امروز میخواهیم به یک موضوع خیلی کاربردی که شاید برای خیلی از شما سوال باشد بپردازیم : شاید برای خیلی از شما پیش آمده باشد که بخواهید لامپ ال ای دی بخرید و نمیدانید تفاوت نور لامپ مهتابی یا آفتابی در چیست یا از هر کدام از لامپ ها در کجا میتوان استفاده نمود؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه باشید.

دمای رنگ :

برای مشخص کردن نورها و رنگ‌ها از دمای یک جسم سیاه استفاده می‌کنند. دمای رنگ یا درجه حرارت رنگ که با واحد کلوین سنجیده می‌شود ، بیان‌کننده روشنی و رنگ نور است. هرچه دمای رنگ بالاتر باشد، رنگ نور به محدوده رنگ‌های سرد و سفید نزدیک‌تر می‌شود و هر چه دمای رنگ پایین‌تر باشد، نور زردتر و در محدوده نور‌‌های گرم است. در نتیجه نوری که بیشتر از 5000 کلوین است را به‌عنوان نور سرد یا نور سفید و نوری که کمتر از 3300 کلوین باشد را به عنوان نور گرم میشناسند.

انواع رنگ نور لامپ ها نور لامپ led بر اساس استاندارد ها به سه دسته طبقه بندی میشوند :

نور لامپ آفتابی:

لامپ آفتابی (white warm) یا سفید گرم با دمای کمتر از 3300 کلوین است که به محیط حس گرمی و آرامش را میبخشد و بیشتر در فضاهایی کاربرد دارد که فرد بخواهد در آن استراحت کند و یا به آرامش بپردازد . پس میتوان در اتاق خواب ها و نشیمن و هتل ها و بیمارستان ها که افراد نیاز به حس آرامش و گرمی برای استراحت دارند استفاده کرد .

نور لامپ مهتابی یا سفید :

لامپ مهتابی (white daylight) با تولید دمای رنگ بیشتر از 5000 کلوین دارای نور سفید رنگ است که بیشتر برای مکان هایی کاربرد دارد که نیاز زیاد به نور دارند پس میتوان در فروشگاه ها و سوپر مارکت ها و کارخانه ها و مغازه ها و شرکت ها و کتابخانه ها و اداره ها از این نور استفاده کرد .

لامپ سفید یخی :

لامپ سفید یخی یا نور طبیعی (white neutral) با دمای رنگ بین 3300 کلوین تا 5000 کلوین نوعی رنگ لامپ است که دارای نوری بین نور لامپ آفتابی و نور لامپ مهتابی دارد.پس میتوان در پذیرایی و آشپزخانه و اداره ها و سالن های ورزشی و نمایشگاه ها و مراکز آموزشی از این نوع لامپ استفاده نمود .

چه نوع لامپی مناسب فضای شماست ؟

لامپ نور مهتابی بدلیل همرنگ بود با نور طبیعی خورشید میتواند ایجاد حس شادابی و سرزندگی کند پس باید در مکان هایی که نیاز به استراحت باشد مانند اتاق خواب ها استفاده نشود تا تخلخلی در خواب و ... ایجاد نکند . البته برای بعضی از فضاها نیازه که از هر دو لامپ مهتابی و لامپ آفتابی استفاده شود تا ایجاد تعادل کند مانند نشیمن و آشپزخانه و سرویس ها

از لامپ چند وات برای فضای خود استفاده کنیم؟

از لامپ 12 وات و 15 وات میتوان برای آشپزخانه و راهروها و سرویس و اتاق خواب استفاده کرد . از لامپ 40 یا 50 وات برای نشیمن و پذیرایی استفاده کرد . البته با توجه به مساحت فضا باید حواستان به تعداد لامپی که برای روشنایی مناسب فضا نیاز دارین نیز توجه کنید .