منو
سبد خرید

دستگاه پرس کابلشو

کابلشو و دوراهه های پرسی با استفاده از تجهیزات ویژه ای که شامل یک ابزار پرس هیدرولیک یا دستی همراه با یک مجموعه لقمه هستند، نصب می شوند. که به آنها به اصطلاح پرس کابلشو گفته می شود.  

لقمه های پرس کابلشو عمدتا به دو صورت عمل پرس را انجام می دهند.

 • پرس به روش شش ضلعی یا  Hexagonal compression
 • پرس کردن به روش فرورفتگی عمیق یا Deep indent compression

فشرده سازی شش ضلعی نام خود را از شکل قالب استفاده شده برای فشرده سازی بدنه اتصال بر روی هادی گرفته است. شکل زیر توجه کنید :

 

پرس کابلشو هیدرولیکی با لقمه شش گوش

 

برای هر دو تکنیک پرس کردن کابلشو ضروری است که موارد زیر رعایت شوند :

 • جنس و سایز کابلشو متناسب با جنس و سایز سیم یا هادی کابل باشند. ( کابلشوی مسی سایز 95 برای اتصال به هادی کابل مسی سایز 95 استفاده شود)
 • انتخاب لقمه ها باید متناسب با استاندارد کابلشو و دوراهه باشد. ( اگر کابلشو و دوراهه مطابق با استاندارد DIN  هستند باید از لقمه های مطابق با استاندارد DIN، استفاده شود)
 • سایز لقمه پرس کابلشو باید بر اساس سطح مقطع بر حسب میلی متر مربع کابل انتخاب شود.
 • مجموعه قالب برای سطح مقطع هادی (mm2) یا قطر مناسب است
 • لقمه هر دستگاه مخصوص به خود همان دستگاه می باشد.
 • دستگاه پرس کابلشو و لقمه آن در شرایط مناسب نگهداری شوند.

 

چرا پرس کابلشو با لقمه شش ضلعی 

 

لقمه های شش ضلعی فشار کنترل شده و فوق العاده ای را بر روی کابلشو و هادی وارد می کنند. لقمه های شش ضلعی ساق کابلشو را در اطراف کابل فشرده می کنند و رشته های گرد را به شکل های شش ضلعی یا الماسی تبدیل می کنند و رشته های استرند شده کابل و ساق کابلشو را به صورت توده ای جامد در می آورند. به بیان دیگر لقمه های شش ضلعی به گونه ای طراحی شده است که به همه رشته های استرند شده هادی کابل نیروی فشاری یکسانی دریافت کنند.

پرس به وسیله لقمه های شش ضلعی سطح وسیعی از تماس با فشار بالا بین هادی کابل و کابلشو ایجاد می‌کند که به نوبه خود هدایت بالا، مقاومت کم و مقادیر خروجی بالا را تضمین می‌کند که فراتر از الزامات UL/IEC/CE است. این ویژگی ها منجر به اتصال دائمی و کم هزینه از لحاظ کاهش هزینه های نصب و نگهداری می شود. یعنی شما می توانید آن را نصب کنید و فراموش کنید. wink

مطلب فوق را با استفاده از شکل زیر به خوبی توضیح داده می شود.

 

تاثیر لقمه شش ضلعی پرس کابلشو روی کابلشو

 

شکل سمت چپ قبل از عملیات پرس را نشان میدهد. در این شکل همانطور که ملاحظه میکنید 75% سطح را فلز و 25 % را هوا در بر گرفته است. 

شکل سمت راست بعد از پرس به وسیله لقمه شش ضلع را نشان میدهد که همانطور که ملاحظه میکنید با اعمال نیروی مساوی به تمام اضلاع لقمه های 6 ضلع، به رشته های هادی کابل نیروی یکسانی وارد شده است و سطح مقطع 100% از فلز بوده و هوایی در بین محل اتصال نیست.

 

نکته بسیار مهم برای استفاده از پرس کابلشو

نصاب کارها باید توجه داشته باشند به هیچ وجه از لقمه سایز کوچک تر برای پرس کردن استفاده نکنند. چرا که این کار باعث له شده هادی کابل در محل اتصال می شود.

 

پرس کردن کابلشو های آلومینیومی

با توجه به استاندارد DIN، قطر خارجی کابلشو های آلومینیومی همیشه یک سایز بزرگتر از معادل مسی است. به طور مثال قطر کابلشو سایز 95 آلومینیومی معادل قطر کابلشو سایز 120 مسی است. پس برای پرس کردن کابلشو آلومینیومی 95 (بیمتال DTL-2) باید از لقمه سایز 120 استفاده کرد. 

 

طریقه صحیح پرس کردن یک کابلشو 

در ویدئوی زیر نحوه صحیح پرس کردن یک عدد کابلشو نشان داده می شود. 

 

انواع پرس کابلشو موجود در بازار 

 1. پرس کابلشو دستی 
 2. پرس کابلشو هیدرولیک دستی
 3. پرس کابلشو هیدرولیکی شارژی
 4. پرس کابلشو هیدرولیک پایی

 

قیمت پرس کابلشو

قیمت پرس کابلشو بستگی به نوع پرس کابلشو انتخابی و برند آن دارد. به طور مثال قیمت پرس کابلشو های دستی ارزان تر از دیگر انواع می باشد. اما قیمت پرس کابلو های دستی هم با توجه به برند نیز متفاوت می باشد. 

 

برای خرید پرس کابلشو چه نکاتی را باید دانیم ؟

 

سایز پرس کابلشو و قیمت پرس کابلشو دو عامل اصلی در انتخاب خریدار می باشد. اول باید بدانیم چه سطح مقطعی از کابلشو رو میخواهیم پرس کنیم و در ادامه چه مقدار میخواهیم برای خرید پرس کابلشو هزینه کنیم. 

اگر میخواهیم کابلشوها در سایزهای کوچک را پرس کنیم. بهترین پیشنهاد استفاده از پرس کابلشو دستی است. همچنین قیمت پرس کابلشو دستی نسبت به قیمت پرس کابلشو هیدرولیکی مناسب تر است. 

اگر بحث میزان نیروی وارد شده برای اتصال کابلشو مهم باشد باید از پرس کابلشو هیدرولیکی استفاده کنیم. نوع هیدرولیک به کمک پمپ هیدرولیک، قدرتی تا 300 کیلونیوتون رو به کابلشو وارد میکند. البته سایز کابلشو و قیمت پرس کابلشو در انتخاب نوع هیدرولیک هم بی تاثیر نیست. به عنوان مثال اگر میخواهیم کابلشو سایز 500 را پرس کنیم. پرس کابلشو هیدرولیک دستی جواب گو نمی باشد. باید از نوع پایی استفاده شود. 

برای پرس کردن کابلشو های سایز بزگ (سایز 500 به بالا) باید از پرس کابلشو هیدرولیک پایی استفاده شود. قیمت پرس کابلشو هیدرولیک پایی بسته به سایز پرس کابلشو و البته برند آن متفاوت است.

اگر قدرت و سرعت پرس کابلشو برای شما اهمیت دارد  پرس کابلشو هیدرولیک شارژی پیشنهاد می شود. البته قیمت پرس کابلشو شارژی نسبت به قیمت پرس کابلشو هیدرولیک دستی و قیمت پرس کابلشو دستی بیشتر می باشد. اما در عوض سرعت عملیات پرس بالاتر رفته و از طرفی فشار زیادی به نصاب کار در هنگام پرس کردن وارد نمی شود.


نمایش 1 تا 12 از 86 (8 صفحه)