منو
سبد خرید

ارت موقت

یکی از اصول ایمنی حین کار بر روی شبکه های هوایی برق، استفاده از سیستم ارت موقت( Temporary Grounding) است. با استفاده از سیستم ارت موقت هر سه فاز به هم و سپس به زمین وصل می شوند. در صورتی که شبکه ای که سیمبان ها بر روی آن کار می کنند اشتباها برقدار شود، سهم قابل توجهی از برق توسط سیستم حفاظتی به زمین منتقل می شود و ایمنی پرسنل افزایش می یابد. طبق قانون باید در دو سمت محل کار اکیپ از دستگاه ارت موقت استفاده شود. 

هدف اصلی از ارت موقت محافظت کافی در برابر شوک الکتریکی است که باعث مرگ و آسیب دیدگی پرسنل در حین کار بر روی خطوط یا تجهیزات می شود. 

 

عواملی که ممکن است خط در حال تعمیر را بطور ناگهانی برقدار کند: 

  • رعد و برق که در صورت بروز، چندین میلیون ولت برق را وارد شبکه در حال تعمیر می کند. 
  • مانورهای اشتباهی توسط گروه های عملیات و اتفاقات 
  • القای برق از شبکه های روگذر: میدان الکتریکی می تواند بین دو شی، رسانایی که توسط یک دی الکتریک مانند هوا جدا هستند نیز وجود داشته باشد. هنگامی که خطوط بی برق به وسیله هوا از خطوط برق دار مجاور جدا شوند، فرآیندی به نام اتصال یا کوپلینگ خازنی باعث ایجاد ولتاژ خازنی در خط بدون برق می شود. 
  • پاره شدن اتفاقی سیم های عبوری از بالای شبکه تحت تعمیر 
  • روشن کردن موتور ژنراتور توسط مشترکین، کارخانجات یا بیمارستان ها و وجود بانک خازنی و غیره که ممکن است بطور اشباه کلید برگشت برق شبکه را قطع نکنند

در صورتی که شبکه تحت تعمیر از دو نقطه ورودی و خروجی شبکه به وسیله ی دستگاه اتصال زمین موقت ارت شود کلیه عوامل بالا در صورت بروز، خنثی خواهد شد و خطر برق گرفتگی افراد مشغول به کار را تهدید نمی کند. 

نمایش 1 تا 1 از 1 (1 صفحه)