منو
سبد خرید

بادسنج

باد سنج یا ( سرعت سنج باد Anemometer ) وسیله ای برای  اندازه گیری سرعت باد (جریان هوا ) می باشد. دبی سنج یا  فلومتر ابزاری برای اندازه گیری میزان  حجم مواد عبوری  نسبت به زمان است. اندازه گیری دقیق  جریان به علت صرف هزینه کمتر  و خرید میزان معینی از ماده  مثل  تبادلات نفتی  و کنتور گاز خانگی اهمیت زیادی  دارد. همیت این ابزار در تعداد زیادی زمینه یا فعالیتی که می توان از آن استفاده کرد، منعکس می شود. اگرچه کاربرد زیادی ندارد ، اندازه گیری سرعت باد یک داده بسیار مفید برای کارهای متعدد است، بنابراین مکان مهمی را اشغال می کند. اندازه گیری ابزار. از آنجا که باد یک عامل کلیدی در بسیاری از موقعیت ها یا وظایف است، اندازه گیری آن یک مزیت مهم است، به لطف این ابزار ما می توانیم اطلاعات را به راحتی درک کنیم و قیمت آن بسیار مقرون به صرفه است.

اکثربادسنج ها دارای یک بخش حرکتی می باشند که در باد می چرخد، به طوری که در باد شدید تر، بیش تر می چرخد. شمارنده آنمو متر تعداد چرخش ها بر ثانیه یا دقیقه (یا هر فاصله دیگر) را می شمارد و سپس سرعت باد را بر حسب واحدی که برای خواندن تنظیم شده، نشان می دهد.

 

کاربردهای بادسنج 

 

  • تست بازرسی کولرها و فن های صنعتی
  • اندازه گیری هوای کانال ها و مجاری
  •  کالیبراسیون برای تست فشار هوا در مراکز حساس مثل آزمایشگاه ها
  •  چک کردن و  بازبینی و آنالیز شرایط کاری دستگاه هایی مانند هود که حالت مکنده دارند
  • درموتورهای خودرو برای تجزیه و تحلیل عملکرد آن ها
  • نظارت بر خروجی جریان یونیزه
  •  بررسی سیستم تهویه

 

تقسیم بندی انمومترها یا سرعت سنج های باد

انمومترها یا سرعت سنج های باد  به دو دسته تقسیم  میشوند. دسته ای که سرعت باد را اندازه میگیرند و دسته ی دوم دسته ای است  که دبی یا فلو باد را اندازه گیری میکند .  سرعت سنج های باد یا بادسنج ها  برای اندازه گیری سرعت مانند متر بر ثانیه (m/s) طراحی شده است .

به وسیله سرعت سنج باد می توان سرعت هوای متحرک را اندازه  گرفت. در دستگاه دماسنج –باد سنج (سرعت سنج باد)  از طریق وجود  سنسوری که داخل  باد سنج  وجود دارد، دمای هوا  تشخیص داده می شود. واحد اندازه گیری در سرعت سنج های باد  فوت بر دقیقه (ft/min)، کیلومتر بر ساعت، متر بر ثانیه (m/s)، مایل بر دقیقه و ماخ بر ساعت و .. می باشند. دسته دوم فلومترهای باد هستند که میزان حجم عبوری باد از یک مساحت مشخص در واحد زمان اندازه گیری می کنند. واحد های اندازه گیری مقدار هوای متحرک در حال عبور از مجرای هوا متر مکعب بر دقیقه( (CMMو فوت مکعب بر دقیقه (CFM) می باشند.

انواع بادسنج 

 

بادسنج های دستی

 

بادسنج دستی یک دستگاه قابل حمل اندازه گیری سرعت باد است. از نقطه نظر فنی، بادسنج می تواند تا سرعت 30 متر بر ثانیه را بخواند. سرعت حدود 108 مایل در ساعت و دقت حدود 2٪ است. این بادسنج با باتری کار می کند. اگر می خواهید کمپ بزنید، پیاده روی کنید، دریانوردی کنید و فعالیت هایی را در فضای باز شکار کنید که ممکن است نیاز به دانستن جهت باد یا اطلاعات سرعت باد داشته باشند، این نوع تجهیزات بهترین انتخاب هستند.

 

بادسنج پره ای

بادسنج های پره ای یکی دیگر از اشکال سرعت سنج باد می‌باشند، این بادسنج ها اشکالی شبیه آسیاب بادی یا ملخ هواپیما دارند که بر خلاف بادسنج رابینسون ، که محور چرخش آن عمودی است ، باید محوری موازی با جهت باد و افقی داشته باشند. از آنجایی که جهت باد متغیر است و محور باید تغییرات آن را دنبال کند،  بادسنج باید از بادگیر یا برخی دیگر از ابزارها برای تحقق این هدف استفاده کند. یک بادسنج پره ای دارای یک پروانه و یک دم در یک محور مرکب درحال چرخش می باشد تا سرعت و جهت باد را به طور دقیق اندازه گیری کند. سرعت پروانه ها توسط یک شمارنده دور اندازه گیری می شود و توسط یک تراشه الکترونیکی یا میکروکنترلر به سرعت باد تبدیل می شود. ترکیب پره ها و تراشه الکترونیکی در تجهیزات بادسنج دیجیتال که جهت حرکت هوا همیشه یکسان است برای سنجش تهویه معادن و ساختمانها استفاده می‌شود. 

بادسنج هات وایر

بادسنج های هات وایر از یک سیم ریز (به اندازه چند میکرومتر) با حرارت و دمای بالاتر از محیط استفاده می‌کنند. هوایی که از سیم عبور می‌کند سیم را خنک می‌کند. از آنجا که مقاومت الکتریکی اکثر فلزات به دمای فلز بستگی دارد، می‌توان بین مقاومت سیم و سرعت هوا رابطه ای برقرار کرد. هات وایر ها عمدتا برای سنجش جهت باد استفاده نمی شوند. چندین روش برای ساخت انواع هات وایر وجود دارد. دستگاه های هات وایر را می‌توان بیشتر به عنوان CCA (بادسنج جریان ثابت) ، CVA (بادسنج ولتاژ ثابت) و CTA (بادسنج دما ثابت) طبقه بندی کرد. ولتاژ خروجی در این بادسنج ها در نتیجه ی نوعی مدار الکترونیکی است که بر اساس متغیری خاص (جریان ، ولتاژ یا دما)  مطابق قانون اهم کار میکند.

بادسنج فنجانی

از این نوع باد سنج که پراب آن شبیه گوی تو خالی یا کاسه است در امر هواشناسی و کشتیرانی و دکل­های نفتی و برج های بلند، تاور کرین ها بیشتر استفاده می شود. به آن ها بادسنج کاسه ای هم می گویند.

 

نمایش 1 تا 12 از 26 (3 صفحه)