استرس کنترل و پوشش نهایی آن یکپارچه و آماده نصب می باشد.استفاده از بشقابکهای سیلیکونی آن را برای نصب هوایی مناسب ساخته است. مزیت این نوع سرکابل ، نصب سریع و آسان، نصب به صورت زاویه دار و قیمت مناسب آن است.

 

سرکابل ESS (خودنگهدار)جهت نصب در فضای آزاد:

این نوع سرکابل ولتاژ 72.5 KV تا 400 KV با فواصلخزشی متفاوت یاخته می شود. استوانه ای از رزین فایبرگلاس مجهز به بشقابک های سیلیکونی سبب ایجادمقاومت مکانیکی بسیار بالای این سرکابل میشود.این سرکابل میتواند نیروهایدینامیکی و استاتیکی را بدون اشکال تحمل کند. قدرت عایقی این سرکابل با پرکننده کامپاد در فضای داخل استوانه فایبر گلاس تکمیل میشود. این سرکابل نیاز به هیچگونه نگهدارنده ندارد.

 

سرکابل ESP (خودنگهدار) با بدنه ای از جنس چینی:

این نوع سرکابل برای ولتاژ های KV 72.5 و  KV 300 کاربرد دارد.بخش مربوط به استرس کنترل سرکابلهاESP با نوع ESS  آن کاملا مشابه است. این سرکابل با بدنه ای چینی طبق استانداردDin  و با تعدادمورد نیاز ازبشقابک هایی که به یور لی مصق میشود.

 

سرکابل EST (خودنگهدار)مناسب برای نصب داخلی و هوایی

سرکابل EST مناسب برای نصب داخلی و هوایی طراحی سرکابل EST به صورتی است که هم برای مصارف داخلی و هم هوایی و بین ولتاژKV 72.5 تا KV 147 قابل استفاده است. این سرکابل در واقع یک نوع سرکابل ESF است که به وسیله یک عدد INSULATOR و یک پایه براکت محافظت شده و به طریق خود نگهدار عمل می کند. نیاز به روغن عایق کننده نداشته و در هر موقعیتی قابل نصب است. این نوع سرکابل ها را میتوان روی زمین نصب کرده و سپس به محل اتصال منتقل نمود لذا این سرکابلها انتخاب مناسبی جهت نصب در ارتفاع زیاد (از جمله روی دکل فشارقوی) و نصب در حالتهای زاویه دار می باشند.

 

سرکابل ESG برای کلید های با عایق گاز :

این نوع سرکابل برای ولتاژ 72.5 تا 245 طراحی شده است و برای اتصال مستقیم انواع کابلهای پلیمری به کلیدهای با عایث گازی GIS به کار می رود. سرکابل ESG  برطبق استاندارد IEC 60859-1 طراحی ، و به صورت عمودی، افقی و وارونه قابل نصب است.

 

سرکابل ESU قابل استفاده برای ترانسفورمرها:

این سرکابل برای انواع ترانسفورمرها قابل استفاده بوده و برای ولتاژ 72.5 Kv تا 245 KV مناسب می باشد و برای اتصال هر نوع کابل پلیمری به ترانسفورمرها به کار می رود.

 

 

متصل کننده ی سر سیم ترانس به سرکابل:

این تجهیز به منظور اتصال سرکابل به سرسیم ترانس در دونمونه میله ای و زبانه ای عرضه می گردد.

 

محدود کننده ی جرقه :

در محل اتصال سرسیم ترانس به سرکابل عموما نقاط تیزی به و جود می آید که این تجهیزات اثرات مخرب ناشی از تیزی را از بین می برد.

هیچ محصولی در این دسته‌بندی وجود ندارد.