منو
سبد خرید

مولتی متر جیبی

مولتی متر جیبی برای اندازه گیری کمیت هایی از قبیل ولتاژ، جریان، مقاومت را اندازه گیری میکند مانند دیگر مولتی متر ها اما با این تفاوت که بدنه و وزنی کوچک دارد که این امکان را به کاربر میدهد به راحتی آن را حمل کند.

عموما مولتی متر ها از صفحه نمایش و کلید چرخشی و خروجی تشکیل می شوند:

  • صفحه نمایش : پارامترهای اندازه گیری شده در این قسمت نمایش داده می شوند. 
  • کلید چرخشی : به کمک این کلید تنظیم می کنیم کدام کمیت را اندازه می گیریم، مثلا برای اندازه گیری ولتاژ کلید selector را روی  V قرار می دهیم.
  • خروجی : بخش خروجی از دو قسمت تشکیل شده است: Port و Prob که Prob ها به رنگ قرمر و مشکی بوده و بهPort متصل اند.

از پارامتر های مهم برای انتخاب یک مولتی متر حرفه ای میتوان موارد زیر را نام برد:

  1. resolusion : رزولوشن یک دستگاه به معنی دقت آن است , که به ما نشان می دهد کمیتی که اندازه گرفتیم چقدر به مقدار واقعی نزدیک است.
  2. sensivity : برای این که مدار تغییر عملکرد نداشته باشد باید امپدانس ورودی به خروجی بسیار زیاد باشد،برای مولتی  متر دیجیتال این میزان حساسیت در حد چند صد میلی ولت است.
  3. accuracy : مطابق با کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) درستی (Accuracy) به معنی حداکثر انحراف مثبت یا منفی از منحنی مشخصه ایده آل است که از طریق آزمایش یک تجهیز تحت شرایط و پروسه مشخص بدست می آید. به عبارت دیگر بیانگر حداکثر تفاوت میان مقدار واقعی و مقدار اندازه گیری شده توسط تجهیز می باشد.
  4. range : منظور از رنج مولتی متر بازه ای است که این تجهیز می تواند اندازه گیری کند،معمولا 1.999± می باشد.
  5. input impedance : زمانی که مولتی متر را به مدار الکتریکی وصل می کنیم،بخشی از جریان برق در خود مولتی‌متر جریان پیدا می‌کند؛ گاهی میزان این جریان بالاست در نتیجه اندازه‌گیری کمیت‌ها در مولتی‌متر با خطا انجام می‌گیرد، از این رو امپدانس ورودی مولتی‌متر یا همان مقاومت آن باید بالا باشد. معمولا اگر مولتی‌متر شما بی‌کیفیت نباشد، مقدار امپدانس آن بیشتر از یک مگا اهم است که این مقدار برای اندازه‌گیری مناسب است.

نکته:کالیبره کردن یک دستگاه اندازه گیری دقت دستگاه را افزایش می دهد.

نمایش 1 تا 12 از 32 (3 صفحه)